Metin çevirisi

Yandex.Çeviri, tekil sözcüklerin ve metinlerin yanı sıra görsellerdeki, ekran görüntülerindeki, web sayfalarındaki ve cihazınıza kurulu mobil uygulamalarınızdaki sözcükleri ve metinleri çevirir.

Metinleri çevirmek için düzenleme alanına sözcük veya cümle yazın. Metni birkaç farklı şekilde girebilirsiniz:
Klavyeyle giriş
Cihaz ayarlarından gerekli dilleri içeren klavyeleri ekleyin. Gerekli dilin klavyesi yoksa veya AppStore mağazalarından klavye indirin. Sistem, siz metni yazmaya başlar başlamaz dili otomatik olarak belirler ve sözcük seçenekleri önerir. İlk kelimeyi girdikten sonra çeviri görüntülenir.
Sesle giriş
Not. Bu özellik İngilizce, Rusça, Ukraynaca ve Türkçe için kullanılmaktadır.

Metni dikte etmek için butonuna tıklayın. Sesli giriş sırasında dil otomatik olarak algılanmaz, manuel olarak seçilmelidir.

Ayrıca Siri’deki Kısayollar özelliğini de kullanabilirsiniz.

Girdiğiniz metni silmek için metin alanını sola kaydırın ya da kaynak metnin sağındaki çarpı işaretine tıklayın.

Önceki çevirinize geri dönmek için metin kutusunu sağa kaydırın. Tüm çevirilerinizi Geçmiş listesinde görüntüleyebilirsiniz.

 • 1. Çeviriyi kopyala. Çeviri metnine tıklayın. Çeviri kopyalandı mesajı görüntülenir.
 • 2. Metni seslendir. Okuma hızını değiştirmek isterseniz dil adına tıklayın. Seçmek istediğiniz dili listede bulun ve kaydırıcıyı kullanarak okuma hızını ayarlayın:

 • 3. Çeviriyi kaydetme. Metin otomatik olarak Listeler’deki Favoriler listesine kaydedilir.
 • 4. Çevirideki hatayı bildir. Çevirinin veya sözlük açıklamalarının bir bölümü sarıyla vurgulanır. Bu adımdan sonra hatayı fark ettiğiniz çevirinin veya sözlük açıklamasına dokunmanız gerekir. Karşınıza çıkan ekranda hatayı açıkladıktan sonra Gönder butonuna tıklayın.

Sorun giderme

  Metinde farklı dillerden sözcükler varsa metin yanlış çevrilebilir
  Kaynak metin bloğundaki ilgili dile tıklayın ve Dili otomatik algıla özelliğini devre dışı bırakın.
  Seslendirme çalışmıyor
  • Uygulamada metin okuma ( simgesi) ve sesle giriş ( simgesi) özelliklerinin desteklenmediği bir giriş veya çeviri dilinin seçilmiş olması bu hatalara neden olabilir. Bu durumda dil seçiminizi kontrol etmenizi öneririz.

  • Girdiğiniz metinde sözcüklerin arasında birden fazla boşluk, noktalama işaretleri, linkler ya da e-posta adresleri de çeviride hatalara yol açabilir. Metin okuma özelliğinden yararlanmak için sözcüğü, rakamı veya harfi girin.
  Sesli giriş çalışmıyor

  iOS tabanlı cihazlarda sesli veri girişi sadece çevrimiçi modda çalışır.

  Mikrofon butonu yok

  Uygulamada metin okuma ( simgesi) ve sesle giriş ( simgesi) özelliklerinin desteklenmediği bir giriş dilinin seçilmiş olması bu hatalara neden olabilir. Bu durumda kaynak dil seçiminizi kontrol etmenizi öneririz.