Sıkça sorulan sorular

İnternette video arama nasıl çalışır?

Video arama, lisans aramasına göre aldığımız bilgilere ve iş ortaklarımızdan gelen verilere dayalıdır.

Video içeriğinin işlenmesi, web aramanın sıralama algoritmalarına, sorgu işlemesine, spama karşı korumaya benzer, isim, açıklama, etiket (tag) ve diğer video parametrelerinin analizi bazında otomatik yapılmaktadır.

İşaretleme nasıl kontrol edilebilir?

İşaretlemenin koşullarımıza uygunluğunu kontrol etmek için doğrulayıcımızı kullanabilirsiniz. Dikkat: sayfalarınızın Open Graph Protocol'e tam uyumu kontrol edilmez, sadece videonun indekslenmesi için yeterli bilgilerin olup olmadığını test eder.

Videolarım ne zaman arama sonuçlarına eklenir?

Yandex robotları tarafından indekslenen sayfalarınızın indeksleme hızı çeşitli faktörlere bağlıdır. Robotun sayfanızı ziyaret ettikten sonra sitenizin arama sonuçlarına eklenmesi ortalama bir hafta sürer. Büyük siteler daha sık robot tarafından ziyaret edilir ve daha hızlı indekslenir.

Bazen sayfalarınız indekslenecek siteler listesinde olmayabilir veya sayfalarınızda uzun zamandır değişiklik yapmadığınız için robot sitenizi daha seyrek ziyaret etmeye başlayabilir. Yaptığınız değişiklikleri bize bildirin:

İşaretlemeyi ekledim fakat video aramada gösterilmedi.Neden?

Tüm işlemleri doğru yaptıysanız (işaretlemeyi eklediniz, doğrulayıcıda kontrol ettiniz, robotun ziyaretini beklediniz) fakat video arama sonuçlarına eklenmediyse algoritmalarımız bunu spam olarak algılamış olabilir. Olası nedenler:

  • videolarınızın açıklamaları abartılı (çok sayıda abartılı ifade mevcut)

  • video açıklamalarınızda eksiklikler var

  • videolarınızın açıklamasında argo ifadeler var

  • siteniz iş ortaklığı programının koşullarına uygun değil

Sayfanın içeriğinde ve videonun açıklamasında değişiklikleri yapmaya çalışın ve indekslemeyi bekleyin.

Teknik bir hata olduğuna inanıyorsanız (sonuç beklediğiniz gibi değilse) lütfen Yandex.Video Destek Ekibi'ne başvurun. Mesajınız mutlaka servis geliştiricilere iletilecektir.