Browser (Klasik arayüz)

Protect: Virüslere karşı koruma

Dikkat! Tarayıcınızdaki güvenlik sistemi sizi tehlikeli siteye geçmekten veya zararlı dosyayı indirmekten koruyabilir. Fakat bu mekanizma, bilgisayarınızı modern internet tehlikelerinden tam koruma garanti etmez. Verilerinizin güvenliğini sağlamak için tam fonksiyonlu antivirüs ürünlerini kullanmanızı öneririz.

İndirilen dosyaların virüslere karşı denetleme

Yandex.Browser indirdiğiniz tüm dosyaları virüslere karşı denetler. İndirilen dosyanın zararlı olabileceği tespit edildiğinde Akıllı Satır'ın sağındaki simge üzerinde  simgesi görüntülenir.

Not. İndirilen dosyaları denetleme mekanizması tarayıcıda yerleşik olarak bulunmaktadır. Her bir dosya, Yandex'in geliştirdiği denetleme teknolojileri ve iş ortaklarının sağladığı veriler yardımıyla belirli bir belirti setine göre tehlikelere karşı kontrol edilir.

Yüklenen bir dosyanın kötü amaçlı bir yazılım barındırdığı saptandığında tarayıcı bu dosyaya infected uzantısı ekler. Bu uzantıyı içeren dosyanın çalıştırılması mümkün değildir. Antivirüs uygulamanız tarafından bir tehlike olarak algılansa da bu şekilde sisteminiz için hiç bir şekilde tehlike teşkil edemeyecek olan bu dosya, Dosya, bu dosyayla hangi işlem yapmak istediğinizi karar verene kadar bilgisayarınızda depolanmaya devam eder.

Tehlikeli olabilecek bir dosyayı açmak için:

 1. İndirilenler butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Dosya simgesine farenin sağ tuşuyla tıkladığınızda görüntülenen Bu dosyanın açılmasına izin ver butonuna tıklayın.

Dikkat! Yine de bu tür dosyaları kesinlikle açmamanızı öneririz.

Bağlantı kopukluğu gibi çeşitli nedenlerden dolayı güvenlik kontrolü yapılamayan bir dosya üzerinde bu işlemi daha sonra manuel yapabilirsiniz.

 1. İndirilenler butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. İmleci dosya adı üzerine getirerek karşınıza çıkan Dosyanın güvenlik kontrolünü yap butonuna tıklayın.

Kötü amaçlı sayfalardan korunma

Sayfayı açtığınızda tarayıcı bu sayfayı kötü amaçlı kaynaklar veritabanına göre kontrol eder ve sayfalar eşleştiğinde sizi uyarır.

Sayfanın kaydedilmiş kopyası varsa Güvenli kopya butonuna tıklayarak bu kopyaya geçebilirsiniz. Bununla birlikte sayfanın tehlikeli öğeleri engellenecektir.

Ayrıca uyarıyı yoksayıp tehlikeli içerikli siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Dikkat! Tehlikeli içerik bulunan bir siteyi ziyaret etmenizi kesinlikle önermiyoruz. Kötü amaçlı kod bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya kötü niyetli kişilere, kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilir.
virüslerden koruma
dosyalar için virüs denetimi
sayfalar için virüs denetimi
sayfanın güvenli kopyası