Yandex Zen hakkında

Yandex'in geliştirdiği kişisel öneri servisi olan Yandex Zen, internette yayınlanan ve kullanıcının ilgisini çekebilecek haberleri, videoları, blog yazılarını ve internetteki diğer içerikleri belirleyerek kullanıcının beğenisine sunar. Sunulacak içerik yapay zeka teknolojileri kullanılarak global Yandex web arama indeksinden seçilir.

Yandex Zen, ilgilendikleri konulardaki yeni yayınları bulmalarında kullanıcılara yardımcı olur. İnternette yayınlanan yazıların, görsellerin ve videoların içeriğini anlamsal açıdan analiz eden Yandex Zen aynı zamanda kullanıcının ne tür siteleri ziyaret ettiğini ve internet içeriğini nasıl değerlendirdiğini de dikkate alır. İnternetteki mevcut içerik ile kullanıcının çevrimiçi davranış özellikleri arasında karşılaştırma yapan Yandex Zen kullanıcının ilgisini çekebilecek içeriği belirleyerek kullanıcıya kişisel yayın akışı sunar. Kullanıcı da Daha fazla göster ve Daha az göster butonlarını kullanarak veya dilediği kanala abone olarak kişisel yayın akışını kendi tercihlerine ve ilgi alanlarına daha uygun hale getirebilir.

Yandex Zen internet yayınlarına yeni okur kitlesi kazandırır. Yandex Zen yayınları kaynak sitelerden otomatik olarak alınır veya içeriği oluşturanlar tarafından bizzat yüklenir. Herhangi bir kişi, şirket veya internet yayıncısı Yandex Zen'de özel kanal açabilir.

Yandex Zen kişisel yayın akışınıza erişmek için;

Kişisel yayın akışınızı Yandex Zen sitesinde de görüntüleyebilirsiniz. Yandex Zen, tarayıcınıza yüklü olduğunda yayın akışınız internet tarama geçmişinize göre oluşturulduğundan daha doğru ve hassas bir şekilde ayarlanır.

Not. Yandex sitesine mobil cihazınızdan eriştiğinizde Yandex Zen yayın akışınız o sitede görüntülenir. Yayın akışınızda size önerilen herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda ilgili yayın Yandex Zen sitesinde açılır.