Aİ nasıl ölçülür?

  Internet kaynağı nedir?

  Internet kaynağı ifadesinden site (ana sunucu) anlaşılabileceği gibi, sitenin belirli bir bölümü (fiziksel olarak bu dizindir) de anlaşılabilir. Sitenin bölümü (dizin) Yandex katalogunda tanımlanmışsa, bağımsız bir kaynak olarak kabul edilir. Katalogta site için birden fazla dizin tanımlanmışsa, Aİ bunların her biri için hesap edilir; aksi durumda tüm site tek bir Internet kaynağı olarak kabul edilir.

  Aİ için yalnızca belirli bir kaynağa bağlantı veren dış Internet kaynaklarının ağırlığı dikkate alındığından, gerek “iç” bağlantılar (kaynağın tek tek sayfalarından diğer sayfalarına verilen bağlantılar) için, gerekse aynı “dış” kaynağın bir veya birkaç sayfasına yapılan birden fazla bağlantı konumu için Aİ artırılamaz. Sitenin bölümlerinden (dizinlerden) biri için Aİ hesaplanırken, bu sitenin diğer bölümlerinden site bölümüne verilen bağlantılar iç bağlantılar olarak kabul edilir ve dolayısıyla, sitenin Aİ'sini artırmaz. Bununla birlikte, tüm sitenin Aİ'si hesaplanırken, sitenin her bir bölümünün bağlantıları dikkate alınır (birleştirilir).

  Aİ hangi verilere göre ölçülür?

  Aİ ölçülürken, yalnızca Yandex'in dizinlediği ve arama yaparken kullandığı kaynaklardaki bağlantılar kabul edilir.

  Aİ'nin ölçülebildiği kaynaklar

  Yandex'in dizinlediği kaynaklar arasında herhangi bir kişi tarafından en az bir kez başvurulan tüm kaynaklar için Aİ ölçülebilir.

  İndekste dikkate alınmayan bağlantılar

  Sitenin Aİ'si hesaplanırken ilan panoları, forumlar, bloglar, ağ konferansları, kontrol edilmeyen kataloglar ve herhangi bir kişinin denetim olmaksızın kaynak sahibinin sayfasından bağlantı ekleyebildiği diğer kaynaklardaki bağlantılar dikkate alınmaz. Ayrıca, Yandex.Katalog'ta tanımlanmamış olmaları durumunda, ücretsiz barındırma hizmetlerinde bulunan sitelerdeki bağlantılar da Aİ hesaplanırken dikkate alınmaz. Diğer bir ifadeyle, bize göre bu tür tüm bağlantıların ağırlığı sıfırdır.

  Aynaların Aİ'sini hesaplama

  Ayna (alias: diğer ad) olarak bilinen sitelerin atıf indeksi birleştirilir; yani ana adresin Aİ'sini hesaplamak için tüm yinelenmeyen ayna adres bağlantılarının ağırlıkları toplanır. Ana adres otomatik olarak belirlenir ve arama motorunun dizinlediği adres ile aynıdır. Bu adres Host yönergesi kullanılarak değişitirilebilir.

  Bununla birlikte yalnızca, yapı ve içerik bakımından mutlak özdeş olan siteler ayna kabul edilir. Aynalar hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için, ilgili Yardım bölümünü ve siteyi yeni etki alanına geçirmeyle ilgili Yandex önerilerini okuyabilirsiniz.

  Aİ'nin değişebilmesinin nedenleri

  Aİ, ayda ortalama iki kez yeniden hesaplanır. Bu süre içinde bazı siteler ortaya çıkarken, bazıları da kaybolur. Buna göre, bağlantıların ağırlıkları ve kaynağın Aİ'si değişir. Aİ'nin birkaç nokta arttığı veya düştüğü durumları soruşturmakla ilgilenmediğimiz gibi, sitenin arama sonuçlarında neden yükseldiği veya düştüğüyle ilgili soruları da yanıtlamıyoruz.

  Aİ'nin, kaynağın kendi derecelendirmesini değil, kaynağın Internet'teki derecelendirmesini ortaya çıkaran bir gösterge olması amaçlanmıştır. Bu nedenle, Aİ ile oynamaya yönelik faaliyetleri bir tür arama spamı, yani “sitelerin (sayfaların) arama sonuçlarındaki yerini olduğundan yukarıda göstermek amacıyla arama sistemini aldatma ve sonuçlarını yönlendirme” girişimi saydığımızdan (Yandex arama sistemi kullanım lisansı, madde 3.7), kaynak sahibinin aktif olarak Aİ'sinin değerini etkilemeye yönelik girişimleri, bir aydan başlayan sürelerle Aİ'nin sıfıra düşürülmesiyle cezalandırılabilir.

  Aİ'nin sıfırlanması konusunda yorumda bulunmayız, bu konuda önceden bilgi vermeyiz ve Aİ'nin normale dönmesi konusunda herhangi bir garanti veya süre vermeyiz.