Oynatıcı için koşullar

Aşağıda sıralanan koşulların yerine getirilmesi oynatıcının Yandex.Video arama sonuçlarında düzgün gösteriminin ayarlanmasına yardımcı olur.

Oynatıcının aramada bulunması ve kullanıcıların oynatıcı ile etkilişimde olmaları sitenin videolarına göre arama sonuçları oluşturulurken dikkate alınır. Bu nedenle videolarınız ne kadar kolay aramada görüntülenebiliyorlarsa ilgili sorguya göre gösterilme olasılığı daha yüksek olur.

Oynatıcının eksikliği sebebiyle Yandex.Video arama sonuçlarında gösterilme olasılığı daha düşük olur.

 1. Oynatıcının aramada gösterilmesi için zorunlu koşullar
 2. Mobil aramada yer almak için zorunlu koşul
 3. Ek koşullar

Oynatıcının aramada gösterilmesi için zorunlu koşullar

 • Oynatıcıyı işaretlemeye ekleyin

  Video aramada oynatıcınızın gösterilmesi için Yandex robotunun onu indekslemesi gerekiyor. Bunun için kullandığınız işaretlemede oynatıcı için bağlantıyı belirtin ve bizi bilgilendirin.

  Ayrıntılı açıklamaları XML-video açıklama, Schema.org işaretleme ve Open Graph işaretleme sayfalarında inceleyebilirsiniz.

 • Oynatıcı için HTTPS destekleyin

  Oynatıcı eklenirken veri aktarımının güvenliğine özellikle dikkat edilir. Yandex.Video güvenli HTTPS protokolünü kullanmaktadır ve arama sonuçlarında gösterilmesi için oynatıcı video aramanın HTTPS sayfalarına eklenir. Bu nedenle oynatıcı ve tüm dış scriptler ve görseller (örneğin reklam modülleri, web analiz sayaçları) HTTPS'ye göre erişilebilir olmalıdır. Aksi takdirde Yandex.Video'nun şifrelenmiş sayfalarında tarayıcılar otomatik olarak oynatıcının yüklenmesini, oynatılmasını ve diğer belirtilen senaryoların gerçekleştirilmesini (örneğin reklamın oynatılması) engeller.

  Ayrıntılı bilgileri HTTPS desteği bölümünde bulabilirsiniz.

Mobil aramada yer almak için zorunlu koşul

 • HTML5-oynatıcıyı kullanın

  HTML5-oynatıcı sayesinde mobil Yandex.Video'nun arama sonuçlarına girebilirsiniz. Tüm cihazlardaki kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz ve videolarınıza göre mobil aramanın kalitesini arttırabilirsiniz.

  Daha fazla bilgiyi Mobil oynatıcı bölümünde bulabilirsiniz.

Ek koşullar

Ek koşullar Yandex.Video arama algoritmaları tarafından dikkate alınır ve sitenin videolarına göre arama kalitesini etkiler. Koşulların yerine getirilmiş olması kullanıcıların sitenin oynatıcısına güvenini arttırır ve videolarınız izlenirken kullanıcı deneyimini iyileştirir.

 • Oynatıcının dinamik sayfalarda düzgün çalışmasını sağlayın

  Tüm oynatıcı öğeleri (yönetim panelindeki öğeler, reklam blokları vs.) düzgün çalışmalı ve arama sonuçları sayfasının değişken boyutlarına göre uyum sağlayabilmelidir.

 • Videonun durumu hakkında bilgilerinin aktarımı ayarlayın

  Videonun durumu hakkında bilgi ve oynatıcının çalışmasında oluşan hatalar hakkında bilgi sayesinde videolarınızın Yandex.Video'da oynatma kalitesini arttırabilirsiniz.

 • Gereksiz reklamlardan kurtulun

  Siteler sıralanırken öncelik videoda gereksiz reklamları kullanmayan kaynaklara verilmektedir.