Browser (Klasik arayüz)

Tarayıcı eşitleme

Eşitleme tarayıcınızın temel ayarlarını Yandex’in özel sunucusunda saklamanızı sağlar. Kaydedilen öğeler favoriler, şifreler, geçmiş, uygulamalar, eklentiler ve otomatik doldurulan formlardır.

Artık bilgisayarınız bozulsa bile tarayıcınızın ayarları kaydedilecektir. Ayrıca tarayıcınızın ayarlarını her bilgisayarda eşitleyebilirsiniz.

Eşitleme güvenliği hakkında

Tüm bilgiler korunan bir kanal üzerinden Yandex sunucusuna iletilir. Parolaların aktarımı şifreli olarak gerçekleştirilir. Sunucudaki verilerinize erişim diğer Yandex sunucularında olduğu gibi kimlik doğrulama sistemiyle korunmakta.

Eşitleme nasıl etkinleştirilir?

Dikkat! Tarayıcınızda birka profil kullanıyorsanız eşitlemeye başlamadan önce kendinize ait profilinizin etkin olduğundan emin olun; aksi takdirde kendi ayarlarınızı ve verilerinizi şu anda aktif olan başka bir profilin verileriyle karıştırabilirsiniz.

Eşitleme özelliğinden yararlanabilmeniz için:

 • Tüm cihazlarda (bilgisayar, akıllı telefon, tablet) Yandex.Browser'ın kurulu olması,
 • Tüm cihazlarda aynı Yandex kullanıcı hesabına giriş yapılmış olması gerekiyor.

Eşitleme sırasında şu iki tür kimlik doğrulama kullanabilirsiniz:

İki aşamalı kimlik doğrulama işlemi alışık olduğunuz sabit şifreyle kimlik doğrulamaya göre kullanıcı hesabınızın güvenliğini daha iyi bir şekilde sağlayarak yeterince karmaşık bir şifre geliştirip onu saklı tutmanızı ve arada bir yenisiyle değiştirmenizi gerektirmez. Çünkü sabit şifreniz, güvenliği için gerekli her türlü önlemler aldığınız halde yine de %100 güvenli olmaz ve örneğin klavyede tuşladıklarınızı kaydedebilen virüsler gibi günümüzün her türlü tehlikelere karşı korunamaz ve koruyamaz. İki aşamalı kimlik doğrulama ise sadece 4 haneli bir PIN kodu hatırlamanızı ve kullanıcı hesabınızın kayıtlı olduğu Yandex.Anahtar uygulamasının kurulu olduğu bir akıllı telefona veya tablet bilgisayara erişim yetkisine sahip olmanızı gerektirir.

Eşitlemeyi etkinleştirmek için:

 1. Eşitleme butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Eşitleme sayfasında Yandex'teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin Yandex'te kayıtlı değilseniz aynı pencerede Hesap aç bağlantısına tıklayıp talimatları izleyin.

 3. Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.
 4. Ayarları değiştir bağlantısına gidin ve eşitlemek istediğiniz ayarları belirtin.

  Bu aşamada tarayıcı, dosyalarınızı Yandex sunucularınızda ücretsiz depolamanızı sağlayan bir servis olan Yandex.Disk'le çalışma uygulamasını kurmanızı önerecek. Bu uygulama zaten kuruluysa tarayıcınız tarayıcı dosyalarınızı Yandex.Disk'e yükleyip depolayabilmeniz için bunu çalıştırmanızı önerecek.

 5. Kapat butonuna tıklayın.

Eşitlemeyi etkinleştirmek için:

 1. Eşitleme butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Akıllı telefonunuzda Yandex.Anahtar uygulamasına girin (uygulamayı yüklemek için veya sitelerine geçin).
 3. Eşitleme sayfasında kullanıcı adınızı ve Yandex.Anahtar'ın sağladığı tek kullanımlık şifreyi girin.
  Not. Yandex'te hesabınız yoksa Hesap aç bağlantısına tıklayıp talimatları izleyin. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra iki aşamalı kimlik doğrulamayı devre dışı bırakın.
 4. Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.
 5. Ayarları değiştir bağlantısına gidin ve eşitlemek istediğiniz ayarları belirtin.

  Bu aşamada tarayıcı, dosyalarınızı Yandex sunucularınızda ücretsiz depolamanızı sağlayan bir servis olan Yandex.Disk ile çalışma uygulamasını kurmanızı önerecek. Bu uygulama zaten kuruluysa tarayıcınız tarayıcı dosyalarınızı Yandex.Disk'e yükleyip depolayabilmeniz için bunu çalıştırmanızı önerecek.

 6. Kapat butonuna tıklayın.

Not. Cihazların eşitlemesini ilk defa etkinleştirdiğinizde işlem birkaç dakikadan yarım saate kadar sürebilir. Veriler, tarayıcının çalışmasını yavaşlatmamak için kademeli olarak yüklenir.

Eşitleme Ayarları

İstediğiniz zaman eşitlemeyi kapatabilir veya eşitlemek istediğiniz ayar listesini değiştirebilirsiniz.

İpucu. Eşitleme ayarlarına daha hızlı geçmek için yeni sekme açın ve pencerenin sağ alt köşesinde kullanıcı adınızı gösteren butona tıklayın. Açılan menüde gerekli işlem seçin.

Eşitlemeyi kapat
EşitlemeKapat butonlarına
[no-highlight[

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

]no-highlight]
tıklayın.
Eşitleme parametrelerini göster
EşitlemeParametreleri göster butonlarına
[no-highlight[

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

]no-highlight]
tıklayın.
Eşitlenmiş tüm verileri sil
 1. EşitlemeParametreleri göster butonlarına
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Sil bağlantısına
  [no-highlight[

  Eşitleme bloğu seçeneklerinin altında

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 3. Hesabın tüm verilerinin eşitleme sunucusundan silinmesini onaylayın.

Tarayıcıyı cep telefonunuzla eşitliyorsanız ayrıca Tıkla konuş özelliğini kullanma; yani sitede gördüğünüz telefonu elle çevirmeden arama imkanınız olur. Detaylı bilgi Tıkla Konuş bölümünde yer alır.

Kullanıcı profili

Kullanıcının özel profilinde; tarayıcının dış görünümü, favoriler, şifreler, geçmiş, kurulan uzantılar, uygulamalar ve eklentiler, otomatik doldurulan formlar ve benzeri pek çok kişisel ayar görüntülenir.

Bilgisayarınızın birden fazla kullanıcısı varsa (ailenizin diğer üyeleri veya iş arkadaşlarınız gibi) tarayıcıda her bir kullanıcı için ayrı bir profil oluşturmanızı öneriyoruz. Bu durum kişisel ayarlarınızın ve tarayıcınızın verilerinin başkaları tarafından kullanılmasını/değiştirilmesini engeller.

Profil yönetimi

Tarayıcınızda profilinizle alakalı yapacağınız tüm işlemler ayrı bir ayar penceresinde gerçekleştirilir:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Kullanıcılar bloğunda yeni bir profil oluşturup mevcut bir profili silebileceğiniz gibi, diğer tarayıcılardan profil aktarımı da yapabilirsiniz.

Tarayıcınızda profil oluşturulduğu anda pencerenin sağ üst köşesinde simgesi görüntülenir. Geçerli profil simgesine tıklayarak profiller arası geçiş yapabilirsiniz.

Profiller ve tarayıcı eşitlemesi

Yandex’te her bir kullanıcı adınız için ayrı bir tarayıcı profili oluşturmanızı öneririz. Aksi halde; profil ve kullanıcı adları arasında eşitleme sorunu yaşayarak ayar ve profil verilerinizle alakalı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Başka bir bilgisayarda eşitleme başlatmak istiyorsanız tarayıcıda kendi profilinizin açık olduğundan emin olduktan sonra (gerekirse yeni profil oluşturun) eşitleme işlemini başlatın. Aksi halde; ayarlarınızı ve verilerinizi şu an etkin olan başka bir profilin bilgileriyle karıştırabilirsiniz.

tarayıcı eşitle
bilgisayar ve tablet eşitle
kişisel ayarları Yandex sunucusunda sakla