Browser (Klasik arayüz)

Protect: Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma

Dikkat! Tarayıcınızdaki güvenlik sistemi sizi tehlikeli siteye geçmekten veya zararlı dosyayı indirmekten koruyabilir. Öte yandan, bu sistem günümüzde internette karşılaşabileceğiniz her türlü tehlikeye karşı sizi yüzde yüz koruyamaz. Koruma düzeyini yükseltmek için bilgisayarınızda Protect'in yanı sıra profesyonel antivirüs yazılımları kurup uygulamanız gerekir.

Saldırganların internette dağıttığı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza yüklendiğinde bilgisayarın çalışma performansını zedeleyebilir ve depoladığı verileri çalabilir, bozabilir veya tamamen yok edebilir. Bu yazılımlar taşınabilir veri depolama cihazları veya web bağlantısı üzerinden bilgisayarınıza yüklenebilir.

Tarayıcınız, bilgisayarınız için zararlı olabilecek web sayfalarına geçmeye çalıştığınızda size uyarı mesajı gösterir. Bu tür web sayfalarının adresleri Yandex'in ve iş ortaklarının birlikte destekledikleri özel bir veritabanına kaydedilir.

Kötü amaçlı yazılımlar dağıtan web sayfalarının engellenmesi

Bazı web sayfaları, üzerine geçiş yapıldığında kötü amaçlı yazılım dağıttığı için tarayıcınız, zararlı kaynak veritabanına başvurarak üzerine geçmek üzere olduğunuz sayfanın güvenlik kontrolünü yapar. Adresleri veritabanında bulunan web sayfaları engellenir.

Sayfanın kaydedilmiş kopyası varsa Güvenli kopya butonuna tıklayarak bu kopyaya geçebilirsiniz. Bununla birlikte sayfanın tehlikeli öğeleri engellenecektir.

Uyarıyı yok sayarak tehlikeli içerik bulunan bir siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Dikkat! Tehlikeli içerik bulunan bir siteyi ziyaret etmenizi kesinlikle önermiyoruz. Kötü amaçlı kod bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya kötü niyetli kişilere, kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilir.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! Dosya ve site güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Biz bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Bitti butonuna tıklayın ve değişikliklerin etkin olabilmesi için tarayıcınızı tekrar başlatın.
virüslerden koruma
dosyaları virüslere karşı denetle
sayfaları virüslere karşı denetle