Browser (Klasik arayüz)

Protect: Şüpheli güvenlik sertifikalarına karşı koruma

Phishing'e ve veri çalma dirişimlerine karşı koruma amacıyla çoğu siteler güvenilir sertifika yetkililerinin sağladığı güvenlik sertifikaları kullanır. Böyle güvenlik sertifikası sitenin gerçekliğini doğrular ve internete HTTPS protokolüne göre bağlanıldığında veri şifreleme işleminde kullanılır.

Sitelerin güvenlik sertifikalarını kontrol eden Yandex.Browser şüpheli bir sertifikayla karşılaştığında uyarı mesajı gönderir.

Sertifikayı veren yetkili tanınamıyorsa

Böyle durumlarda sertifika ya ağ yöneticisi ya da web saldırganları tarafından sağlanmış olabilir ve size şu şekildeki uyarı mesajı görüntülenir:

Bu uyarıyı gördükten sonra web sitesini ziyaret etmekten vazgeçebilir veya sertifikasını güvenilir sertifikalar listesine ekleyebilirsiniz. Eklenen sertifika bu listede 30 gün süreyle kalır, ardından o sertifikayı tekrar listeye ekleyerek bunun güvenilirliğini yeniden doğrulamanız gerekir.

Dikkat! Bu sertifikaya güven butonuna sadece sertifikanın güvenilirliğinden yüzde yüz emin olduğunuzda tıklayın. Aksi takdirde kişisel verilerinizin güvenliği tehlikede olabilir.

Siteyi ziyaret etmekten vazgeçmek istemiyorsanız şu güvenlik önlemlerini almanızı öneririz:

 • Ev bilgisayarı için. Antivirüs uygulamanızı güncelleyip bilgisayarınızın zararlı yazılım kontrolünü yapın. Bunun ardından uyarıyı almazsınız. Yapılan kontrol işlemi sonucunda bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlar barındırmadığı saptanırsa ve şüpheli sertifika silinmezse bunu Windows araçlarıyla silebilirsiniz. Fakat bu eylemin sisteminizin çalışmasını olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.
 • İş bilgisayarı için. Sistem yöneticinize başvurun. Bu sertifikayı kendisi kurmadıysa onu silecektir. Aksi takdirde Bu sertifikaya güven butonuna tıklayın. Fakat sistem yöneticinizin elektronik ödemelerinize ve kişisel verilerinize erişebildiğini unutmayın.

Sertifika özel yazılım tarafından kurulduysa

Antivirüs uygulamaları, reklam engelleyiciler ve Fiddler gibi web izleme programları veri trafiğini deşifre edebilmek için güvenlik sertifikalarını kendi sertifikalarıyla değiştirebilir. Fakat bu işlem şu sorunların oluşmasına neden olabilir:

 • An itibarıyla sertifikanın özel program gibi görünmeye çalışan zararlı yazılım tarafından değil gerçekten özel program tarafından kurulduğundan yüzde yüz emin olmak mümkün değil.
 • Sertifikayı kuran bu özel programın geliştiricileri kişisel verilerinize erişebilirler.

Tarayıcınız bu tür sorunlar hakkında sizi uyarır:

Siteyi ziyaret etmek için:
 1. Sertifikayı değiştiren programı belirleyin. Bunu yapmak için uyarı sayfasındaki bağlantıya tıklayın.
 2. Sertifikayı hazırlayanın kişisel verilerinize erişmesine razı olup olmadığınıza karar verin:

  Kişisel verilerin erişime açılmasına razıysanızKişisel verilerin erişime açılmasına razı değilseniz

  Bu sertifikaya güven butonuna tıklayın.

  HTTPS bağlantı kontrolü işlevini programlarda devre dışı bırakın. Şu uygulamalar için talimatlar kullanın:

  • Kaspersky Antivirus,
  • ESET NOD32,
  • AdGuard. AdGuard uygulamasının yanı sıra aynı isimdeki bir eklenti de mevcut. Bu eklenti kendi sertifikaları oluşturmadığı için kontrolün devre dışı bırakılmasını gerektirmez.

  Fiddler gibi diğer programlar için HTTPS bağlantı kontrolünü yukarıda açıklandığına benzer şekilde devre dışı bırakmayı deneyin.

  Dikkat! HTTPS bağlantı kontrolünü kapatmanız korumasız kaldığınız anlamına gelmez: Yandex.Browser yüklenecek dosyaların güvenlik kontrolünü kendi yapar, kötü amaçlı web sayfalarını ve bannerları engeller ve ödemelerin yapıldığı banka ve ödeme sistemi sayfaları için özel ek korumayı uygular.

  HTTPS bağlantı kontrolünü kapatmanız işe yaramadıysa ve sertifikayı kuran programa ihtiyacınız yoksa bu programı kapatmayı deneyin.

tanınmayan sertifika
sertifika
antivirüs sertifikası
güvenilmeyen sertifika