İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirme

İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini Erişim yönetimi sayfasında etkinleştirebilirsiniz. Yandex.Anahtar'ı ayarlamak için ayrıca uygulamaların kurulumunu destekleyen iOS veya Android tabanlı mobil cihaza ihtiyacınız olacaktır (örneğin Amazon Kindle Fire bu işlem için uygun değildir).

İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirdikten sonra:

 • Yandex'in tüm servislerinde ve uygulamalarında (örneğin giriş yaptığınızda veya telefon numaranızı değiştirdiğinizde) normal şifre yerine tek kullanımlık şifreleri girmeniz gerekecektir. Sosyal ağ üzerinden giriş yaptığınızda ve Kurumlar için Mail e-posta kutusuna giriş esnasında da tek kullanımlık şifreye ihtiyacınız olacaktır.

  Yandex'e QR kodu yardımıyla giriş yapıyorsanız kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenize gerek yoktur.

 • Üçüncü parti mobil uygulamalar, bilgisayar programları ve e-posta aktarıcıları için ayrı uygulama şifreleri kullanmanız gerekecektir.

  İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini devre dışı bıraksanız bile uygulama şifrelerini kullanmaya devam etmelisiniz. Bu özellik, hesabınızın ana şifresini sorgulayan tüm üçüncü parti uygulamalarda şifre girmemenizi sağlar.

 • Hesaba erişim yenileme yöntemi değişecektir.

İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini Kurumlar için Mail'de ancak ilgili alan adında şifre değişikliğine izin verildiğinde etkinleştirebilirsiniz. Bununla birlikte alan adı yöneticisi şifrenizi sıfırlarsa İki aşamalı kimlik doğrulama özelliği devre dışı bırakılacak, uygulama şifrelerinin ise değiştirilmesi gerekecektir.

Uyarı. Yandex.Anahtar'ı ayarladığınız cihazı Yandex'e her giriş yaptığınızda kullanmanız gerekecektir. Hesabınızı başka bir akıllı telefona veya tablete taşımak istiyorsanız İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini devre dışı bırakın, daha sonra yeni cihazı kullanarak İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini yeniden etkinleştirin.

Ayarlama işlemi birkaç adımda yapılır. İki aşamalı kimlik doğrulama ancak son adımdaki Ayarlamayı tamamla butonuna tıkladıktan sonra etkinleştirilir.

 1. Adım 1. Telefon numaranızı onaylayın
 2. Adım 2. Pin kodu oluşturun
 3. Adım 3. Yandex.Anahtar'ı ayarlayın
 4. Adım 4. Tek kullanımlık şifreyi kontrol edin

Adım 1. Telefon numaranızı onaylayın

Hesabınıza bir telefon numarası bağlıysa tarayıcı bu numarayı gösterir ve onaylamanızı veya değiştirmenizi önerir. Mevcut telefon numaranız hesabınıza bağlı değilse telefon numaranızı bağlamanız gerekir aksi takdirde hesabınıza erişiminizi yenileyemezsiniz.

Telefon numarasını bağlamak veya onaylamak için kod içeren SMS'i talep edin ve kodu formda girin. Kodu doğru girdiyseniz bir sonraki adıma geçmek için Onayla butonuna tıklayın.

Adım 2. Pin kodu oluşturun

İki aşamalı kimlik doğrulama için dört rakamlı pin kodu oluşturup girin.

Uyarı. Birçok bankamatik kart kullanımında olduğu gibi pin kodunu sadece siz biliyorsunuz. Pin kodu değiştirilemez. Pin kodunuzu unutursanız Yandex.Anahtar doğru tek kullanımlık bir şifre oluşturamayacak, hesabınıza erişimi ise ancak Destek Ekibi'nden yardım alarak yenileyebileceksiniz.

Girdiğiniz pin kodunu doğrulamak için Oluştur butonuna tıklayın.

Adım 3. Yandex.Anahtar'ı ayarlayın

Yandex.Anahtar, hesabınız için tek kullanımlık şifreleri oluşturmak için gerekiyor. Uygulamayı doğrudan telefonunuza yükleyebilir veya App Store ya da Google Play üzerinden kurabilirsiniz.

Not. Android tabanlı bir cihaza kurulurken hesap ekleme veya QR koduyla giriş esnasında Yandex.Anahtar, QR kodlarını taramak için kameraya erişim isteyecektir.

Yandex.Anahtar'da Uygulamaya hesap ekle butonuna tıklayın. Yandex.Anahtar, tarayıcıda görüntülenen QR kodunu taramak için fotoğraf makinesini açacaktır.

QR kodu taranamadıysa tarayıcıda Gizli anahtarı göster bağlantısına, uygulamada ise veya hesabı manuel olarak ekleyin bağlantısına tıklayın. QR kodu yerinde tarayıcı, uygulamada girmeniz gereken karakter dizisini görüntüleyecektir.

Hesabı tanımladıktan sonra uygulama, iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğinin bir önceki ayarlama adımında oluşturduğunuz pin kodunu girmenizi talep edecektir.

Adım 4. Tek kullanımlık şifreyi kontrol edin

Yaptığınız tüm ayarların doğruluğunu kontrol etmek için ayarlamanın son adımında tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekir. Şifreyi doğru girmediğiniz sürece iki aşamalı kimlik doğrulama etkinleşmez.

Bu amaçla Yandex.Anahtar'a, ayarlama işleminizin 2. aşamasında oluşturduğunuz PIN kodunu doğru girmeniz gerekir. Ardından uygulamanız gereken tek kullanımlık şifreyi görüntülenir. Çalıştır butonunun yanındaki alana bu şifreyi yazın ve butona tıklayın.

Not.

Tek kullanımlık şifre uygulamada görüntülendiği süreç içinde girilmelidir. Şifrenin yenilenmesine çok az zaman kaldıysa yeni şifre oluşturulmasını bekleyin.

Şifre doğru girildiyse iki aşamalı kimlik doğrulama çalışır duruma geçer ve Yandex.Pasaport'taki sayfanız açılır.

İki basamaklı giriş hakkında yorum bırak