Kurum nerede gösterilecek

Kullanıcı, Yandex.Rehber'de bulunan bilgileri şöyle görür:

  Yandex'de belirli bir bölgede bulunan kurumları ararken

  Örneğin kullanıcı, arama satırına “gece kulübü İstanbul” sorgusunu girerse arama sonuçlarında haritayı ve ilgisini çekecek kurumların listesini görür.

  Yandex.Haritalar'da kurum ararken

  Örneğin, kullanıcı Yandex.Haritalar'da şehrin belirli bir bölgesinde bulunan Kafeler aratabilir. Arama sonuçlarında harita üzerinde işaretlenmiş harita bölümleri ve en yakın kafelerin bir listesi görüntülenir.

  Yandex.Haritalar'da ürün veya hizmet ararken

  Kullanıcı, Yandex.Haritalar'da bir kurum değil belli bir ürün veya hizmet arıyorsa (örneğin “kombi klima servis”) arama sonuçlarında haritayı ve bu servisi veren kurumların listesini görür.

  Bu liste; Rehber'de kayıtlı verileri ve kurum sitelerindeki bilgileri kullanarak şirket arayan, ekstra bir Haritalarda arama hizmeti olan Geoshard tarafından oluşturulur.

  Geoshard tarafından bulunan kurum haritası parçalarında, kullanıcının aradığı ürün veya hizmeti açıklayan ekstra bir metin gösterilir. Bu metin devre dışı bırakılamaz ve elle düzeltilemez. Metin, şirketin sitesindeki arama sorgusuyla en yakın ilişkili bilgilere dayanılarak otomatik olarak oluşturulur. Bu nedenle aynı kurum için farklı sorgulara göre arama sonuçlarında farklı ekstra metinler görüntülenebilir. Metnin değişmesi için kurum sahibinin o konuyla ilgili sitesinde yer alan bilgileri düzenlemesi gereklidir.

  Uyarı. Sitenin arama sonuçlarındaki Geoshard tarafından oluşturulan konumuna tip (öncelik veya ücretsiz) etki etmez. Site her zaman kendi yerinde gösterilecektir.

  Kurum adına tıkladığında kurum kartında kurumun iletişim bilgilerini görür.

  Kurumdan gelen bir e-postayı Yandex.Mail'de okuduğunda

  Kullanıcının Yandex.Mail'deki e-posta kutusunu kontrol ederek bir kurumdan gelen bir e-posta bulduğunu düşünelim. Bu durumda kullanıcı, kurumla ilgili Rehber'deki tüm bilgileri, aldığı e-postada hemen görebilecek.

  Web sitesi veya haritadaki konum gibi kurum hakkında daha ayrıntılı bilgileri görmek için kullanıcının o kurumun ismini tıklaması gerekir.

  Mobil Yandex.Haritalar'da kurum ararken

  Örneğin kullanıcı, mobil bir cihazdan mobil Yandex.Haritalar'ı açar ve arama penceresine “Ezcane” sorgusunu girer. Burada kendisine en yakın eczaneleri görür. Kullanıcının konumu GPS ile veya mobil operatörün en yakın baz istasyonunun yerine göre belirlenir. Kullanıcı mobil bir cihazdan giriş yaptıysa servis aracılığıyla ulaştığı numarayı doğrudan arayabilir.

  Yandex.Haritalar API kullanan sitede ürün, hizmet veya kurum ararken

  Örneğin kullanıcı, sahibi tarafından Yandex.Haritalar kurulmuş ve kurum arama özelliği etkinleştirilmiş sitede güzellik merkezi arar. Bu durumda kullanıcı, sorgusuna uygun olarak işaretli haritayı ve yakındaki kurumların listesini görür.

  Kullanıcı, Yandex.Haritalar'daki gibi etikete tıkladığında kurumun tam adını, iletişim bilgilerini, çalışma saatlerini, tam adresini ve aradığı diğer bilgileri görür.