Yandex harici kontrol kodlarının oluşturulması

Android ve iOS tabanlı cihazlar için Yandex.Anahtar uygulaması sadece Yandex servislerinde değil TOTP veya HOTP türü 6 ya da 8 haneli tek kullanımlık giriş şifrelerin kullanıldığı her serviste iki aşamalı kimlik doğrulama için kullanılabilir.

Bu sayfadaki bilgiler Yandex.Anahtar'ı bazı popüler servislere ve sosyal ağlarına bağlamanıza yardımcı olurken başka bir kod işleyiciyi kullanıyorsanız Anahtar'a daha kolay geçiş yapmanızı da sağlar. Aradığınız servisi bu listede bulamadıysanız lütfen genel talimatı okuyun.

 1. VKontakte
 2. Amazon
 3. Dropbox
 4. Evernote
 5. Facebook
 6. FastMail
 7. Google
 8. LastPass
 9. Microsoft
 10. Slack
 11. TeamViewer
 12. Tumblr
 13. WordPress
 14. Diğer servisler

VKontakte

Giriş onayını henüz etkinleştirmediyseniz:

 1. Hesap ayarlarında Güvenlik sayfasına gidin.

 2. Giriş onayı bölümünde Bağla butonuna tıklayın.

 3. Ayarlara başla butonuna tıklayın.

 4. Açılan pencerede geçerli telefon numaranızın göründüğünden emin olun ve Kod al butonuna tıklayın. Açılan alana kodu girin ve Kodu gönder butonuna tıklayın.

 5. Ayarlamayı tamamla butonuna tıklayın. Bundan sonra hesap ayarlarındaki Güvenlik sekmesine geri döneceksiniz.

 6. Giriş onayı bölümünde artık güvenlik kodlarını ne şekilde almak istediğinizi seçebilirsiniz. Yandex.Anahtar'ı kullanmak için Kod oluşturmak için uygulama yazısının yanındaki (etkinleştir) bağlantısına tıklayın.

  QR Kodu ve gizli anahtarı içeren bir pencere açılacaktır.

 7. Telefonunuzda Yandex.Anahtarı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede VKontakte'yi seçin. Açılan ekranda, tarayıcıda QR kodu altında görüntülenen kullanıcı adınızı (telefon numarası veya e-posta adresi) ve gizli anahtarı girin.

 8. Doğrulama kodu alanına Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Onayla butonuna tıklayın.

Amazon

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Get Started butonuna tıklayın.

 2. Açılan sayfada Authenticator App öğesini seçin. QR kodu içeren blok açılır.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Amazon'u seçin. Tarayıcıda Can't scan the barcode? bağlantısına tıklayın, Amazon'daki kullanıcı adınızı Anahtar'a girip ardından gizli şifreyi girin.

 4. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu aşağıdaki alana girin ve Verify code and continue öğesine tıklayın.

 5. Amazon, ek erişim yolu olarak telefon numaranızı onaylamanızı önerecektir. Onay kodunu alıp girin ve Verify code and continue butonuna tıklayın.

 6. İki aşamalı kimlik doğrulamanın Amazon sitelerinde nasıl çalıştığını inceleyin ve Got it. Turn on Two-Step Verification butonuna tıklayın.

Amazon hesaplarının iki aşamalı kimlik doğrulaması hakkında ayrıntılı bilgiyi servis bilgisinde bulabilirsiniz (İngilizce).

Dropbox

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama bölümünde (etkinleştirmek için tıkla) bağlantısından geçin.

 2. Açılan pencerede Nereden başlanır butonuna tıklayın.

 3. Hesabın mevcut şifresini girin ve Devam butonuna tıklayın.

 4. Mobil cihazlar için programı kullan öğesini seçin ve Devam butonuna tıklayın.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Dropbox'u seçin. Tarayıcıda gizli kodu manuel girin bağlantısına tıklayın, Dropbox'taki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

  Devam butonuna tıklayın.

 6. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Devam butonuna tıklayın.

 7. Yedek bir iki aşamalı kimlik doğrulama yöntemini ayarlamak için telefon numaranızı girin ve ardından Bitir butonuna tıklayın.

 8. Güvenlik kodlarını not edin veya yazıcıya gönderin ve İki aşamalı kimlik doğrulamayı çalıştır butonuna tıklayın.

Dropbox hesaplarının iki aşamalı kimlik doğrulaması hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Evernote

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Şu bölümde Etkinleştir bağlantısına tıklayın: İki aşamalı kimlik doğrulama.

 2. Açılan pencerede Devam butonuna tıklayın, ardından uyarı penceresinde yeniden Devam butonuna tıklayın.

 3. Onay mektubu gönder butonuna tıklayın ve e-posta adresini onaylayın.

 4. Telefon numaranızı onaylayın.

  Ana telefon numaranızı eklemenizin ardından yedek bir telefon numarası da belirebilirsiniz. Bunu yapnak isteniyorsanız açılan pencerenin sol kısmındaki Atla bağlantısına tıklayın.

 5. Yandex.Anahtar'ı kullandığınız platformu seçin ve ilgili butona tıklayın.

 6. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Evernote'u seçin. Tarayıcıda QR kodu okunamıyor mu? bağlantısına tıklayıp Evernote'daki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 7. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Devam butonuna tıklayın.

 8. Hesaba girmek için en az bir yedek kod yazın; bu kod bir sonraki ayarlar adımında gerekli olacaktır. Devam butonuna tıklayın.

 9. Yazılan yedek kodu girin ve Kurulumu tamamla butonuna tıklayın.

Evernote hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Facebook

Kod işleyiciyi henüz açmadıysanız:

 1. Kod işleyici satırında Düzenle bağlantısına tıklayın.

 2. Açılan bloktaki Çalıştır bağlantısına tıklayın.

 3. Açılan pencerede mevcut hesap şifresini girin ve Gönder butonuna tıklayın.

 4. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç 'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Facebook'u seçin. Facebook kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 5. Güvenlik kodu alanına Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Onayla butonuna tıklayın.

Facebook hesapları için kod işleyici hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz.

FastMail

Kod işleyiciyi henüz açmadıysanız:

 1. Sol üst köşede adresinizi içeren Mail formuna tıklayın ve Advanced bağlantısına gidin.

 2. Şu blokta Alternative Logins bağlantısına gidin: Settings.

 3. Açılan Login type listesinde Google Authenticator (OATH TOTP) öğesini seçin.

 4. Base password alanına temel şifre girin (Yandex.Anahtar ile giriş yapmak istediğiniz her sefer bu şifreyi kod ile birlikte girmeniz gerekecek).

 5. Full access öğesini işaretleyin.

 6. Master password FastMail'deki mevcut şifrenizi girin. Bu ana şifre ile onay kodu olmadan da giriş yapabilirsiniz; ana şifre yeterince güvenli değilse Yandex.Anahtar ayarlarına geri dönüp daha uzun bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

 7. + Create alternative login butonuna tıklayın.

 8. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede FastMail'i seçin. FastMail kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 9. Click here after you have set up your client bağlantısına gidin.

Artık FastMail'e giriş yapmak için temel şifreyi girip More bağlantısına tıklamanız ve Anahtar tarafından oluşturulan kodu girmeniz gerekecek.

FastMail hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Google

Henüz iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama satırına tıklayın.

 2. Açılan sayfada Ayarlara başla butonuna tıklayın.

 3. Telefon numaranız için iki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlayın ve son adımda Onayla butonuna tıklayın.

 4. Açılan sayfada Uygulamada kodları oluştur butonuna tıklayın ve ilgili platformu seçin.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Google'ı seçin. Tarayıcıda QR kodu okunamıyor mu? bağlantısına tıklayıp Google'daki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 6. Kod alanına Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Kontrol et ve kaydet butonuna tıklayın.

Google hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz.

LastPass

Henüz iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmadıysanız:

 1. Soldaki menüde Profil ayarları üzerine tıklayın.

 2. Açılan pencerede Multifactor Options sekmesine geçin.

 3. Google Authenticator satırında kalem simgesine tıklayın.

 4. Açılan Etkin listesinde Evet seçin.

 5. Barcode satırında Tür bağlantısına tıklayın.

 6. LastPass için mevcut şifrenizi girin ve Devam butonuna tıklayın.

 7. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede LasPass'i seçin. Tarayıcıda "Tamam" butonuna ve ardından Gizli anahtar satırında Tür bağlantısına tıklayın. LastPass kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 8. Tamam butonuna tıklayın ve ardından Yenile butonuna tıklayın.

 9. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Tamam butonuna tıklayın.

LastPass hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz.

Microsoft

Henüz iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama bloğunda İki aşamalı kimlik doğrulama ayarları bağlantısına gidin.

 2. Açılan sayfada Devam butonuna tıklayın.

 3. Diğer seçeneğini yapın ve Devam butonuna tıklayın. QR kodu içeren sayfa açılacak.

 4. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Microsoft'u seçin. Tarayıcıda QR kodunu okuyamıyorum bağlantısına tıklayıp Microsoft'taki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 5. Yandex.Anahtar'dan aldığınız kodu Uygulama tarafından oluşturulan kod alanına girin ve Devam butonuna tıklayın.

 6. Windows Phone kullanıyorsanız önerilen adımları izleyin ve ardından Devam butonuna tıklayın.

 7. Uygulama şifreleriyle ilgili bilgileri inceleyin ve ardından Bitir butonuna tıklayın.

Microsoft hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz.

Slack

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Şu blokta expand butonuna tıklayın: Two Factor Authentication.

 2. Setup Two Factor Authentication butonuna tıklayın.

 3. Mevcut Slack şifrenizi girin ve Confirm Password butonuna tıklayın.

 4. Use an app bloğuna tıklayın.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Slack'i seçin. Tarayıcıda Can't scan this barcode? bağlantısına tıklayın, ardından Slack şifrenizi ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 6. Enter Verification Code bloğunda Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Verify Code and Activate butonuna tıklayın.

Yandex.Anahtar herhangi bir sebepten dolayı çalışmadığında kodu SMS ile almak için telefon numaranızı onaylayabilirsiniz.

Slack hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz (İngilizce).

TeamViewer

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama bloğunda Etkinleştir bağlantısına tıklayın.

 2. Açılan pencerede Etkinleştirmeyi başlat butonuna tıklayın.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede TeamViewer'ı seçin. Tarayıcıda gizli kodu manuel girin bağlantısına tıklayın, TeamViewer'daki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 4. Devam butonuna tıklayın.

 5. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

 6. Erişim yenileme kodunu kaydedin veya yazdırın ve pencereyi kapatın.

TeamViewer hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Tumblr

Henüz iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmadıysanız:

 1. Güvenlik bloğunda İki aşamalı kimlik doğrulama üzerine tıklayın.

 2. Telefon numaranızı ve hesap şifrenizi girip Gönder butonuna tıklayın.

 3. Açılan alana alınan kodu girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

 4. Kimlik doğrulaması için uygulamada kod oluştur butonunu açık konumuna getirin.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodu düzgün okunamıyorsa Tumblr Destek Ekibi'ne başvurun (sayfanın altında Bize ulaşın bağlantısını kullanabilirsiniz).

 6. QR kodun altındaki alana Yandex.Anahtar'dan gelen kodu girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

Tumblr hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz.

WordPress

Henüz iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmadıysanız:

 1. Başlamak için butonuna tıklayın.

 2. Telefon numaranızı girin ve Uygulama aracılığıyla onaylama butonuna tıklayın.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede WordPress'i seçin. Tarayıcıda QR kodu okunamıyor mu? bağlantısına tıklayıp wordpress.com sitesindeki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 4. Yandex.Anahtar'dan alınan kodu QR kodunun yanındaki alana girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

 5. Bir sonraki adımda yedek kodları bir yere kaydedin veya yazdırın ve Yedek kodlar yazdırıldı veya kaydedildi öğesini işaretleyin. Ardından Bitir butonuna tıklayın.

WordPress hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Diğer servisler

Örneğin Google Authenticator aracılığıyla 6 veya 8 haneli tek kullanımlık şifrelerin kullanımını destekleyen herhangi bir servis Yandex.Anahtar'a eklenebilir. Başka bir kod işleyiciyi kullanıyorsanız öncelikle onu kapatmanız gerekebilir.

Yandex.Anahtar tarafından desteklenmeyen servisi ekleyebilmek için:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlarken veya etkinleştirirken kod işleyicisine girmeniz gereken QR kodunu ya da gizli anahtarı bulun.

 2. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Diğer servis'i seçin. Servis adını, giriş için kullandığınız kullanıcı adını ve gizli anahtarı girin.

 3. Anahtar tarafından oluşturulan kodu serviste girin. Tüm ayarlar doğru yapıldıysa kod kabul edilir ve iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.