Webmaster

Veri aktarımı yöntemleri

Videonun gösterilmesi için YouTube gibi büyük bir video hostinge ait dahili oynatıcıyı kullanıyorsanız Yandex'e veri aktarmak için ek işaretlenme gerekmemektedir; robot sitenizdeki videoları indeksler ve Yandex.Video'nun arama sonuçlarına ekler.

Diğer durumlarda video hakkında veri aktarımı için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

Open Graph veya Shema.org mikro işaretlemeye göre XML işaretlemenin avantajı daha çok alanı destekliyor olmasıdır ve site sayfalarını birebir kontrol etmesi ihtiyacının olmamasıdır. Bu nedenle indeksleme daha hızlı yapılır ve arama algoritmaları video hakkında daha çok bilgi alıp sıralama oluştururken bu bilgileri dikkate alır.

XML işaretleme aracılığıyla verileri aktarmak için:

1. Yenilenen XML dosyasını oluşturun

Beslemede aranan koşullar aşağıdaki gibidir:

 • XML dosyası UTF-8 kodlamasında sunulmalıdır.

 • Beslemede video ile ilgili tüm güncel veriler aktarılmalıdir.

 • HTML tagları CDATA olarak aktarılmıyorsa veya bu tagların kullanılması özel olarak belirtilmediyse verilerde HTML taglarının bulunmasına izin verilmez.

 • Değiştirilmiş videolarla ilgili bilgilerin beslemeden silinmesi veya beslemeye yeniden eklenmesi gerekmektedir.

 • Her video ayrı bir beslemede açıklanmalıdır.

2. Beslemenin doğruluğunu kontrol edin

Oluşturduğunuz XML beslemelerinin robot tarafından doğru tanındığından emin olun. Bunu XML beslemeleri doğrulayıcısı yardımıyla yapabilirsiniz (Video dosyasının doğrulama şemasını seçin).

3. İşaretlenen videolar hakkında robota bilgi verin

XML beslemeleri oluşturduktan sonra bunlara açılan bağlantılar sitemap dosyasında veya semantik işaretlemede (Open Graph veya Schema.org) yerleştirilmelidir.

Besleme adresinin mikro işaretleme aracılığıyla yerleştirilmesi

Open Graph işaretlemede video içeren her sayfanın HTML koduna OGP sözlük ve XML video açıklaması için bağlantı eklenmelidir:

<html prefix="ya: http://webmaster.yandex.ru/vocabularies/">
<meta property="ya:ovs:feed_url" content="http://example.com/user111/view24/view24.xml">

Schema.org işaretlemede XML beselemenin adresi VideoObject şemasının feedUrl alanında belirtilmelidir:

<meta itemprop="feedUrl" content="http://example.com/user111/view24/view24.xml">

Sitemap dosyasından bağlantı alması ile kıyasladığında XML beslemelerine yönlendiren bağlantıları semantik işaretlemede belirtmenin avantajı, robotların bunları daha sık ve hızlı indeksleme imkanına sahip olmasıdır.

Besleme adresinin Sitemap dosyasında yerleştirilmesi

Her video için ayrı XML beslemesi oluşturun ve beslemelerin adreslerini Sitemap dosyasında feed alanında yazın. Video içeren her beslemenin bağlantısı ayrı bir kayıt olarak belirtilmelidir.

 1. Bağlantıyı Yandex.Video şemasına Sitemap başlığınıza ekleyin.

  xmlns:ovs="//video.yandex.ru/schemas/video_import"
 2. Ardından video içeren her sayfa için ovs:video öğesini ekleyin; içinde XML açıklamasının adresini belirtin.

  <url>
   <loc>http://example.com/111/</loc>
   <lastmod>2013-04-01T13:10:32+00:00</lastmod>
   <ovs:video> 
   <ovs:feed>http://example.com/user111/view24/view24.xml</ovs:feed>
   </ovs:video>
  </url>

Sonucunda Sitemap dosyasında video içeren XML beslemeleri için çok sayıda bağlantı belirtilmelidir. Sitemap bağlantısı robots.txt veya Yandex.Webmaster servisi aracılığıyla eklenmelidir (ayrıntılı bilgi için Yardım bölümünü inceleyebilirsiniz).

Sitemap dosyasında XML beslemeleri için bağlantıların yerleştirilmesi sayesinde Yandex robotu hostinginizdeki tüm videoları aynı anda indeksleyebilir. Sitede büyük ölçüde video içerik mevcutsa, örneğin birkaç bin video, bu özellik özellikle faydalı olur.

Yöntemler kombine edilebilir: XML beslemeleri için bağlantıları hem mikro işaretleme aracılığıyla hem de Sitemap dosyasında beliritin. Yöntemlerin kombine edilmesi videoların indeksleme sürecini hızlandırır ve veri aktarımı sürecini site erişim sorunlarına karşı daha dayanıklı hale getirir.

4. Videoların aramaya eklendiklerini kontrol edin

Sitemap dosyası veya semantik işaretlemeye sahip sitenin sayfaları indekslendikçe belirtilen video bağlantıları otomatik olarak arama sonuçlarında gösterilmeye başlar. Bir süre sonra videolar arama sonuçlarında gösterilmezse iletişim formunu kullanarak bizi bilgilendirin.

Semantik işaretleme (veya mikro işaretleme) sayesinde video içeriğinde yapılan değişiklikler hakkında hızlı bir şekilde veri aktarılabilir.

Semantik işaretleme ile veri aktarmak için:

1. Videonun mikro işaretlemesini sitenin sayfalarına ekleyin

Robotumuz OpenGraphProtocol standardıyla ve Shema.org standardının VideoObject şemasıyla işaretlenen sayfalarda videoları indeksleyebilir.

Open Graph yardımıyla ekleme

Sayfaları doğru işaretleyebilmek için html tag'inde isim alanı belirtilmelidir, head öğesine ise video hakkında bilgi içeren meta tag'leri eklenmelidir.

Yandex eklentisi için isim alanı prefix="og: http://ogp.me/ns#" ile birlikte <html> tag'inde belirtilmelidir.

<html prefix="og: http://ogp.me/ns#"
   prefix="ya: http://webmaster.yandex.ru/vocabularies/">
Schema.org yardımıyla ekleme

Video ile ilgili bilgi, robota aktarmak için işaretleme, özel parametreleri kullanarak doğrudan sayfanın HTML koduna eklenmelidir.

2. İşaretlemenin doğruluğunu kontrol edin

Meta verilerin sayfalarınızda doğru tanındığıdan emin olun. Bunu Semantik işaretlemenin doğrulayıcısı yardımıyla yapabilirsiniz. Doğrulayıcı hakkında ayrıntılı bilgi için Yardım'ın ilgili bölümüne geçin.

3. İşaretlenen videolar hakkında robota bilgi verin

Open Graph ve Schema.org işaretlemeleri sitenin sayfasında yazıldığı için işaretleme barındıran sitenin sayfaları için bağlantıları içeren standart Sitemap dosyasını oluşturmak yeterli olacaktır.

4. Videoların aramaya eklendiklerini kontrol edin

Belirtilen video bağlantıları işaretleme içeren sayfalar indekslendikçe otomatik olarak arama sonuçlarında gösterilmeye başlar. Bir süre sonra videolar arama sonuçlarında gösterilmezse iletişim formunu kullanarak bizi bilgilendirin.

Güncellenen RSS yayınınız varsa verileri bunun aracılığıyla aktarabilirsiniz. Media RSS formatı desteklenmektedir.

Şu öğeler indeksleme için zorunludur: link, pubdate, media:title, media:thumbnail. Diğer öğeler için indeksleme önerilir fakat zorunlu değildir. Metindeki özel semboller XML Entities ile değiştirilmelidir (örneğin &&amp;). Media RSS formatının tam açıklamasını www.rssboard.org sitesinde inceleyebilirsiniz.

Videoların arama sonuçlarına eklenmeleri için iletişim formunu kullanarak yayınınız için bağlantıyı ve sitenizin açıklamasını gönderin.

Kısıtlama. Media RSS yardımıyla video silme veya değişiklik yapma işlemi bildirilemez; ayrıca eski ürünler indekslenemez. Bu nedenle mümkün olduğunca video ile ilgili bilgileri XML formatında bize iletmenizi veya sitenizin sayfalarında Open Graph Protocol veya Schema.org standartlarına göre bir işaretleme kullanmanızı öneririz.

Video içeriğinin kısıtlanması

Bazı video ürünlerini indekslememe hakkını saklı tutarız. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • İçerik kontrolü yapılmayan sitelerde bulunan videolar.

 • Hakaret ve/veya porno içerikli videolar.

 • Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Rusya Federasyonu'nun mevcut yasalarını ihlal ederek yayınlanmış videolar.

 • Yandex Lisans Sözleşmesi koşullarına uygun olmayan sitelerde yerleştirilmiş videolar.

Video sayısı için minimum veya maksimum kısıtlaması yoktur. İstenen sayıda ve boyutta videoyu işleyebiliyor ve video içerik veri tabanınızın artış dinamiğini dikkate alabiliyoruz.

Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!