Videolarınızda aramanın kalitesi nasıl arttırılır

Yandex.Video, video hosting, medya kanalları ve özel internet projeleri için internette açık erişimde bulunan video içerikleri için indekselenme olanağı sunar. İndekslenen videolar serviste arama için erişilebilir durumda olur. Önizleme, başlık ve videoların metin açıklamaları arama sonuçları sayfalarında yer alır. Aramada oynatıcı varsa kaynak siteden videolar Yandex.Video'da izlenebilir.

Video içeriğin kaliteli sunulması ve Yandex.Video'nun arama sonuçlarında doğru sıralanması için şunlar gereklidir:

  1. Video hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi verilmesi
  2. Oynatıcının yapılanması için verilerin aktarılması

Video hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi verilmesi

Videoların açıklamaları ne kadar ayrıntılı olursa konuya ilişkin sorgulara göre sonuçlar o kadar iyi olur. Ek parametrelerin kullanımı sayesinde servisin arama sonuçları arayüzünde video içeriğini daha bilgilendirici sunabilirsiniz. Tam bilgilendirici açıklama, videoların daha geniş sorgu sınıfında kullanıcılar tarafından fark edilme şansını arttırır ve servisin kullanıcı sorgularına daha net cevap vermesini sağlar.

Yandex.Video birkaç video işaretleme standardını desteklemektedir. Yandex robotunun sitenizin sayfalarını daha sık ziyaret etmesini, güncel bilgileri hızlı bir şekilde indekslemesini ve büyük boyutta değişen verileri işlemesini sağlamak için farklı yöntemleri kombine etmenizi öneririz.

Videonun indekslenme ayarları hakkında ayrıntılı bilgiye Veri aktarım yöntemleri bölümünde ulaşabilirsiniz.

Oynatıcının yapılanması için verilerin aktarılması

Yandex.Video'nun aramasında doğru yapılandırılmış oynatıcı sayesinde video izlemeyi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getirerek ek tıklamalara ve geçişlere ihtiyaç duyulmadan video oynatabilirsiniz. Video izlerken kullanıcı davranışları hakkında bilgi, videonun kullanıcı sorgusuna uygun olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Oynatıcının kullanılması, videoların ilgili sorgulara göre arama sonuçlarının içine dahil olma şansını arttırır.

Oynatıcının aramada doğru gösterilmesi ve tüm verileri doğru oynatması için (reklam scriptleri, stil vs.) oynatıcı için HTTPS desteğinin gerçekleştiğine emin olun.

Mobil aramada yer almak için servisin arama sonuçları sayfalarında HTML5 oynatıcının doğru yapılandırma yöntemi hakkında Yandex.Video'ya bilgi aktarılmalıdır. Bu sayede videolarınızı izleyen kullanıcıları çekebilirsiniz ve mobil sıralamada sitenizin pozisyonunu iyileştirebilirsiniz.

Video oynatıcının oluşturulması için veri aktarımı hakkında ayrıntılı bilgilere Video oynatıcı için koşullar bölümünde ulaşabilirsiniz.