Aİ nedir?

Atıf indeksi (veya Aİ), bilim dünyasında kabul gördüğü üzere, herhangi bir bilim insanının çalışmalarının “öneminin” ölçüsüdür. Diğer kaynaklarda bu çalışmaya (veya ada) verilen bağlantıların sayısı indeksin değerini belirler. Ancak, bilimsel çalışmaların öneminin gerçekten tam olarak belirlenebilmesi için, verilen bağlantıların sayısının yanı sıra bu bağlantıların kalitesi de önemlidir. Buna göre, itibar sahibi bir akademik yayın, popüler bir broşür veya bir eğlence dergisi çalışmaya atıfta bulunabilir. Bu tür bağlantıların önemi farklıdır.

Konu esaslı atıf indeksimiz (Aİ), diğer sitelerden verilen bağlantıların niteliksel özelliklerini de hesaba katarak Internet kaynaklarının “yetkinliğini” belirler. Bu niteliksel özelliğe, bağlantının “ağırlığı” adını veriyoruz. Bu özellik, özel olarak geliştirilmiş bir algoritmaya göre hesaplanır. Kaynak ile kaynağa atıfta bulunan sitelerin konusal olarak yakınlığı büyük bir rol oynar. Kaynak bağlantılarının sayısı da kendi başına Aİ değerine etki eder; ancak Aİ, bağlantıların sayısıyla değil, ağırlıklarının toplamıyla belirlenir.

Kaynakların yetkinliğini belirleme aracı olarak Aİ'ye, Yandex Katalog (Rusça) kategorilerinde kaynakların konumu için alaka derecesini sağlamak üzere başvurulur. Aİ sadece niceliksel özelliklerle ilgili olmadığından, her alanda (konuda) kaynakların “önemine” (“yetkinliğine”) yönelmeye yardımcı olan bazı yuvarlatılmış değerler gösteriyoruz.

Atıf indeksinin temel fikri şudur: Kural olarak, Internet'te sitelerini oluşturan kişiler hem site içeriği, hem de bağlantılarını verdikleri ve bu yolla ziyaretçilerine önerdikleri sayfaların içeriği konusunda dikkatle ve sorumluluk bilinci içinde hareket ederler. Konu esaslı indeksimiz, diğer sitelerden siteye verilen bağlantıların sayısını dikkate alır ve bağlantı veren sitenin yetkinliğine bağlı olarak bu bağlantılara ayrı bir "ağırlık" (yani, önemlilik) verir.