Browser beta

Turbo modu

Düşük hızlı internet bağlantısında tarayıcının Turbo modu devreye girer. Sayfaların yüklenmesini hızlandırmanızı ve internet kullanımından tasarruf etmenizi sağlar.

Sayfaların yüklenme hızı, aktarılan verilerin boyutunun azaltılmasıyla yükseltilir. Sayfanın içeriği öncelikle Yandex sunucularında sıkıştırılır, daha sonra tarayıcıya aktarılır. Sayfadaki “karmaşık” öğeler ise (örneğin, multimedya öğeleri) hiç yüklenmez.

Turbo modunun çalışma özellikleri

Yükleme hızı 128 Kb/sn.'nin altına indiğinde Turbo modu varsayılan olarak otomatik etkinleşir. Bununla birlikte Akıllı satırın sağ bölümünde Тurbo simgesi  görüntülenir. Hız 512 Kb/sn.'nin üstüne çıktığında Turbo modu kapanır ve simge kaybolur.

Not. Ayrıca Turbo'nun sürekli açık modunu Ayarlar bölümünden açıp kapatabilirsiniz.

Turbo modu açık olduğunda tarayıcı, multimedya öğeler dahil sayfanın bazı öğelerini engeller. Bu öğelerin yerine özel bir modül simgesi görüntülenir.

Engellenen içeriği yüklemek için modül simgesine tıklayın. Engellenen tüm öğeleri yüklemek için Turbo simgesine tıklayıp Tümünü göster butonuna basın.

Video sıkıştırma

Turbo modunda tarayıcı ayrıca videoları sıkıştırabilir; modül simgesine tıklandığında video oynatılır. Sıkıştırılmış video, internet kullanımından 70% kadar tasarruf etmenizi sağlar fakat video kalitesi düşecektir. Video sıkıştırma gerekliliği Ayarlar bölümünden belirlenir.

Video sıkıştırma özelliğini belirli sayfalarda devre dışı bırakmak için Turbo  simgesine tıklayıp açılan pencerede Kapat butonuna tıklayın.

Ayarlar

İpucu. Ayarlara hızlı geçiş yapmak için şeklindeki Turbo simgesine
[no-highlight[

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

]no-highlight]
tıklayın. Açılan pencerede Ayarla butonuna tıklayın.

Turbo modu için ayarları değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar butonuna
  [no-highlight[

  Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Turbo bölümünde modun parametrelerini belirleyin.

  Ayrıntılı bilgi

  SeçenekAçıklama
  İnternet hızı yavaşken otomatik olarak açTarayıcı varsayılan olarak bu modda çalışır.
  Her zaman açıkTurbo modu her zaman açık, Akıllı satırın sağ kısmında görüntülenir. İnternet bağlantı hızı yüksek olduğunda Turbo modu sayfaların yüklenmesini yavaşlatabilir.
  KapalıTurbo modu kapalıdır. Düşük internet bağlantı hızında Akıllı satırda simgesi görüntülenir. (Turbo modunun etkinleştirilmesi tavsiye edilir).
  Bağlantı hızı değiştiğinde uyarBağlantı hızının durumuna ve Turbo moduna ilişkin tarayıcınızın mesaj görüntülemesini istiyorsanız bu özelliği etkinleştirin.
  Videoyu sıkıştırTurbo modunda sıkıştırılmış video oynatmak istiyorsanız bu özelliği etkinleştirin.

Turbo modu
video sıkıştırma
Turbo ayarları
yavaş internet bağlantısında hızlandırma
trafik azaltma