Browser (Klasik arayüz)

WiFi bağlantılarının koruması

Havalimanı veya restoran gibi halka açık Wi-Fi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dolayısıyla yakınınızda bir yerde oturan herhangi bir kişi, dizüstü bilgisayarı veya akıllı telefonu üzerinden şifreleriniz, banka kartı numaralarınız vb. gibi kişisel verilerinizi çalabilir veya sahteleriyle değiştirebilir.

Yandex.Browser'da özel bir Wi-Fi bağlantısı koruma yöntemi kullanılır. Koruma çalıştırıldığında veriler web'e özel bir şifreli kanaldan gönderilmeye başlar. Kullanıcının bu sayfaya Yandex sunucusu üzerinden erişmesi veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Bu yöntem Yandex.Browser'ın sabit bilgisayar sürümünün yanı sıra Android tabanlı akıllı telefon ve tablet bilgisayar için mobil sürümünde de uygulanmıştır.

Not. Öte yandan, şifreli veri aktarımını destekleyen HTTPS protokolüne göre çalışan siteler için korumasız bağlantının kullanılıyor olması hiç sorun teşkil etmez. Site HTTPS'i kullandığında Akıllı Satır'da veya simgesi görüntülenir.

Nasıl etkinleştirilir?

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex.Browser otomatik olarak Wi-Fi bağlantı korumasını çalıştırır:

Wi-Fi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı satırda şöyle simgeler görüntülenir:

SimgeAnlamı
Wi-Fi bağlantı koruması etkindir.

Wi-Fi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya giriş yapmak istediğiniz site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda Wi-Fi koruması etkin olmadığı sürece gizli bilgileri aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Nasıl devre dışı bırakılır?

 1. Farenin sol tuşuyla Akıllı satırdaki Wi-Fi simgesine tıklayın.
 2. Kapalı komutunu seçin.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak Wi-Fi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı satırda görünmeye devam edecektir.

Dikkat! Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak bunu kullanarak gizli verilerinizin güvenliğini tehlike altına sokabilirsiniz. Dolayısıyla gizli verileri aktarmak üzereyken korumayı devre dışı bırakmanızı kesinlikle önermeyiz.

Akıllı satırdaki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere Wi-Fi korumasını tamamıyla devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. menüsünde Güvenli olmayan ağlar hakkında uyar seçeneğini devre dışı bırakın.

Ev ağında Wi-Fi şifrelemeyi ayarlama şekli

Ev ağınıza bağlandığınızda Yandex.Browser'ın "ağ güvensizdir" uyarısının görüntülenmesi, yönlendiricinizin kullandığı koruma algoritmasının yeterince güvenli olmadığı anlamına gelir.

Dikkat! Yeterince güvenli sayılan koruma algoritması, WPA2/WPA2-PSK 'dır. WPA/WPA-PSK algoritması daha az güvenli sayılır. WEP algoritmasının kullanılması ise güvenlik derecesi açısından hiç koruma uygulanmadığının eşdeğeridir. Bu nedenle onu hiç bir zaman kullanmamanızı önemle öneririz.

Güvenli olmayan bir ev ağında Yandex.Browser'da Wi-Fi koruması otomatik etkinleşir. Bu durumda veriler korumalı kanaldan geçirildiğinden veri alışverişi hızı belirli ölçüde düşebilir. Yönlendirici şifrelemesini ayarlayarak bunu önleyebilirsiniz.

 1. Bu amaçla yönlendiricinin çevrimiçi ayarlama arayüzünü açın.
 2. Güvenlik ayarları bölümüne geçin.
 3. Ağ kimlik doğrulama türünü WPA2 veya WPA2-PSK olarak ayarlayın.

Daha ayrıntılı öneriler için modem kulanma kılavuzuna başvurun.

Wi-Fi
Wi-Fi koruması
güvenli Wi-Fi
şifreli Wi-Fi etkinleştirme
şifreli Wi-Fi