Arama'nın oluşturulması ve ayarlanması

Arama'yı oluştururken beş adımda arama alanını, arama formunun ve arama sonuçlarının görünümünü ayarlıyorsunuz. Sonucunda, siteye eklemek için HTML kod alacaksınız.

  Adım 1. Arama alanı

  Birinci adımda arama alanını (arama yapılacak en yüksek sayfa sayısını), arama adını ve diğer ana özelliklerini belirliyorsunuz:

  Aramanın teknik adı

  Aramalarım sayfasında gösterilecek olan ad. Bunu sadece siz görebileceksiniz.

  Opensearch standardına uygun arama adı

  OpenSearch için arama adı belirlenebilir; ziyaretçiler, aramanızı bu isimle arama sistemi olarak tarayıcılarına ekleyebilirler.

  Aramanız, Site için Arama yapısı OpenSearch desteklemeye başlamadan önce oluşturulduysa bunun için “Yandex Site Search #2023403” benzeri otomatik belirlenen bir isim mevcuttur. Aramanın performansını yükseltmek için bu ismi değiştirmenizi öneririz.

  Aile filtresi

  Birinci adımda arama alanını (arama yapılacak en yüksek sayfa sayısını), arama adını ve diğer ana özelliklerini belirliyorsunuz:

  Küfür ve porno içeren sayfaları arama alanınızdan çıkartmak için aile filtresini ayarlayın. Filtre ayarları büyük aramanın ayarlarına benzer.

  Arama teknolojisi

  İki teknolojiden birini seçin:

  SaaS-arama

  Standart aramadan daha hızlı çalışır ve siteniz için hedeflenmiş indeksleme sayesinde daha iyi performans sağlar. Sadece site içi arama için geçerlidir; arama temaları ya da Katalog'daki kategorileri kullanmak istiyorsanız Standart arama özelliğini seçin.

  SaaS-arama, arama oluşturduğunuz siteler için yönetim yetkileri onaylamanızı istiyor.

  Not. Snippetlerde bulunan belgelerin, sayfalarındaki görsel ve videoları içermesi, bu arama teknolojisi için henüz geçerli değildir.

  SaaS aramasının, sitelerinizi indekslemek için biraz zamana ihtiyacı var. Robot bir siteyi ortalama olarak birkaç saat içinde indeksler.

  Standart arama

  Yandex arama motorunun ana indeksleme veritabanını kullandığı için tam kapsamlı olmayabilen Standart Arama'nın aynı zamanda ek indekslemeye de ihtiyacı olmaz. Katalog'daki kategorilere veya arama temalarına göre aramalar oluşturmak sadece standart arama teknolojisi ile mümkündür.

  Arama alanı

  Arama alanını farklı sitelerden, Yandex.Rehber'deki kategorilerden ve sizin oluşturduğunuz arama temalarından oluşturabilirsiniz.

  En fazla 200 ayrı site eklenebilir. Arama temaları ve Yandex.Rehber'deki kategoriler sınırsız olarak arama alanına eklenebilir.

  Alt alan adlarında arama

  Arama alanına alan adını komple eklediyseniz, örneğin mysite.com, alt alan adlarını, çevirmen yardımıyla hızlıca çıkarabilirsiniz.

  Varsayılan olarak çevirici sağ konumdadır; arama, ana alan adında ve alt alan adlarında verilir. Sadece ana alan adında arama yapmak için çeviriciyi sol konumuna alın .

  İstisnalar

  Bazı sayfaları arama alanından çıkarabilirsiniz. İstisnalar, tüm arama alanı, arama temaları ve Yandex.Rehber'deki kategoriler dahil olmak üzere için geçerlidir.

  İstisnalar listesinde belgelerin tam adresini veya sitenin bölümlerini tamamıyla çıkartmak için adresin maskesini belirtebilirsiniz. Örneğin:

  • example.com sitesinin somepage.php sayfasının çıkartılması: http://example.com/somepage.php

  • example.com sitesinde /blog/ bölümünün tüm sayfalarının çıkartılması: http://example.com/blog

  Siteyi manuel olarak belirttiyseniz, sitelere göre İstisnalar bölümünde istisnaları ekleyebilir ve silebilirsiniz.

  Arama alanınızda sadece Yandex.Rehber'deki kategoriler veya arama temaları varsa Siteleri ve istisnaları ekle butonuna tıklayarak istisnaları belirleyebilirsiniz.

  Adım 2. Arama formu

  İkinci adımda arama formunun görünümünü ayarlıyorsunuz. Ayarlar, Arama formunun ön izlemesi başlığı altında otomatik olarak gösterilmekte; arama formu, sitenizde görüleceği gibi burada gösterilmektedir. Dikkat: arama formu, sitenizde mevcut alana göre otomatik olarak genişletilecektir.

  Not.

  Varsayılan olarak şeffaf arkaplana sahip form önerilmekte, böylece sitenize uygun renk tonunu bulmakla uğraşmayacaksınız.

  Kullanıcılarınıza, belirttiğiniz arama alanından Yandex'in ana aramasına geçme imkanını sağlayabilirsiniz. Sitede / Web'de çeviricisini eklemek için, arama alanının seçimi bayrağını işaretleyin.

  Ortaya çıkan formun koduna son adımda erişebilirsiniz.

  Adım 3. Arama sonuçları

  Üçüncü adımda arama sonuçlarını ayarlıyorsunuz. En önemlisi, arama sonuçlarının hangi sayfada gösterileceğini seçmektir (Arama sonuçları nerede gösterilsin bölümü).

  İki seçenek mevcut:

  • Logonuzla, başlığınızla ve alt bölümün başlığıyla birlikte Yandex sayfasında (Arama sonuçlarını Yandex'te göster seçeneği).

  • Sitenizin sayfasında (Arama sonuçlarını benim sayfamda göster seçeneği). Bu seçeneğinde karar kıldıysanız, arama sonuçlarının kodunu ekleyeceğiniz sayfanın URL adresini belirtin. Koda son adımda erişebilirsiniz.

  Arama sonuçlarının görünümü (renk, metin, yazı tipi) için seçtiğiniz ayarlar otomatik olarak Arama sonuçlarının ön izlemesi başlığının altında gösterilmektedir.

  Adım 4. Aramanın kontrolü

  Dördüncü adımda ayarladığınız aramayı kontrol edebilirsiniz. Formun dış görünümü, belirttiğiniz parametrelere uygun olmalı; arama sonuçları ise, belirtilen arama alanının dışına çıkmamalıdır.

  Arama veya form beklediğiniz gibi çalışmıyorsa, önceki adımlarda yaptığınız ayarları gözden geçirin. Hata devam ediyorsa, kullanıcı adınızı ve çalışmayan aramanın adını belirterek bizi bilgilendirin.

  Adım 5. Siteye eklenecek kod

  Beşinci adımda arama formunun kodunu ve arama sonuçlarının kodunu (arama sonuçlarını kendi sitenizde göstermek istiyorsanız) alıyorsunuz.

  Kodlama ve dil seçeneği

  Yandex, sitenin kodlamasını otomatik olarak belirler ancak otomatik belirleme çalışmadıysa siz de metin kodlamasını belirleyebilirsiniz.

  Dil seçeneği birkaç arama parametresine etki eder:

  • arama sonuçlarının ve arama formunun tasarım dili;
  • arama alanı ve sonuçların sıralanması (ingilizce arama formuna girilen sorgu, daha yüksek ihtimalle ingilizce sayfaları getirir);
  • varsayılan olarak oluşturulan arama ipuçlarının dili.

  Arama formunun kodu

  Arama formunun dilini seçtikten sonra kodunu kopyalayıp sitenizdeki sayfanın HTML koduna ekleyebilirsiniz.

  Yandex.Özel Arama formunun kodu bazı CSS'lere sahip <div> öğesinde barındırılır. Verilen tasarım örnekleri sizin için uygun değilse, formun görünümünü CSS yardımıyla ayarlayabilirsiniz; bunun için form kodundan sonra <style> öğesinde gerekli özellikleri açıklamanız yeterli olacaktır.

  Arama sonuçlarının kodu

  Arama sonuçları ayarlarında Arama sonuçlarını sayfamda göster seçeneğine karar verdiyseniz beşinci adımda da arama sonuçlarının kodu yer alacaktır. Bu kodu, sonuçların gösterileceği sayfanın HTML koduna eklemelisiniz.

  Yandex.Özel Arama arama sonuçları için iki kod seçeneğini sunuyor:

  • IFRAME

   En kolay seçenektir; girilen kod, sonuçların gösterileceği <iframe> öğesini oluşturur. Bu seçenek, sitelerin karmaşık tasarımlarına daha iyi uyum sağlamasına olanak verir, ancak arama sonuçlarının dış görünümünü ayarlarken esneklik sağlamaz.

  • HTML & CSS

   Girdiğiniz arama sonuçlarının kodu, HTML kodunu sayfanızın yapısına ekliyor. Arama sonuçlarının öğeleri genel CSS stillerinize uygun tasarlanır.

   CSS ayarlarına vakıfsanız, arama sonuçlarının tasarımını sitenizin tasarımına uygun uyarlayabilirsiniz. Arama sonuçlarının koduna CSS ekle bayrağını işaretleyin ve tüm stiller için CSS kod arama sonuçlarının koduna eklenir.

   Ayrıca, HTML & CSS seçeneği, arama sonuçlarındaki belirli bir sayfa veya belirtmeleri içeren arama sonuçları için bağlantıların alınmasına olanak verir. Bu olanaktan faydalanmak için, Arama sonuçlarında gezinirken sayfanın hash-parametrelerini değiştir seçeneğini işaretleyin.

   Sınırlama. Kendinize özel hash-parametreleri kullanıyorsanız, bu ayar, arama sonuçlarının kodu ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda, ayarı kapatmanızı öneririz.