Genel bilgiler

  Sitemin bir özetini nasıl inceleyebilirim?

  “Sitelerim” sayfasında, sitenin adı olan bağlantıya tıklayın. Robotun en son ziyaret tarihini, toplam dizinlenen sayfa sayısını, dizinleme sırasında oluşan hata sayısını ve ayrıca üzerinde yönetim hakkını onaylamış olduğunuz siteler arasından dilediğinize ait dizinleme istatistiklerini inceleyebilirsiniz.

  Neden Yandex sitem hakkında bilgi sahibi değil? Yandex'e sitemi nasıl bildiririm?

  Robot henüz onu dizinleyememiş olabilir. Bu sayfada yer alan formu doldurarak sitenizi robota bildirebilirsiniz. Bu işlemin ardından siteniz genellikle iki hafta içinde dizinlenir.

  Eğer site Yandex.Webmaster hizmetindeki sitelerim listenize eklenmiş ise Yeni site bildir formunu kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Siteniz zaten kendiliğinden dizinlenme sırasına konulur.

  Yandex'in robotu ne sıklıkta sitemi ziyaret etmeli?

  Robotun siteye yaptığı periyodik ziyaretler birçok faktöre bağlıdır.

  Sitelerin dizinlenme süresini tahmin edemeyiz ve o veya bu sitenin dizinleneceğine dair garanti vermiyoruz. Bununla beraber, birkaç hafta boyunca hiçbir ziyaret gerçekleşmediyse lütfen hizmet desteğine başvurun.

  Neden aramadaki sayfa sayısı, robot tarafından yüklenen sayfa sayısından daha az?

  "Robot tarafından yüklenenler" bölümünde, robotumuzun tanıdığı tüm sayfalara ilişkin bilgiler gösterilir; "Aramadaki sayfalar" bölümünde ise o sayfalar arasından yalnızca gerçekten aramada yer alacak olanları gösterilir. Yüklenen sayfaların aramada yer alamamasının birçok nedeni bulunmaktadır: Zaten gösterilmekte olan sayfaların kopyası olabilir, arama spamı veya kullanıcıların işine yaramayan içerik barındırabilir ya da yüklenmesi sırasında hata meydana geliyor olabilir. Yüklenmesi sırasında hata meydana gelen sayfalara "Hariç tutulan sayfalar" bölümünden göz atılabilir.

  Neden son ziyaret tarihi, benim http sunucusu günlüğünde gördüğümden farklı?

  Robotun siteyi en son ziyaret ettiği tarihe dair bilgi birkaç gün içerisinde güncellenir.