Browser (Klasik arayüz)

Tarayıcı eşitleme

Eşitleme tarayıcınızın temel ayarlarını Yandex’in özel sunucusunda saklamanızı sağlar. Kaydedilen öğeler favoriler, şifreler, geçmiş, uygulamalar, eklentiler ve otomatik doldurulan formlardır.

Artık bilgisayarınız bozulsa bile tarayıcınızın ayarları kaydedilecektir. Ayrıca tarayıcınızın ayarlarını her bilgisayarda eşitleyebilirsiniz.

Eşitleme güvenliği hakkında

Tüm bilgiler korunan bir kanal üzerinden Yandex sunucusuna iletilir. Parolaların aktarımı şifreli olarak gerçekleştirilir. Sunucudaki verilerinize erişim diğer Yandex sunucularında olduğu gibi kimlik doğrulama sistemiyle korunmakta.

Eşitleme Ayarları

Eşitleme başlatılırken Yandex kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz istenir. Henüz Yandex’te hesabınız yoksa kayıt sayfasına gidebilir veya ilk eşitleme esnasında yeni hesap oluşturabilirsiniz.

İstediğiniz zaman eşitlemeyi kapatabilir veya eşitlemek istediğiniz ayar listesini değiştirebilirsiniz.

İpucu. Eşitleme ayarlarına daha hızlı geçmek için yeni sekme açın ve pencerenin sağ alt köşesinde kullanıcı adınızı gösteren butona tıklayın. Açılan menüde gerekli işlem seçin.

Eşitlemenin çalıştırılması
 1. Eşitleme butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Eşitleme penceresinde Yandex'teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

  Not. Yandex'te kayıtlı değilseniz aynı pencerede Hesap aç bağlantısına tıklayıp talimatları izleyin.

 3. Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.
 4. Ayarları değiştir bağlantısına gidin ve eşitlemek istediğiniz ayarları belirtin.

  Not. Yine aynı pencerede tarayıcı, Yandex sunucularında ücretsiz olarak dosya saklamanızı sağlayan Yandex.Disk hizmetinden faydalanmanızı önerecektir. Bilgisayarınızda bu uygulama zaten kuruluysa tarayıcı, dosyaları tarayıcıdan Yandex.Disk'e kaydedebilmeniz için uygulamayı etkinleştirmenizi önerir.

Eşitlemeyi kapat
EşitlemeKapat butonlarına
[no-highlight[

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

]no-highlight]
tıklayın.
Eşitleme parametrelerini göster
EşitlemeParametreleri göster butonlarına
[no-highlight[

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

]no-highlight]
tıklayın.
Eşitlenmiş tüm verileri sil
 1. EşitlemeParametreleri göster butonlarına
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Sil bağlantısına
  [no-highlight[

  Eşitleme bloğu seçeneklerinin altında

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 3. Hesabın tüm verilerinin eşitleme sunucusundan silinmesini onaylayın.

Tarayıcıyı cep telefonunuzla eşitliyorsanız ayrıca Tıkla konuş özelliğini kullanma; yani sitede gördüğünüz telefonu elle çevirmeden arama imkanınız olur. Detaylı bilgi Tıkla Konuş bölümünde yer alır.

Kullanıcı profili

Kullanıcının özel profilinde; tarayıcının dış görünümü, favoriler, şifreler, geçmiş, kurulan uzantılar, uygulamalar ve eklentiler, otomatik doldurulan formlar ve benzeri pek çok kişisel ayar görüntülenir.

Bilgisayarınızın birden fazla kullanıcısı varsa (ailenizin diğer üyeleri veya iş arkadaşlarınız gibi) tarayıcıda her bir kullanıcı için ayrı bir profil oluşturmanızı öneriyoruz. Bu durum kişisel ayarlarınızın ve tarayıcınızın verilerinin başkaları tarafından kullanılmasını/değiştirilmesini engeller.

Profil yönetimi

Tarayıcınızda profilinizle alakalı yapacağınız tüm işlemler ayrı bir ayar penceresinde gerçekleştirilir:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Kullanıcılar bloğunda yeni bir profil oluşturup mevcut bir profili silebileceğiniz gibi, diğer tarayıcılardan profil aktarımı da yapabilirsiniz.

Tarayıcınızda profil oluşturulduğu anda pencerenin sağ üst köşesinde simgesi görüntülenir. Geçerli profil simgesine tıklayarak profiller arası geçiş yapabilirsiniz.

Profiller ve tarayıcı eşitlemesi

Yandex’te her bir kullanıcı adınız için ayrı bir tarayıcı profili oluşturmanızı öneririz. Aksi halde; profil ve kullanıcı adları arasında eşitleme sorunu yaşayarak ayar ve profil verilerinizle alakalı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Başka bir bilgisayarda eşitleme başlatmak istiyorsanız tarayıcıda kendi profilinizin açık olduğundan emin olduktan sonra (gerekirse yeni profil oluşturun) eşitleme işlemini başlatın. Aksi halde; ayarlarınızı ve verilerinizi şu an etkin olan başka bir profilin bilgileriyle karıştırabilirsiniz.

tarayıcı eşitle
bilgisayar ve tablet eşitle
kişisel ayarları Yandex sunucusunda sakla