Semantik işaretleme kullanımı hakkında sorular

  İşaretlemesini yapmam sitemin sıralamasını iyileştirir mi?

  İşaretlemesi yapılan siteler Yandex arama sonuçları arasında daha iyi görünebildiğine göre bu sayede üzerine daha fazla hedef kitle kullanıcının gelmesi olanağı vardır. Öte yandan, Yandex'in ana amacı; kullanıcıların, Yandex arama motoru aracılığıyla aradıklarını bulabilmeleridir. Bu nedenle Yandex'te arama kalitesi kriterlerinden birine “kullanıcı memnuniyeti” denir. Kullanıcıları “memnun eden” siteler arama sonuçları listesinde daha yüksek konumlarda sıralanır.

  Schema.org standardını okudum. Bunu kendi web sitemizde nasıl ayarlayabilirim?

  Yardım bölümündeki talimatları inceledikten sonra işaretleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Büyük ihtimalle programcıların yardımına da ihtiyacınız olabilir.

  Schema.org'un tarif ettiği çok sayıda veri türlerinin hepsi Yandex tarafından destekleniyor mu?

  Hayır, an itibarıyla Yandex'in desteklemediği Schema.org veri türleri de vardır. İşlenebilen veri türlerinin tam listesi video veya ... öğeleriyle ilgili Yardım bölümünde bulabilirsiniz.

  Fakat Schema.org standardının Yandex'te uygulama alanının sürekli genişlemekte olduğunu vurgulamak isteriz. Dolayısıyla önemli sandığınız veriler için Schema.org'u uygulamaktan hiç çekinmeyin.

  Schema.org'u web sitemizde ayarladım. Her şeyin gerektiği gibi çalıştığından nasıl emin olayım?

  Önce işaretlemesini yaptığınız verilerin doğrulayıcımız tarafından doğru tanınıp tanınmadığını kontrol edin. Doğrulama işlemi, işaretlemesini yaptığınız verilerin Yandex servislerince kullanıldığını teyid ettiyse sözkonusu verilerin bir müddet (genellikle 2 hafta) sonra ilgili web sayfalarında görüntüleneceğinden emin olabilirsiniz.

  Yaptığınız işaretleme doğru ancak veriler manuel moderasyon işlemini geçmiyorsa o konu ile ilgili Yandex.Webmaster arayüzünde bir moderatör mesajı alacaksınız. Alacağınız o mesajda sağladığınız verilerin kullanılamamasının nedenleri sıralanarak gerekli düzeltmeler için her türlü bilgiyi alacaksınız.

  Yaptığım işaretleme, doğrulama işlemini başarıyla geçmiş bulunuyor fakat snippetler bir türlü görüntülenemiyor. Neden?

  Yandex'in verilerinizi snippetlerde kullanıp kullanamamasını kontrol edin. Verileriniz kullanılarak yapılabilen snippet türleri Aktarılabilen veri türleri bölümünde açıklanmış bulunuyor.

  Snippetlere eklenmeden önce tüm verilerin;

  1. doğru işaretlenmiş,

  2. indekslemniş

  3. ve moderasyon işleminden geçirilmiş olması gerekir.

  Yandex'in tüm kurallarına uyduğunuz takdirde verilerin kullanımına moderasyon tarafından izin verilir. Bunun ardından genellikle 2 hafta içinde verilerinizi içeren snippetleri Yandex arama sonuçlarında görebileceksiniz.

  Mikroformatlar mı schema.org mu daha iyi? İkisini de kullanıyorsam verilerim arama robotunuz tarafından nasıl işlenecek?

  Kullandığımız algoritmalar, tercihinize göre istediğiniz işaretleme formatlarını kullanmanıza olanak veriyor. Öte yandan bizim önerimiz; daha çağdaş, olanakları açısından daha doyurucu ve çabuk gelişen bir standart olan schema.org'u kullanmanız yönündedir.