Netleştirme ayarları

Aramanızın kullanıcılarına, tam olarak hangi tür netleştirmelerin bulunacağını belirtebilirsiniz. Her türün netleştirmesi ilgili blok yardımıyla düzenlenir.

Netleştirmelerin türünü arama formunda kullanılabilir hale getirmek için ilgili bloğu, blok başlığındaki buton yardımıyla açmanız gerekir.

Ayarlar arayüzündeki blokların sırası (yukarıdan aşağıya), arama sonuçlarındaki (soldan sağa) sahte bağlantıların sırasına karşılık gelir. Bloğun konumunu değiştirmek için onu istediğiniz yere sürükleyin.

Yaptığınız tüm netleştirme ayarlarını (blokların açılması ve kapatılması dahil) sabitlemek için Kaydet butonuna tıklayın.

Her türün netleştirilmesini ayarlama

Herhangi bir türün netleştirilmesini ayarlamak için ilgili bloğun adına tıklayın. Tarihe göre netleştirmeler için ayarlar bulunmamaktadır.

 • Site bölümleri bloğu, bölüm ağacını düzenlemenizi sağlar. 3 yuvalama düzeyi desteklenir.

  Satırın sol kısmındaki ok tuşlarını kullanarak bölümün yuvalama düzeyini değiştirebilirsiniz. Ok tuşuna basıldığında, ana netleştirme tüm alt netleştirmelerle birlikte kaydırılır.

  Ayrıca ilgili satırları fareyle sürükleyerek, bölümlerin sıralama düzenini ve yuvalamalarını da değiştirebilirsiniz. Unutmayınız, ana bölümü sürüklüyorsanız, alt bölümler onunla birlikte aktarılmaz ve ağaç üzerinde bir üst seviyeye yerleşirler.

 • Anahtar sözcükler bloğu, anahtar sözcük gruplarını içeren satırlardan oluşan bir metin alanı içerir. Netleştirmeyi silmek için ilgili satırı silin. Boş satırlar yok sayılır.

 • Kullanıcı netleştirmeleri bloğu, Yandex sorgu dilinde istediğiniz netleştirmeleri oluşturmanızı sağlar. Desteklenen operatörler, Arama Yardım bölümündeki Belge operatörleri kısmında açıklanmıştır.

  Not.

  site: operatörü yerine aşağıdaki türde bir yapı kullanılmalıdır:

   url:www.example.com/about | url:example.com/about*

  Netleştirmelerin sırasını değiştirmek için gerekli satırları sürükleyin.

Eşzamanlı netleştirme seçimi

Varsayılan olarak, site ziyaretçisi aynı anda birkaç netleştirme seçeneği seçebilir. Bu özelliği herhangi bir tür netleştirme için devre dışı bırakmak için, ilgili bloğu genişletin ve aynı anda birden fazla seçenek seçilmesine izin veren onay işaretini kaldırın. Bu onay işareti tarihe göre netleştirme bloğu hariç olmak üzere her blokta yer alır.