Arama oluşturma ve ayarlama

Arama oluşturmanın beş adımında arama alanını, arama formunun ve sonuçlarının dış görünümünü düzenlersiniz. Bunun sonucunda, siteye eklemek için HTML kodu alırsınız.

1. adım Arama alanı

İlk adımda arama alanını (arama sınırlaması gereken çok sayıda sayfa), ayrıca arama adları ve diğer genel özellikleri belirlersiniz.

Arama teknik adı

Aramalarım sayfasında görüntülenecek addır. Onu sadece siz görürsünüz.

Opensearch standardı için arama adı

OpenSearch için arama adını belirleyebilirsiniz: ziyaretçiler bu ad altında aramanızı tarayıcıya arama motoru olarak ekleyebilirler.

Site içi Arama oluşturmayı Opensearch desteklenmeden önce gerçekleştirdiyseniz, onun için otomatik olarak “Yandex Site Search # 2023403” türünde bir ad belirlenmiştir. Arama hedefini daha iyi yansıtmak için bu özelliği değiştirmeniz gerekir.

Aile filtresi

İlk adımda arama alanını (arama sınırlaması gereken çok sayıda sayfa), ayrıca arama adları ve diğer genel özellikleri belirlersiniz.

Küfürlü sözler ve pornografi içeren sayfaları kendi isteğinizle arama alanından çıkarmak için aile filtresini düzenleyin. Filtre ayarları büyük arama ayarlarına karşılık gelecek şekildedir.

Arama alanı

Not. Arama temalarınız sadece daha önce oluşturulan aramalar için çalışacaktır. Yeni aramalar için kategoriler ve temalar artık kullanılamaz.
Arama alanına, aramaya dahil edilecek sitelerin listesini girin. En fazla 50 site adresi veya bölümü belirtebilirsiniz.
 1. Siteleri ve istisnaları ekle butonuna tıklayın.

 2. Site adreslerini veya alt bölümlerini boşluk bırakarak listeleyin.

 3. İstisnaları ayarlayın.

 4. Ekle butonuna tıklayın.

Alt alan adlarında arama

Varsayılan olarak arama, listelenen tüm adresler ve alt alan adlarında yapılır. Örneğin, mysite.com sitesini eklediyseniz, subdomain.mysite.com adresi de arama alanına girer. Alt alan adlarını hariç tutmak için anahtarını pozisyonuna çevirin.

İstisnalar

Belirli sayfaları arama alanından çıkarabilirsiniz. İstisnalar, arama temaları dahil olmak üzere tüm arama alanı için dikkate alınır.

İstisnalar listesinde site bölümlerini tamamen silmek için adres maskesini veya belgelerin tam adreslerini belirtebilirsiniz. Örneğin:

 • example.com sitesindeki somepage.php sayfasının istisna edilmesi: http://example.com/somepage.php

 • example.com sitesinin / blog/ bölümündeki tüm sayfaların istisna edilmesi: http://example.com/blog

Siteyi manuel olarak belirttiyseniz, benzer şekilde sitelere İstisnalar bloğunda istisnaları ekleyebilir ve silebilirsiniz.

Arama alanınız sadece arama temalarından oluşuyorsa Siteleri ve istisnaları ekle butonuna tıklayarak istisnaları belirleyebilirsiniz.

2. adım Arama formu

İkinci adımda arama formunun dış görünümünü düzenlersiniz. Ayarlar otomatik olarak Arama formu önizleme başlığı altında yansıtılır: Burada form, sitenizin sayfasında olacağı şekilde görünür. Lütfen dikkat: sitenizde form, mevcut yerin büyüklüğüne göre otomatik olarak genişletilir.

Not.

Varsayılan olarak, sitenizin renk şemasına uygun bir renk olup olmadığını düşünmenize gerek bırakmayan şeffaf arka planlı bir form seçmenizi öneririz.

Elde edilen form koduna arama oluşturmanın son adımında erişilebilir.

3. adım Arama sonuçları

Üçüncü adımda arama sonuçlarını düzenlersiniz. En önemli şey, arama sonuçlarının tam olarak hangi sayfada gösterileceğine karar vermektir (Sonuçları nerede gösterebilirim? bloğu).

İki seçenek mevcuttur:

 • Logonuzu, başlığınızı ve alt bilginizi içeren Yandex sayfasında (Sonuçları Yandex'te göster seçeneği).

 • Site sayfanızda (Sonuçları sayfamda göster seçeneği). Bu seçeneği seçtiyseniz arama sonuçları kodunu içeren sayfanın URL'sini belirtin. Kodun kendisine arama oluşturmanın son adımında erişilebilir.

Seçtiğiniz arama sonuçları görünüm ayarları (renkler, metinler, yazı tipleri) otomatik olarak Arama sonuçları önizleme başlığı altında yansıtılır.

4. adım Arama kontrolü

4. adımda düzenlenmiş aramayı kontrol edebilirsiniz. Formun görünümü belirttiğiniz parametrelere uygun olmalıdır; arama sonuçları ise belirtilen arama alanının dışına çıkmamalıdır.

Arama veya form beklediğinizden farklı çalışıyorsa önceki adımlarda yapılan ayarları tekrar kontrol edin. Hata kaydediliyorsa, kullanıcı adınızı ve çalışmayan arama adını belirterek bize yazın.

5. adım Siteye eklenecek kod

5. adımda arama formu kodunu ve arama sonuçları kodunu alırsınız (eğer sitenizde sonuçları görüntülemek istiyorsanız).

Kodlama ve dil seçimi

Yandex, sitenin kodlamasını otomatik olarak belirler, ancak otomatik belirleme düzgün çalışmıyorsa siz metin kodlamasını açık bir şekilde belirtebilirsiniz.

Dil seçimi birkaç arama parametresini etkiler:

 • arama sonuçları ve arama formu tasarım dili;
 • arama alanı ve arama sonuçları sıralaması (İngilizce formda girilen sorgu büyük olasılıkla İngilizce sayfalar getirecektir);
 • varsayılan olarak oluşturulan arama ipuçları dili.

Arama formu kodu

Arama formunun dilini seçerek, kodunu kopyalayabilir ve site sayfanızın HTML koduna yapıştırabilirsiniz.

Site İçi Arama form kodu, belirli CSS sınıflarıyla <div> öğesinin içine yerleştirilmiştir. Önerilen tasarım seçenekleri sizin için uygun değilse formun görünümünü CSS yardımıyla ayarlayabilirsiniz: Siz sadece gerekli stilleri form kodundan sonra <style> öğesi içerisinde açıklayın.

Arama sonuçları kodu

Arama sonuçları ayarlarında sonuçları sayfamda göster seçeneğini seçtiyseniz, beşinci adımda arama sonuçları kodu da gösterilir. Bu kod, sonuçların görüntülenmesi gereken sayfanın HTML koduna yapıştırılmalıdır.

Site İçi Arama iki arama sonucu kodu sağlar:

 • IFRAME

  En basit seçenek: Eklenen kod, sonuçların görüntüleneceği <iframe> öğesi oluşturur. Bu seçenek karmaşık site tasarımlarıyla uyumluluğu sağlar; ancak arama sonuçlarının görünümünü esnek bir şekilde ayarlamanıza izin vermez.

 • HTML & CSS

  Eklediğiniz arama sonuçları kodu, tüm HTML kodunu sayfanızın yapısına ekler. Arama sonuçları öğeleri genel CSS stillerinize göre oluşturulur.

  CSS ayarlarını biliyorsanız, sonuçlar tasarımını sitenizin tasarımına uygun hale getirebilirsiniz. Sonuçlar koduna CSS ekle kutucuğunu işaretleyin, arama sonuçlarının tüm stilleri için CSS kodu sonuçlar koduna eklensin.

  HTML & CSS seçeneği ayrıca belirli bir arama sonuçları sayfasına yönlendiren bağlantıları veya netleştirmeler içeren arama sonuçlarını almanızı sağlar. Bu özelliği kullanmak için Arama sonuçlarında gezinirken sayfanın hash parametrelerini değiştirme kutucuğunu işaretleyin.

  Sınırlama. Kendi hash parametrelerinizi kullanıyorsanız, bu ayar arama sonuçları koduyla çakışabilir. Bu durumda ayarın devre dışı bırakılması daha iyi olur.