Sitenin eklenmesiyle ilgili SSS

  Siteyi ekledim, ama hala indekslenmedi!

  Eklenme anından bu yana çok az zaman geçmiş olabilir.

  URL'nin eklenmesi sitenin kesin olarak dizinleneceğini garanti etmez; bu yalnızca, yeni bir site çıktığını arama sistemi robotuna bildirme yöntemlerinden biridir. URL'nin eklenmesi, siteye henüz başka sitelerden bağlantı verilmediği veya bu tür bağlantıların sayısının çok az olduğu durumlarda yararlıdır; bu sayede robot siteyi daha çabuk bulacaktır.

  Not.

  Yandex robotunun erişimi sırasında sunucuda arıza olup olmadığını kontrol edin. Sunucu hata verirse, robot dizinleme işlemini yarıda bırakır ve bir sonraki denemesini tam dolaşım düzeninde yapar.

  Yandex çalışanları sayfaların arama veritabanına eklenme sürecini hızlandıramaz.

  Sitenin Yandex'e eklenmesi ne kadar zaman alıyor?

  Sitelerin dizinlenme süresiyle ilgili bir tahminde bulunmadığımız gibi, herhangi bir sitenin dizinlenip dizinlenmeyeceğine dair bir garanti de vermeyiz. Kural olarak, robotun sitenin varlığını öğrendiği andan itibaren sitenin sayfalarının arama sonuçlarında görünmesine kadar birkaç gün ile iki hafta arasında bir süre geçer.

  Yandex sitemi indekslenmiyor. Neden?

  Herhangi bir site henüz dizinlenmemişse, bu, robotun siteyi bilmediği anlamına gelmez. Robot henüz siteye ulaşmamış ya da sitenin dizinlenmesi yasaklanmış olabilir.

  Neden bölümdeki tüm sayfalar indekslenmedi?

  Büyük olasılıkla, robotun sitenin varlığını öğrendiği andan itibaren çok az zaman geçmiştir.

  Bölümde hatalar yoksa, hiç merak etmeyin: Diğer sayfalar kademeli olarak dizinlenecektir.

  Sitem taşındı (URL değişti). Ne yapılmalı?

  Yeni site bildirimi formunu kullanarak yeni siteyi robota bildirin. Eski site ile yeni sitenin sayfaları arasında tek değerli eşleşme korunmuşsa, eski URL'den erişim durumunda sunucu tarafından 301 hatası ( “Moved Permanently” ) döndürülmesini ve Location alanının ilgili yeni site URL'sini belirtmesini sağlayın. Eski site kapatılmışsa, URL Silme formundan yararlanarak sitenin dizinden silinmesini hızlandırabilirsiniz.

  Sitem yabancı domain'de - Yandex onu indeksleyecek mi?

  Evet. Rusça, Ukraynaca ve Belarusça sayfalar içeren siteler otomatik olarak dizinlenir. İngilizce, Almanca ve Fransızca siteler kullanıcıların ilgisini çekebilecek sitelerse dizinlenir. Site dizinlenmemişse, ancak Yandex kullanıcılarının ilgisini çeken bir site olduğunu düşünüyorsanız, sitenin varlığını robota bildirmek için Yeni site bildirimi formunu kullanmanız gerekir.

  Arama sistemlerinde otomatik kayıt servisin aracılığıyla Yandex'e site ekledim. Neden indekslenmesi yapılmadı?

  Sitelerin arama veritabanımıza eklenme işlemi yalnızca Yeni site bildirimi sayfasındaki form yardımıyla gerçekleştirilebilir. Yandex arama sistemi kullanım lisansı uyarınca, otomatik sistem aracılığıyla eklenmiş siteler veritabanında yer almayacaktır. Yeni site bildirimi, ilgili sitenin Sitelerim bölümüne eklenmesiyle yapılabilir.

  Kiril alfabesinde URL nasıl eklenebilir?

  Etki alanı eklenirken etki alanı adını size göre kullanışlı olacak şekilde, gerek Latin gerekse Kiril alfabesi olarak belirtebilirsiniz. Kiril etki alanı adları otomatik olarak Punycode biçimine dönüştürülür. Sayfa URL'sinin kodlanması Kiril ise, sayfanın kendi kodlamasına uygun olmalıdır.