Browser beta

Protect: İndirilen dosyaların virüslere karşı denetleme

Dikkat! Tarayıcınızdaki güvenlik sistemi sizi tehlikeli siteye geçmekten veya zararlı dosyayı indirmekten koruyabilir. Öte yandan, bu sistem günümüzde internette karşılaşabileceğiniz her türlü tehlikeye karşı sizi yüzde yüz koruyamaz. Koruma düzeyini yükseltmek için bilgisayarınızda Protect'in yanı sıra profesyonel antivirüs yazılımları kurup uygulamanız gerekir.

Saldırganların internette dağıttığı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza yüklendiğinde bilgisayarın çalışma performansını zedeleyebilir ve depoladığı verileri çalabilir, bozabilir veya tamamen yok edebilir. Bu yazılımlar taşınabilir veri depolama cihazları veya web bağlantısı üzerinden bilgisayarınıza yüklenebilir.

İnternetten yükleyeceğiniz dosyalar kötü amaçlı yazılımlar barındırabilir. Bu nedenle tarayıcınız yüklenmek üzere olan tüm arşivleri ve yürütülebilir dosyaları hem açık şekilde hem de arkaplanda denetler.

İndirilen dosyaların virüslere karşı denetleme

Arşivlerin ve yürütülebilir dosyaların güvenlik kontrolü yükleme sırasında yapılır. Dosyanın belirli özelliklerini işaretleyen Yandex bunları güvenlik kontrolü için Yandex sunucusundaki özel antivirüs bulutuna gönderir. Dosyanın tamamının güvenlik kontrolüne gönderilmemesi bu kontrol işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

Yüklenen bir dosyanın kötü amaçlı bir yazılım barındırdığı saptandığında tarayıcı bu dosyaya infected uzantısı ekler. Bu şekilde zararlı dosyanın ne tarayıcı üzerinden ne de başka herhangi bir program aracılığıyla çalıştırılması mümkündür. Antivirüs uygulamanız tarafından bir tehlike olarak algılansa da bu şekilde sisteminiz için hiç bir şekilde tehlike teşkil edemeyecek olan bu dosya, siz bununla ne yapacağınıza karar verene kadar engelli şekilde sabit diskinizde kalacaktır.

Dikkat! Her halükarda infected uzantılı dosyaları hiç bir zaman açmaya denememenizi önemle öneririz: Etkinleştirildiğinde bu dosyaların barındırdığı zararlı yazılımı etkinleştirebildiğini unutmayın.

Zararlı olabilecek dosyanın engelini kaldırmak için:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Gerekli dosyanın sağındaki Dosyayı açmaya izin ver butonuna tıklayın.

Böylelikle dosyanın infected uzantısı kaldırılarak dosyayı açabilirsiniz.

Dosyanın güvenlik kontrolü sırasında bir hata oluştuğunda tarayıcınız kontrol işlemini tekrar yapmaya deneyecek. Bu sırada tarayıcınız sunucuyla bağlantı kuramazsa dosyanın güvenlik kontrolü başarısız kalır ve bu dosya için kontrol girişimleri durdurulur. Dosyayı siz açmaya denerseniz tarayıcınız size bir uyarı mesajı görüntüleyecek. Bu durumda dosyanın güvenlik kontrolünü manuel yapmanız gerekecektir:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. İmleci dosya adı üzerine getirerek karşınıza çıkan Dosyanın güvenlik kontrolünü yap butonuna tıklayın.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! Dosya ve site güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Biz bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Bitti butonuna tıklayın ve değişikliklerin etkin olabilmesi için tarayıcınızı tekrar başlatın.
virüslerden koruma
dosyaları virüslere karşı denetle
sayfaları virüslere karşı denetle