Tema oluşturma ve düzenleme

Sınırlama. Arama temaları yeni aramaların düzenlenmesi için kullanılamaz.

Arama teması, arama alanına tek bir konuda en fazla 100.000 site eklemenizi sağlar. Arama alanında manuel olarak belirtebileceğiniz 50 sitelik sınırlama sizin için çok azsa kendi arama temanızı oluşturun: Arama temaları sayfasını açın ve Tema oluştur butonuna tıklayın.

En fazla 1000 arama teması oluşturulabilir.

Tema oluşturulurken aşağıdaki parametreler belirtilmelidir:

  • Tema adı Site İçi Arama arayüzünde temayı ayırt etmenizi sağlayacak addır. Temanın moderasyondan geçebilmesi için tema adı sitelerin konusunu yeterince net yansıtmalıdır.

  • Tema tanımı tema sitelerinin konusuna dair açıklamadır. Tema açıklaması, moderatörlere belirli bir sitenin bu temaya ait olup olmadığını değerlendirmelerinde yardımcı olmalıdır.

  • Ad Site İçi Arama moderatörlerinin ilgilenecekleri tema sahibinin adıdır.

  • Site oluşturulan temaya göre arama yapmak istenilen site adresidir.

  • E-posta arama teması sahibi ile iletişim kurmak için kullanabileceğiniz e-posta adresidir.

  • Site listesi arama temasıyla birleştirmek istediğiniz sitelerin listesidir. Listede ayrı sayfalar değil de siteler belirtilmelidir; sitenin temayla uygunluğu bütün olarak kontrol edilir.

HTTP sorguları yardımıyla tema site listesini güncellemeyi planlıyorsanız, lütfen IP adresi alanında bu tür sorguların gerçekleştirileceği IP adresini girin.

Kullanımdan önce her arama teması moderasyondan geçmelidir: listelenen sitelerin gerçekten aynı temaya ait olduğundan emin olmalıyız. Moderasyonu geçtikten sonra tema da büyük arama indeksine girmelidir (7-10 gün sürer).

Moderasyondan geçmiş ve indekslenmiş temayı Site İçi Arama ya da Yandex.XML servislerinde tema sitelerinde arama düzenlemek için kullanabilirsiniz.