Yönetim hakkı

  Site üzerindeki "hakları onaylama" ne anlama gelir?

  Site yönetimi için hakları onaylayarak sitenizi indekslerken Yandex arama robotu tarafından toplanan istatistiksel verilere ve bulunan hatalar hakkında verilere erişebilirsiniz. Bu veriler arasında gizli bilgiler bulunabileceği için Yandex, site yönetimi hakkına sahip olduğunuzdan emin olmalıdır.

  Kontrol açısından sitede bazı değişiklikleri yapmanız istenecektir. Bunu yapabilirseniz Yandex, sizi site sahibi olarak sayacaktır. Birkaç site veya sitede alt alan adlarınız (subdomain) varsa hakları onaylama işlemi her site veya her alt alan için ayrı olarak yapılmalıdır.

  Sitelerin sahipleri değişebilir, dolayısıyla Yandex dönemsel olarak site yönetimi hakkını doğrulayan kişi değişikliklerinin mevcut olup olmadığını kontrol eder. Bir sonraki kontrol sırasında gerekli değişiklikler bulunmazsa site yine “onaylanmamış” kategorisine girer ve kontrolden tekrar geçmeniz gerekir.

  Site yönetimi haklarını neden onaylamak gerekir?

  Webmasterların, sitelerin indekslenme ve sıralanma sorunlarına dikkat etmelerini her zaman pozitif karşılıyoruz. Dolayısıyla mevcut sorunları daha hızlı bulmanıza ve gidermenize yardım edecek bilgileri size sunmaktan mutluluk duyarız.

  Yandex.Webmaster servisini kullanarak indeksleme sırasında hangi hatalar oluştuğunu, Yandex robotunun sitenin yapısını nasıl “gördüğünü”, arama veritabanında kaç sayfa yer aldığını öğrenebilirsiniz. Bu veriler gizli bilgi içerebilir, dolayısıyla bu site ile alakanız olduğunu doğrulamanızı rica ederiz.

  Site yönetimi haklarını nasıl onaylarım?

  1. Yandex'e giriş yapın ve site listenize site ekleyin. Ekledikten sonra site, Sitelerim sayfasında görüntülenir.

  2. “Hak denetimi” sayfasında onaylama yöntemini seçin:

  • Kök dizinde HTML dosyası: Belirtilmiş benzersiz adını ve içeriğini taşıyan HTML dosyasını oluşturmanız ve onu sitenizin kök dizinine yerleştirmeniz önerilecektir.

  • Ana sayfada meta tag: Sitenizin ana sayfasının HTML koduna, <head> bölümüne özel meta tagı yerleştirmeniz önerilecektir.

  • DNS'te TXT kaydı: Sitenizin TXT kaydı türüne benzersiz bir değer içeren DNS kaydı eklemeniz istenecektir. Bu yöntemi yalnızca DNS kayıtları hakkında ciddi bilgi sahibi iseniz kullanın.

  • WHOIS verilerindeki e-posta adresi: Elektronik posta adresleri sayfasında WHOIS verilerinde belirtilmiş olan e-posta adresini doğrulamanız istenecektir.

   Site yönetimi haklarını WHOIS yardımıyla, ancak siteniz ikinci seviye alan adı olduğunda ve RU bölgesinin dışında bulunduğunda onaylayabilirsiniz.

  • Site yönetimi hakları, hakların devredilmesini kullanarak başka bir kullanıcıdan alınabilir.

  Yöntemlerin hiçbiri bana uymuyor. Ne yapmam gerekir?

  Maalesef, şu an itibariyle başka site yönetim hakkı doğrulama yöntemi bulunmamaktadır. Site hakkında bilgi almak için üzerinde değişiklik yapma imkanına da sahip olmalısınız.

  Eğer belirtilen yöntemlerden hiçbirini kullanamıyor ancak siteyle doğrudan ilişkili iseniz lütfen sitenin web tasarımcısı ya da yöneticisi ile iletişime geçin.

  Yönetim hakları "onaylanmadı". Bu nedir?

  Bu durum üzerindeki yönetim haklarını daha onaylamadığınız sitelerde bulunur.

  Talimatlarda yazılan her şeyi yapmama rağmen hâlâ haklarım onaylanmadı. Neden?

  Bazı yöntemlerle yapılan hak onaylama kontrolü biraz daha uzun sürebilir (24 saate kadar).

  Her şeye rağmen haklarınız hâlâ onaylanmadıysa lütfen bu durumu bize yazarak bildirin. Site yönetim hakkını doğrulamak için tam olarak neler yaptığınızı ayrıntılı olarak açıklamaya çalışın. Nedenin ne olduğunu bulup ne yapılması gerektiği yönünde mutlaka tavsiye vereceğiz.

  Birkaç kişi tek bir siteyi yönetebilir mi?

  Evet. Eğer hepsi site üzerindeki yönetim hakkını doğrularsa yönetebilir. Bu tür kullanıcıların listesi söz konusu sitenin hak onaylama sayfasında görülebilir.

  Benim sitemi yöneten diğer kullanıcılar nereden çıktı?

  Site hakkını birkaç kişi onaylayabilir. Bu seçenek, hem webmasterın hem de site sahibinin site durumunu takip etmek istediği durumlar için uygun olabilir.

  Eğer site yönetim hakkının kötü niyetli birisi tarafından doğrulandığını düşünüyorsanız ve onun hak sahibi olmaması gerekiyorsa şunları yapabilirsiniz:

  • Bu kullanıcının haklarını, "Hakları sıfırla" butonuna tıklayarak silebilirsiniz. İlk önce bu kullanıcının haklarının onaylanmasına bağlı değişiklikler silinmelidir.
  • Siteye erişim şifresi değiştirilmelidir.

  Hakların devredilmesi nedir?

  Site yönetimi haklarınızı onayladıktan sonra, haklarınızı Yandex.Webmaster'ın başka kullanıcılarına devredebilirsiniz. Haklarınızı devrettiğiniz kullanıcı, Webmaster'ın istisnasız tüm özelliklerini kullanabilecektir.

  Hakları devretmek için “Yönetim hakkı” sekmesinde seçilen site için kullanıcının kullanıcı adını seçip “Devret” butonuna tıklamanız gerekir. Site, Yandex.Webmaster servisine belirtilen kullanıcı adı altında eklendikten sonra, kullanıcının site yönetimi hakları otomatik olarak onaylanacaktır.

  Daha sonra kullanıcının site yönetimi haklarını iptal etmek isterseniz, bunu “Yönetim hakkı” bölümünden yapabilirsiniz.