Arama sistemin robotu nedir

Robot (İngilizce: crawler), dizinleyebileceği URL'lerin listesini depolar ve bunlarla ilgili belgeleri düzenli olarak toplar. Robot, belgenin analizi sırasında yeni bir bağlantı keşfederse, bu bağlantıyı listesine ekler. Böylece, kendisini gösteren bir bağlantı bulunan her belge veya site, robot tarafından, yani Yandex arama hizmeti tarafından bulunabilir.

Ne tür dizinleme robotları vardır?

Yandex'te, farklı işlevleri yerine getiren birkaç tür robot vardır. Örneğin, blog araması için rss akışını dizinleyen bir robot vardır. Ya da yalnızca resimleri dizinleyen bir başka robot vardır. En önemlisi de, temel arama veritabanının oluşturulması için bilgilerin aranması ve dizinlenmesi işlevini yürüten ana dizinleme robotudur.

Ana robota yardımcı olan hızlı bir robot da, mevcut durumda taze ve güncel bilgilerin anında dizinlenmesi için tasarlanmıştır. Sitenizin dizinlenmiş sayfaları arasında herhangi bir belgenin iki kopyası olduğunu görürseniz, büyük olasılıkla bu, belgenin hem ana robot hem de hızlı robot tarafından dizinlenmiş olduğu anlamına gelir.

Sunucunuzun günlüklerinde Yandex robotlarını ayırt etme hakkında bilgi için, yardım sayfası na bakın.