Sitenin bölgesi

  Neden sitenin bölgeye ihtiyacı var?

  Sitenin coğrafik aidiyeti, diğer bölgelerden sitelerin gösterilmediği, bölgeyle sınırlı aramalarda önemlidir. Bunun dışında Yandex arama, farklı bölgelerde farklı sıralama formülleri kullanmaktadır. Bu nedenle sitenin bölgesel aidiyeti sıralama faktörlerinden biridir.

  Yandex sitenin bölgesini nasıl belirliyor?

  Sitenin bölgesel aidiyeti, eğer kayıtlıysa ya Yandex.Katalog redaktörleri tarafından belirlenir ya da otomatik olarak sitenin URL'sinin yer aldığı IP sunucusu aracılığıyla veya iletişim bilgilerinde yer alan verilere göre belirlenir. Bu nedenle robotun sitenin coğrafi kaynağını belirleyebilmesine yardımcı olmanın en rahat yöntemi; siteye site sahibinin tam (posta kodu, telefon kodu ve şehir adı) ve doğru adresini koymaktır.

  Tüm sitelerin bölgesel bağlantıya ihtiyacı var mı?

  Eğer site içeriğiniz genel ve bölgesel aidiyete sahip değilse onu belli bir bölgeyle ilişkilendirmeye gerek yoktur. Zira, böyle bir ilişkilendirme sitenin belli bölgelerdeki sıralamasına zarar verir.

  Hangi bölge, ona yönelik site yapmak için daha iyi?

  Hangi bölgeye ait maksimum ayrıntıya sahipse, o bölge daha iyidir. Eğer site İzmir bölgesine aitse onu "Ege Bölgesi" ya da "Türkiye" ile ilişkilendirmek yerine doğrudan İzmir'le ilişkilendirmek daha doğru olacaktır. Bölge belirlemesi ne kadar doğru yapılırsa site yalnızca şehrinizle kısıtlanmış aramalara dahil olmaz, ayrıca hiyerarşik olarak daha fazla kısıta sahip aramalara da dahil olur.

  Tüm bölgelerin kaç tanesine ilişkin hâlihazırda site yapılmış olabilir?

  Yandex.Webmaster hizmeti aracılığıyla, site yalnızca bir bölge ile ilişkilendirilebilir. Birden fazla bölge (7 taneye kadar) ile ilişkilendirme, sitenin o bölgelerle bağlantısı bulunması koşulu ile sadece Yandex.Katalog aracılığıyla yapılabilir.

  Bölgenin Katalog'da belirlendiği bildirildi ancak site Katalog'da yayınlanmıyor. Neden?

  Bu durum, sitenin Katalog redaktörleri tarafından incelendiği ancak Katalog'a eklenmek için gerekli bulunmadığı anlamına gelir. Site sınıflandırma işareti (dolayısıyla bölge işareti de alır) ile ayrılır, ancak Katalog'da yayınlanmaz.

  Sitemin bölgesi hatalı belirlendi. Ne yapmam gerek?

  Eğer Yandex.Webmaster hizmetinde bölgenin belirlenmediği yazılı ya da bölgenin otomatik olarak yanlış belirlendiğini düşünüyorsanız doğru bölgeyi kendiniz hizmete girerek belirleyebilirsiniz.

  Eğer sitenin bölgesi Ya.Katalog'da hatalı belirlendiyse lütfen bu durumu, form aracılığıyla Katalog redaktörlerine bildirin.

  Katalog'da bölgelerle ilişkilendirme hangi prensibe göre yapılıyor?

  Kaynak bölgesi, bölgesel aidiyet ve site teması ile ilişkili olarak Katalog kurallarına göre redaktörler tarafından belirlenir.

  Bölge Ya.Webmaster hizmetine eklendiği anda aramalara etki eder mi?

  Bölgesel aidiyetin değiştirilmesi için yapılan başvuru kontrole gönderilir. Eğer kontrolden başarıyla geçilirse değişiklik genellikle bir sonraki Yandex arama veritabanı güncellemesine müteakip etkili olur.

  Neden hizmette bölge moderatör tarafından geri çevrildi yazısı var?

  Eğer hizmete eklenen bölge otomatik yöntemlerimizle veya moderatör tarafından yapılan kontrolden geçemezse bölge site ile ilişkilendirilmez. Genellikle şu hallerde bölgenin doğru verildiğini kabul ediyoruz:

  • Sitede doğrulayan iletişim bilgileri bulunmaktadır (örneğin: Site, belirtilen bölgede ofise sahip bir kuruluştur),

  • site materyalleri belirtilen bölgeye ait yerel öğelere sahiptir ve bu nedenle yerel bilgiler sunmaktadır (örneğin: Yerel gazete).

  Eğer hizmete eklemiş olduğunuz bölge reddedilir ancak site gerçekten bölgesel ise daha uygun bir bölge girmeyi deneyin.