Kısıtlamaların ayarları

Hangi kısıtlama türlerinin, kullanıcılarınızın erişimine açık olacağını belirtebilirsiniz. Kısıtlamaların her türü, ilgili bloğun yardımıyla ayarlanır.

Arama formunda kısıtlama türünü erişilebilir duruma getirmek için, ilgili blokta, bloğun başlığındaki çeviriciyi etkinleştirin.

Ayarların arayüzünde blok sıralaması (yukarıdan aşağı) arama sonuçlarındaki "bağlantıların" sıralaması (soldan sağa) ile uyumludur. Bloğun sırasını değiştirmek için bloğu istediğiniz yere sürükleyin.

Tüm kısıtlama ayarlarını kaydetmek için (blokların açılması ve kapatılması dahil), Kaydet butonuna tıklayın.

  Her tür kısıtlamaların ayarları

  Herhangi bir kısıtlama türünü ayarlamak için ilgili bloğunun adına tıklayın. Tarihe göre ayarlama seçeneği mevcut değil.

  • Sitenin bölümleri bloğu bölüm ağını ayarlamanıza yardım eder. 3 seviyeye kadar desteklenir.

   Satırın sol tarafında yer alan oklar ile bölümün seviyesini değiştirebilirsiniz. Oka tıklandığında ana kısıtlama, tüm alt kısıtlamalar ile birlikte yerini değiştirir.

   Ayrıca, sıralamayı ve bölüm seviyelerini, ilgili satırları fareyle sürükleyerek de değiştirebilirsiniz. Unutmayın ki, ana bölümü sürüklediğinizde alt bölümler onunla birlikte taşınmaz, sıralamada bir üst seviyeye kayar.

  • Anahtar sözcükler bloğu, anahtar sözcük gruplarını barındıran satırlardan oluşan metin alanını içerir. Kısıtlamayı silmek için ilgili satırı silin. Boş satırlar hesaba katılmaz.

  • Kullanıcı kısıtlamaları bloğu sayesinde, Yandex sorgu dilinde istediğiniz kısıtlamaları oluşturmanız mümkün. Desteklenen operatörler Arama'nın Yardım sayfasındaki Belgeler için operatörler bölümünde sıralandı.

   Not.

   site: operatör yerine bu yapıyı kullanmanız gerekmektedir:

    url:www.example.com/about | url:example.com/about*

   Kısıtlamaların sırasını değiştirmek için ilgili satırları fareyle taşıyın.

  Kısıtlamaların aynı anda seçilmesi

  Varsayılan olarak sitenin ziyaretçisi, aynı anda birkaç kısıtlama türünü seçebilir. Herhangi bir kısıtlama türüne bu seçeneğini kapatmak için ilgili bloğu açıp birkaç tür birden seçilmesine izin veren işareti kaldırın. Bu işaret, tarihe göre kısıtlama bloğunun dışında her blokta yer almaktadır.