Webmaster

Video sahiplerinin dikkatine

Tüm video içeriği sahiplerine (video barındırma servisleri, basın, özel internet projeleri), internette serbest erişimde yerleştirdikleri video ürünlerini dizinleme imkanı tanıyoruz.

Videolarınız Yandex tarafından dizinlendikten sonra, onlar Yandex.Video servisinde aramalarda erişilebilir olacaktır. Arama sonuçları sayfalarında; videoların izlenmesini mümkün kılan resimler, başlıklar, yazılı açıklamalar ve diğer açıklayıcı bilgiler yer alır. Videoların ön izlemesi mümkündür. Ayrıca sizin kişisel verileriniz de, video ürünlerinin daha doğru sunulması ve web aramasında sıralanması için kullanılacaktır.

Video ile ilgili veri aktarma yöntemleri

Videolarınızla ilgili veriyi Yandex'e aktarmak için aşağıdaki yöntemler vardır:

 1. Sitemap dosyasında XML beslemesi bağlantısı, Open Graph işaretlemesinde XML beslemesi bağlantısı ve Open Graph video işaretlemesi.
 2. Sitemap dosyasında XML beslemesi bağlantısı, Schema.org işaretlemesinde XML beslemesi bağlantısı ve Schema.org video işaretlemesi.
 3. Sitemap dosyasında XML beslemesi bağlantısı.
 4. Open Graph video işaretlemesi.
 5. Schema.org video işaretlemesi.
 6. Media RSS.

Not. İçeriği hızlı yenilenen siteler için Schema.org ve Open Graph, büyük servisler için ise (örneğin, video barındırma servisleri için) XML beslemeleri daha uygundur. Ayrıca, XML beslemeleri ile işaretleme birlikte de kullanılabilir.

XML beslemesi bağlantılarını veya videonun semantik işaretlemesini ekledikten sonra, sitenizi indekslemeye başlamamız için iletişim formunu kullanarak bunu bize bildirin.

XML beslemelerinde video ile ilgili bilgi aktarma

Bu format, video ürünleri ile ilgili detaylı ve hızlı güncellenen bilgi aktarma olanağı sağlar.

Bu formatı Aralık 2013 tarihinde önemli ölçüde yeniledik. XML beslemelerinin yeni formatında videonuzu açıklamak için kullanabileceğiniz öğe ve özellik listesi genişletildi. Artık oynatıcı ekleme imkanı, mevcut dublaj dilleri, ülkeye göre gösterim sınırlamaları, müzik ve sinema türleri, çıkış tarihi, oyuncular ve birçok diğer özellik ile ilgili bilgi aktarılabilir. Açıklayıcı bilgilerin çoğalması, videonun kullanıcılar tarafından daha geniş sorgu kitlesine göre bulunma şansını doğal olarak arttırır.

Ayrıca, gelecekte Yandex'in arama sonuçlarının arayüzünde içeriği daha bilgilendirici bir şekilde sunmasına imkan sağlayacağı video kalitesi ve izleme sayısı gibi ek özellikler eklendi. Formatın ayrıntılı açıklanmasını XML video açıklaması bölümünde bulabilirsiniz.

Oluşturduğunuz XML beslemeleri robot tarafından doğru tanındığından emin olmanızı öneririz. Bunu XML beslemelerinin doğrulayıcısı yardımıyla yapabilirsiniz. Doğrulayıcı hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Yardım'ın ilgili bölümünde bulabilirsiniz.

XML beslemesi bağlantılarını belirtme yöntemleri

XML beslemeleri oluşturduktan sonra, onlara açılan bağlantılar sitemap dosyasında veya semantik işaretlemede (Open Graph veya Schema.org) yerleştirilmelidir.

 • Sitemap dosyasında.

  XML beslemelerine yönlendiren bağlantıların sitemap dosyasında belirtilmesi, Yandex'in robotunun video barındırma servisinizde bulunan tüm videoları indekslemesine olanak sağlar. Bu yöntem, sitede çok fazla video içeriği bulunduğunda çok kullanışlıdır (örneğin, binlerce video).

 • Simantik işaretlemede.

  Sitemap dosyasından bağlantı alması ile kıyasladığında, XML beslemelerine yönlendiren bağlantıları semantik işaretlemede (Open Graph veya Schema.org) belirtme avantajı robotların bunları daha sık ve hızlı indeksleme imkanına sahip olmasıdır.

Yöntemlerin ikisinin avantajlarından faydalanmanızı ve XML beslemelerinin bağlantılarını hem Sitemap dosyasında hem de semantik işaretlemede aynı anda belirtmenizi öneririz.

Semantik işaretleme (Open Graph ve schema.org)

Yandex.Video, semantik işaretlemenin 2 formatını destekler. Bunlardan birini seçebilirsiniz:

Semantik işaretlemenin iki yönteminden her biri hem ayrı olarak hem de XML indeksleme ile birlikte kullanılabilir. Eğer XML beslemeleri herhangi bir nedenden dolayı geçici olarak erişilmez hale gelirse video ile ilgili bilgi semantik işaretlemeden alınacaktır.

Semantik işaretlemeyi siteye ekledikten sonra sayfalarınızdaki meta verilerinin doğru tanındığından emin olmanızı öneririz. Bunu Semantik işaretlemenin doğrulayıcısı yardımıyla yapabilirsiniz. Doğrulayıcı hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Yardım'ın ilgili bölümünde bulabilirsiniz.

RSS akışı

Yandex, Media RSS formatını destekliyor. Dolayısıyla güncellemeli bir RSS akışınız varsa onu, verilerinizi bize aktarmak için kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Media RSS akışlarındaki video ile ilgili bilgiler bölümüne bakınız. Bu yöntemin eksik tarafı, videoların silinmesi veya değiştirilmesi ile ilgili bilgilerin aktarılmasının desteklenmemesi ve eski ürünleri indeksleme imkanı bulunmamasıdır.

Video içeriğinin kısıtlanması

Bazı video ürünlerini indekslememe hakkını saklı tutarız. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • İçerik kontrolü yapılmadığı sitelerde yerleştirilmiş videolar;
 • Hakaret ve/veya pornografi özelliğini taşıyan videolar;
 • Yürürlükteki yasaların kurallarından kaynaklanan koşulları ihlal ederek yayınlanmış videolar;
 • Yandex Lisans Sözleşmesi koşullarına uygun olmayan sitelerde yerleştirilmiş ürünler.
Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!