Browser (Klasik arayüz)

Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde ücretli bir servise web üzerinden abone olmak için ilgili sitedeki bir buton tıklamak yeterli. Yandex.Browser'ın ücretli abonelik uyarısı işlevi, sizi mobil abonelikler hakkında uyararak gereksiz otomatik aboneliklerden korur.

Mobil abonelikler nedir?

Mobil abonelikler, web üzerinden edinilen bilgi veya hizmetler için hızlı ve kullanışlı ödeme aracı olarak geliştirilmişti. Bir video oynatmak isteyen bir kullanıcının sitedeki Play (Oynat) gibi bir butona tıklaması mobil hesabından günlük olarak 1'er TL'lik veya benzer bir tutardaki otomatik kesintilerle sonuçlanabilir.

Böyle web sayfaları mobil şebeke operatörlerine ait web sitelerinde bulunmasına karşın bunların içeriği, site sahiplerinin iş ortakları olan üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bu şirketler, sözkonusu hizmetin ücretli olduğunu gizlemek için ne gerekiyorsa her şeyi yapmaya hazır olabilirler. Kullanıcılar mobil aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu hizmetin paralı olduğunu anlamaları genellikle çok güç olur: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaların büyük monitörden daha zor farkedildiğini hepimiz biliriz.

Yandex verilerine göre kullanıcıların %20'si kadar mobil abonelikleri içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçerler. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda kurulu kötü amaçlı uzantılar da kullanıcıları bu tür abonelik bağlantılarını içeren sayfalara yönlendirebilir.

Mobil abonelik uyarıları

Mobil şebeke operatörünün mobil abonelik içeren bir web sayfasına geçtiğinizde Yandex.Browser size buna dair bir uyarı mesajı gösterecek. Bu durumda Ödeme işlemini başlat butonuna ancak bu işlemi gerçekten başlatmak istediğinizde basın.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! Mobil abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Biz bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Mobil abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Bitti butonuna tıklayın ve değişikliklerin etkin olabilmesi için tarayıcınızı tekrar başlatın.
SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir