Browser (Klasik arayüz)

Protect: SMS dolandırıcılığı uyarısı

Bazı siteler ziyaretçilerini ücretli hizmetlerini kullanmaya zorlar. Bu tür bir siteye erişmeye çalıştığınızda tarayıcı, tehlikeli olan sayfayı engeller:

Dikkat! Böyle bir siteye gitmekten vazgeçmenizi ve Bu uyarıyı yoksay butonuna tıklamamanızı ısrarla öneririz.

Engellenen kaynakları ziyaret etmek neden tehlikelidir?

Bu tür kaynakların ziyaret edilmesi şu sebeplerden dolayı tehlikeli olabilir:

  • Site sunduğu hizmetlerin ücretli olduğunu saklayabilir (bunu ayrıca belirtmeden) ve cep telefonunuzdan ücret kesintisi yapılmasını sağlayan işlemler yapmanızı isteyebilir
  • Ücretli hizmetler aslında size sunulmayabilir. Sunulan ücretli hizmetler beklediğinizden çok daha farklı olabilir.

İhtiyaç duymadığınız hizmetlere para ödemeyi nasıl önlersiniz?

İhtiyaç duymadığınız hizmetlere para ödemekten kaçınmak için basit birkaç kuralı takip edin:

  • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin. Diğer kişisel bilgilerinizi de vermekten kaçının (banka/kredi kartı numarası ve şifresi, kimlik bilgileri, kullanıcı adı ve şifresi vb.).
  • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.

Para tahsilatı nasıl gerçekleşir?

Dikkat! Aşağıda açıklanan duruma bilgisayarınıza yüklenen zararlı kötü niyetli programlar (virüsler) nedeniyle de düşebilirsiniz. Aynı şekilde virüsler sitelerde girdiğiniz bilgileri alıp kötü amaçlarla kullanabilir. Bu nedenle sürekli antivirüs programlarınızı açık tutmanızı öneririz.
Cep telefonunuzu kullanarak sitede kayıt işlemi

Çeşitli bahanelerle site, cep telefonunuzun numarasını girmenizi önerir; örneğin, sitede kayıt olmak veya robot olmadığınızı kanıtlamak için, programın güncellemesinin etkinleştirilmesi, sosyal ağda hesabınızın engellenmemesi için vs.

Daha sonra telefonunuza, sitede girmeniz istenen “gizli kod” gelir. Ancak bu kodu girmenizle bir ücretli üyeliğinizi onaylamış oldunuz.

Sonuç: “Gizli” kodu girmenizin ardından telefonunuzdan günlük belirli bir miktar kesinti yapılmaya başlar.

Telefonunuzdan bir numaraya mesaj gönderme

Cep telefonunuzdan sitede belirtilen bir numaraya mesaj göndermeniz talep edilebilir. Daha sonra telefonunuza, sitede girmeniz istenen “gizli kod” gelir.

Kısa numaraya SMS gönderim ücreti genellikle cep telefonu operatörünüzün SMS tarifesinin üzerindedir. Ayrıca bu bilgi sitede hiç belirtilmemiş veya sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.

Sonuç: Telefonunuzdan kısa numaraya mesaj gönderildikten sonra telefonunuzdan belirli bir kesinti yapılmaya başlanır. Bazı durumlarda cep telefonunuzdan her gün belli ücret kesintileri de yapılabilir.

Bu site bana ait ise ne yapmalıyım?

Engellenen site size ait ise lütfen İletişim formunu kullanarak bize başvurun.

SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir