Temanın oluşturulması ve düzenlemesi

Arama teması sayesinde, aynı konuda olan 100.000'e kadar siteyi arama alanına ekleyebilirsiniz. Manuel ayarlar için geçerli olan 200 site sınırlaması sizin için yeterli değilse, arama temanızı kendiniz oluşturun; Arama temaları sayfasını açın ve Tema oluştur butonuna tıklayın.

Not. En fazla 1000 arama teması oluşturulabilir.

Tema oluştururken şu parametreler belirtilmelidir:

  • Tema adı — Yandex.Özel Arama arayüzünde temanızı ayırt edebileceğiniz ad. Denetimden geçebilmesi için tema adının, siteleri tam olarak yansıtabilmesi önemlidir.

  • Tema açıklaması — temadaki sitelerin hangi konuya ilişkin olduklarını açıklayan metin. Temanın açıklaması, sitenin konuya ilşikin olup olmadığını tespit etmek için moderatörlere yardımcı olur.

  • Ad — Özel Arama moderatörlerinin başvuracağı tema sahibinin adı.

  • Site — oluşturulan temaya göre aramayı yerleştireceğiniz sitenin adresi.

  • E-posta — arama temasının sahibi ile irtibat kurmak için kullanılabilecek e-posta adresi.

  • Site listesi — arama temasının altında toplamak istediğiniz sitelerin listesi. Bu listede sadece sayfaları değil, siteleri belirtmelisiniz; site tamamıyla konuya uygunluğu açısında kontrol ediliyor.

HTTP-sorgular yardımıyla temanın site listesini güncellemeyi planlıyorsanız, bu sorguların yapılacağı IP adresini IP adresi alanına girin.

Kullanılmadan önce her arama teması denetimden geçmelidir. Belirtilen sitelerin aynı konuda olduklarından emin olmalıyız. Denetlemeyi geçtikten sonra temanın büyük arama tarafından da indekslenmesi gerekmektedir (bu işlem yaklaşık 7-10 gün sürer).

Denetlemeden ve indeklemeden geçmiş olan temayı, Yandex.Özel Arama'da veya Yandex.XML'de tema ile ilgili olan sitelerde arama oluşturmak için kullanabilirsiniz.