Soru ve cevap

  Yandex'e göre orijinal metin nedir?

  Kendi web sitenizde yayınlamak istediğiniz, uzunluğu 500 ile 32.000 karakter arasında olan ve daha önce internette hiç yayınlanmamış bir metin Yandex tarafından orijinal metin olarak sayılır.

  Metnin orijinal olması niçin önemli?

  İnterneti ve internet sayfalarındaki yeni metinleri sürekli indeksleyen Yandex, arama sonuçları sayfalarında orijinal metinlerin gösterilmesine özen gösterir. Sitenizde kullanıcı ilgisini çekecek ve orijinal bir metin yayınladıysanız bu metnin çok geçmeden başka web sayfaları tarafından da tekrar yayınlanmasına hazır olmanızda yarar vardır. Dolayısıyla böyle orijinal bir metin yayınlamak üzere olduğunuzda Yandex'i önceden bilgilendirmenizi tavsiye ederiz.

  Yandex, aktardığınız bu verileri arama algoritmalarının ayarlarında kullanmaya çalışacağını ve bu ayarları başvurunuz doğrultuda değiştireceğini garanti etmez.

  Orijinal bir metin yayınlamak üzerinde olduğumu nasıl bildirebilirim?

  Yandex'i web sitenizde orijinal bir metin yayınlamak üzere olduğunuza dair bilgilendirmeniz için bu metnin tamamını özel bir bilgi formuna yükleyiniz. Metni o forma yüklemenizin hemen ardından onu web sitenizde de yayınlayabilirsiniz: Yandex'in o metnin orijinalliğinden haberi olduğundan emin olabilirsiniz.

  Orijinal olan birkaç metni birleştirebilir miyim?

  Yandex arama algoritmaları, bir bütün olarak bir web sayfasında bulunan metinlerle çalışır. Dolayısıyla kısım kısım olarak birkaç farklı web sayfasında yayınlanan metinler Yandex tarafından işleme alınmaz.

  Metin büyüklüğünün 32.000 simgenin üzerinde olduğu durumlarda ne yapılmalı?

  Fazla büyük metinleri "Orijinal metinler formu" aracılığıyla Yandex'e aktardığınızda ikiye bölmenizi tavsiye ederiz.

  Bir web sitesi için en fazla kaç tane metin gönderebilirim?

  Bir web sitesi için 24 saatte en fazla 100 metin gönderebilirsiniz.

  Ne yapılmalı?

  Soru: Benim metnim başka bir web sitesinde yayınlandıysa Yandex başvurumu işleme alır mı? Yandex başvurumu işleme alır mı?

  Cevap: Hayır.

  Soru: Orijinal olarak beyan ettiğim bir metnin orijinal olmadığı çıksa ne olur?

  Cevap: Yandex başvurunuzu işleme almaz.

  HTML işaretlemesi mevcut olan metinleri gönderebilir miyim?

  Metinleri, bunları site kullanıcılarının göreceği şekilde, yani HTML işaretlemesi olmadan göndermeniz gerekir.