Nasıl iyi bir Toloka kullanıcısı olunur?

Basit kurallara uyun:

 • kayıt sırasında gerçek bilgilerinizi belirtin,
 • sadece bir hesap kullanın,
 • komut dosyaları ve botlar kullanmayın,
 • dikkatle görevleri yerine getirin,
 • Müşteriler ve Toloka Destek Ekibi ile iletişim kurarken yapıcı olun ve iş ilişkisi kurallarını gözetecek şekilde davranın.
İpucu. Kimi durumlarda görevlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi veya platformun doğru kullanımı için ilgili kişilere danışılması gerekebilir. Görev ile ilgili bir açıklama gerekiyorsa müşteri ile özel iletiler üzerinden iletişime geçin. Platformun kullanımıyla ilgili bir sorun varsa veya doğru çalışmayan bir şey görüyorsanız Destek Ekibi'ne yazın.

Görevi iyi ve kötü yapanlar

Buradaki tüm karakterler kurgusaldır ve gerçekte yaşayan ya da hiç yaşamamış kişilerle olan benzerlikleri tümüyle tesadüftür.

Vedat Orhan
Akşamları internette vakit geçiren ve hafta sonları gezen ve arkadaşlarıyla hoş beş yapan genç bir mühendis. Uzun zamandır Toloka'yı başarılı bir şekilde kullanıyor. Bunu nasıl başardığını anlatacağız. IT uzmanı ve üniversite terk, ana uzmanlığı ise web siteleri yapmak. Toloka onun için ek bir gelir kaynağı. Yakın zaman önce Toloka'ya kaydolmuş ve bazı karşılaşıyor. Neyi yanlış yaptığını öğrenelim.
Kayıt
Vedat, kullandığı tüm çevrimiçi servislerde, kendi hakkındaki bilgileri doğru bir şekilde girmiş. Birini kandırmaya çalışmasının bir anlamı yok. Toloka'ya kaydolurken, kimliğindeki bilgiler doğru bir şekilde belirtmiş ve birkaç yıldır başarılı bir şekilde para kazanıyor. Orhan genellikle kurgusal adlar seçerek kayıt oluyor veya takma adlar kullanıyor. Toloka'ya kaydolurken, hayali bir ad ve soyad kullanmış, bu yüzden parasını çekemiyor. Ve hesabın gerçekten kendisine ait olduğunu doğrulaması gerektiğinde, bunu yapamıyor çünkü adı sahte ve Orhan'ın kimlik bilgilerinde gerçekten kim olduğu yazıyor.
Hesap kullanımı
Vedat Kullanıcı Sözleşmesi'ne göre Toloka'da yalnızca bir görev yapan hesabı olabileceğini biliyor. Bu nedenle tek hesap açmış ve hem sitede hem de mobil uygulamada bunu başarıyla kullanıyor. Kullanıcı adının ve şifresinin güvenliğini sağlıyor ve hesabına başka kimsenin erişmesine izin vermiyor. Orhan, daha fazla kazanmak umuduyla yapılmaması gerektiği halde birden fazla hesap açmaya karar verdi. Sonuç olarak, antifraud radarlarına yakalandı ve hesapları kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği için engellendi. Artık Toloka kullanamıyor.
Görevlerin yapılması
Vedat, kazancın dürüst bir şekilde elde edilmesi gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, dikkatli olmaya, talimatları incelemeye ve görevleri iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışıyor. Vedat'ın çeşitli görevlerde yüksek becerilere sahip olması şaşırtıcı değil. O, en karmaşık ve iyi ücretli görevlere erişebiliyor; üstüne bir de bonuslar alıyor. Toloka'yı bir hafta kullandıktan sonra Orhan kendisi için işleri biraz kolaylaştırmak istedi. Komut dosyaları yazdı ve görevlerin otomatik olarak yerine getirilmesini sağladı. "Harika! Şimdi hiçbir şey yapamadan kazanabilirim" diye düşündü Oleg. Ancak Toloka'nın algoritmaları kısa süre içinde komut dosyalarını kullanmayı ona yasakladı.
Gizli bilgiler
Vedat arkadaşlarına Toloka anlatıyor, onlarla referans bağlantısını paylaşıyor ve platforma girmelerine yardımcı oluyor. Ancak Toloka'daki tüm bilgilerin gizli olduğunu ve görevlerin ekran görüntülerini arkadaşlarıyla paylaşmaması ve bunların sosyal ağlarda yayınlamaması gerektiğini aklında tutuyor. Vedat'ın arkadaşları görevleri başarıyla tamamlıyor ve Vedat'ın gelirine de katkıda bulunuyor. Orhan, gelirini artırmak için tüm yolların mubah olduğunu düşünüyor ve referans bağlantısını virüslü e-posta bültenleriyle dağıtıyor. Ayrıca Orhan, kendisinin eğitimden nasıl geçtiğiyle ilgili video çekiyor ve tamamlanan görevlerin ekran görüntülerini sosyal ağlarda yayınlıyor. Moderatörler bunu fark ediyor, onu referans programından çıkarıyor ve hassas bilgileri ifşa ettiği için Toloka'ya erişimini engelleniyor. Şimdi ne kendi kazancını ne de arkadaşlarının kazançlarından yüzdesini alabiliyor.

Toloka'da neler yapılmamalıdır

Kullanıcıların, platformun kurallarına uyup uymadığını izliyoruz. Bu yüzden gösterdikleri bilgilerin doğruluğunu kontrol ediyoruz.

Toloka'da hileli davranışları izlemek ve önlemek için antifraud sistemi bulunur. Antifraud, kullanıcıların davranışlarını kontrol eder ve şüpheli hesapları engeller. Engelleme farklı durumlar için farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir ve bazı durumlar için bu engeli kaldıramayabiliriz. Bazen hesap engeli kaldırıldıktan sonra hesap tekrar engellenebilir.

Bu nedenle şunlar yapılmamalıdır:

 • Henüz 18 yaşın altındaysanız platformu kullanmak;
 • Kayıt sırasında veya profilde yanlış bilgiler belirtmek;
 • Birden fazla hesap kullanmak;
 • Komut dosyaları, botlar kullanmak veya dürüst olmayan bir şekilde kazanç elde etmeye çalışmak;
 • Görevleri yerine getirirken bunların kalitesine önem vermemek;
 • Güvenlik resmini girerken sıkça hata yapmak veya güvenlik resmini atlamak.

Engellendiyseniz ne yapmalısınız?

Not. Hesabınız engellendiyse, iki ileti alırsınız: Otomatik engelleme bildirimi ve yöneticiden engelleme nedenlerini ve ne yapılması gerektiğini öğreneceğiniz başka bir ileti. Genellikle formu doldurmanız ve kimlik kopyalarınızı veya fotoğrafınızı göndermeniz gerekir.
 1. Yöneticiden aldığınız özel iletideki bağlantıyı takip ederek geri bildirim formunu doldurun.
 2. Destek Ekibi'nin taleplerini yerine getirin. Talep edilirse, kimliğinizi doğrulamak için istenen belgeleri sağlayın. Çekimler net olmalı ve belgedeki adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve fotoğrafınız açıkça görülebilir olmalıdır. Formu göndermeden önce fotoğraftaki bilgilerin kolay okunur olduğundan emin olun.
 3. Platform yönetiminin kararını bekleyin. Genellikle kontrol birkaç güne kadar sürebilir.

Engellendiyseniz bu durum kalıcı değildir. Örneğin, güvenlik resmini girerken sık sık hata yapıyorsanız, engellenebilirsiniz ve sizden bir robot değil de gerçek bir kişi olduğunuzu doğrulamanız istenebilir. İlk seferinde, büyük olasılıkla engeliniz kaldırılacaktır. Ancak güvenlik resmini girerken hatalar tekrar tekrar ortaya çıkarsa, görevlere erişimi kaybedebilirsiniz.