Hava durumu tahminlerinin serviste hesaplanması

Hava durumu tahminleri nasıl hesaplanır?

Hava durumu tahminleri, meteoroloji uyduları ve istasyonlarının dünya çapında topladığı verilere dayanılarak hesaplanır. Toplanan veriler, meteoroloji merkezlerinde tahmin modellerine yüklenerek bilgisayarlarla işlenir.

Kullanılan tahmin modellerinden her biri, insanın bugüne kadar öğrendiği, çok sayıda atmosfer hareket kurallarının öngörüldüğü, karmaşık algoritmalara göre çalışır. Verilerin bu şekilde işlenmesi sonucunda hava sıcaklığı, yağışlar, hava kütlelerinin hareketleri ve diğer atmosferik gelişmeler hakkında bilgi içeren tahminler hazırlanır.

Servisimizin kullandığı hava durumu tahmin verileri Foreca şirketi tarafından sağlanır.

Gerçek hava durumu tahmini, hava durumundan bazen farklı olabilir deniyor. Neden?

Hava durumu tahminleri, Dünya atmosfer hareketi modelleri aracılığıyla hesaplanır. Son derece karmaşık bir sistem olan atmosferde gerçekleşen fiziki ve dinamik her bir olası gelişmeyi öngörmek kesinlikle mümkün olmadığından bunun tahmin modelleri mutlaka belirli derecedeki basitleştirmeler üzerine kuruludur. Ayrıca tahminlerin hazırlanmasında kullanılan meteorolojik veriler tam olmadığında atmosferin durumunun yüzde yüz doğru bir modelinin kurulması için yeterli olmayabilir.

Bu nedenlerden dolayı meteorolojik analiz şirketlerinin kurduğu modeller en fazla 2 gün (bugün ve yarın) için yüzde yüz güvenilir hava durumu tahminleri sağlayabilir. Hava durumu tahminini görmek istediğiniz gün bugünden ne kadar uzaksa tahmininin güvenilirliği de o kadar daha azdır.

Servisteki hava durumu verileri ne sıklıkla güncellenir?

Servisteki mevcut hava durumu bilgileriyle gelecek saat ve günler için hava durumu tahminleri görüntülenir.

Mevcut hava durumu verileri en az 3 saatte bir güncellenir. Belirli bir konum için hava durumu verilerinin güncellenme sıklığı oraya en yakın meteoroloji istasyonundaki verilerin güncellenme sıklığına bağlıdır.

Foreca hava durumu tahminleri günde 4 kere veya daha sık güncellenir.

Servisteki maksimum hava durumu tahmin süresi 10 günle sınırlanmış görünüyor. Neden?

Uzun süreli hava durumu tahminlerinin güvenilir olmaması nedeniyle Yandex.Hava Durumu servisinde bu süre en fazla 10 gün olarak tespit edilmiştir. Hava durumu tahminini görmek istediğiniz gün bugünden ne kadar uzaksa tahmininin güvenilirliği de o kadar azalır:

  • Tahminin en doğru ve güvenilir olacağı süre 2 gündür.
  • 5 günlük bir tahmin orta derecede hassas olur.
  • 5-10 günlük tahminlerin sunduğu veriler ise gerçek hava durumundan önemli olçüde farklı olabilir.

Daha uzun süreli tahminler ise hesaplanan değerlerden ziyade ağırlıklı olarak bölgenin ortalama iklim göstergelerini yansıttığı için yeterli derecede hassas ve güvenilir sayılmaz.

Önceki dönemlere ait hava durumu verilerini nasıl bulabilirim?

Önceki dönemlerin hava durumu verileri maalesef servisimizde kaydedilmez. Bu sorunuzu Yandex.Hava Durumu servisinin iş ortağı olan Foreca şirketine iletmenizi öneririz.