Bölgesel

Yandex, arama sonuçlarında kullanıcının bulunduğu bölgeyi hesaba katmaya çok dikkat eder. Sitenin bölgesel aramada en iyi şekilde sunulması için, aşağıdaki önerilere uyulması anlamlı olacaktır:

  1. Posta kodu ve şehrin telefon kodu dahil, kuruluşunuzun tam adresini sitede belirtin. Yandex robotu kuruluşun bulunduğu bölgeyi otomatik olarak belirler. Kullanıcı sorgusunun coğrafi konuma bağlı olduğu (yani, tanımlı bölge ile ilgili olduğu) değerlendirildiğinde, kullanıcının bulunduğu bölgedeki siteler tercih edilir. Adres ve telefon numarasını yalnızca görüntü biçiminde yayınlamamalısınız. Siteniz bölgesel bir yönelime sahipse, sitede özellikle bu bölgeyle ilgili daha çok bilgiye yer vermeye çalışın. Sitede bölge kullanıcılarına yönelik bilgiler arttığı ölçüde, sitenin bu bölgede daha iyi bir sırada yer alma olasılığı da artar.

  2. Siteniz çok sayıda bölgesel temsilcilik hakkında bilgiler içeriyorsa, coğrafi konuma bağlı sorguların doğru yapılabilmesi için bu temsilciliklerin her birinin adres ve telefonunu belirtin. Sitede farklı bölgelerden birkaç adresin bulunması, sitenin bu bölgelerden herhangi birindeki sıralamasını etkilemez.

  3. Site IP adresine göre kullanıcının bölgesini belirleyebilir ve bölgeye bağlı olarak kullanıcıya farklı bilgiler sağlayabilir. Örneğin, şirketinizin farklı şehirlerde temsilcilikleri varsa, Sinop'tan bir kullanıcıya sitenin bir sürümü gösterilirken, Hatay'daki kullanıcıya başka bir sürümü gösterilebilir. Bununla birlikte, Yandex robotu belirli bir bölgenin adreslerini dizinleme işleminin bir sonraki turunu gerçekleştirecektir ve bu nedenle robota sitenin sürümlerinden yalnızca biri gösterilecek ve içeriğin bir kısmı dizinlenmeyecektir. Böyle bir davranış site ziyaretçileri açısından tamamen doğaldır; ancak Yandex robotu tarafından arama sistemini aldatma girişimi olarak değerlendirilebilir. Tüm site içeriğinin dizinlenmesi için, IP adresinden bağımsız olarak tüm sayfaların robotun erişimine açılmasını öneririz.

  4. Bazı durumlarda, Yandex.Katalog servisine kayıt sırasında sitenin bulunduğu bölge de belirtilir ve bu ayar Yandex.Webmaster'dan yapılabilir.

Siteniz esasen Rusça olmayan materyaller içeriyorsa ve bununla birlikte .ru etki alanında bulunmuyorsa (Ukrayna/Kazakistan/Belarus dillerinde ve buna göre .ua/.kz/.by bölgelerinde değil) uluslararası etki alanlarından farklı bir formüle göre, “yabancı” sorguların sıralanmasına yönelik özel bir formülle dizinlenebilir ve sıralanabilir.

Not.

Bölgenin arama sistemi tarafından doğru belirlenebilmesi için sitede posta kodu, şehir, tam adres ve şehir koduyla birlikte telefon numarasını belirtin.

Sonraki bölüm