Browser (Klasik arayüz)

Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde ücretli bir servise web üzerinden abone olmak için ilgili sitedeki bir buton tıklamak yeterli. Yandex.Browser'ın ücretli abonelik uyarısı işlevi, sizi mobil abonelikler hakkında uyararak gereksiz otomatik aboneliklerden korur.

Mobil abonelikler nedir?

Mobil abonelikler ilk başta web üzerinden yapılan ödemeleri kolaylaştırmak için geliştirilmişti. Böylelikle bir ödeme işlemini tamamlamanız için mobil şebeke operatörünüzün web sayfasına geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Ancak bazı site sahipleri bu kolaylığı kötüye kullanarak sizi bundan hiç haberiniz olmadan ücretli servislere abone olmaya zorlayabilirler.

Mobil abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bu şirketlerin kimileri sözkonusu hizmetin ücretli olduğunu gizlemek için her türlü aldatıcı yönteme başvurarak işlem doğrulama butonuna Oynat (Play) veya Giriş yap gibi yanıltıcı yazılar yerleştirebilirler. Sayfanın alt kısmında yazılı hizmet kullanım koşullarını okumadan böyle bir butona tek bir kere tıklamanız sonucunda mobil hesabınızdan otomatik olarak her gün para (genellikle birkaç lira) kesilebilir.

Böyle web sayfaları mobil şebeke operatörlerine ait web sitelerinde bulunmasına karşın bunların içeriği, site sahiplerinin iş ortakları olan üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bu şirketler, sözkonusu hizmetin ücretli olduğunu gizlemek için ne gerekiyorsa her şeyi yapmaya hazır olabilirler. Kullanıcılar mobil aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu hizmetin paralı olduğunu anlamaları genellikle çok güç olur: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaların büyük monitörden daha zor farkedildiğini hepimiz biliriz.

Yandex verilerine göre kullanıcıların %20'si kadar mobil abonelikleri içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçerler. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda kurulu kötü amaçlı uzantılar da kullanıcıları bu tür abonelik bağlantılarını içeren sayfalara yönlendirebilir.

Mobil abonelik uyarıları

Böyle bir sayfaya geçtiğinizde Yandex.Browser size bu konuda bir uyarı mesajı gösterir. Bu durumda Ödeme işlemini başlat butonuna ancak bu işlemi gerçekten başlatmak istediğinizde basın.

SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir