İki aşamalı kimlik doğrulamayla hesaba giriş

İki aşamalı kimlik doğrulamayı çalıştırdıysanız tek kullanımlık şifreyle istediğiniz bir Yandex servisine veya uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Yandex.Anahtar'a birkaç hesap eklediyseniz PIN kodu girmeden önce kullanmak istediğiniz hesaba geçiş yapmayı unutmayın. Bazı Yandex web servislerine ayrıca QR kodunu kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

E-posta programları, e-posta aktarıcıları ve mesajlaşma programları gibi üçüncü parti uygulamalarında veya programlarında uygulama şifreleri kullanmanız gerekir.

Uyarı. Yandex'te geliştirilmiş uygulamalarda tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekiyor. Doğru oluşturulsa bile uygulama şifreleri işe yaramayacaktır.
 1. Bir Yandex servisine veya uygulamasına giriş
 2. QR kodu kullanarak giriş
 3. Yandex hesabı kullanılarak üçüncü taraf bir uygulamaya veya siteye giriş
 4. Yandex.Anahtar aktarımı
 5. Yandex.Anahtar'da birkaç hesap
 6. PIN kodu yerine parmak izi kullanımı
 7. Ana şifre
 8. Yandex.Anahtar verilerinin yedeklenmesi
 9. Tek kullanımlık şifreler için doğru saatin önemi

Bir Yandex servisine veya uygulamasına giriş

Tek kullanımlık şifeyi Yandex'teki herhangi bir giriş formunda veya Yandex'in geliştirdiği uygulamalarda girebilirsiniz.

Not.

Tek kullanımlık şifre uygulamada görüntülendiği süreç içinde girilmelidir. Şifrenin yenilenmesine çok az zaman kaldıysa yeni şifre oluşturulmasını bekleyin.

Tek kullanımlık şifreyi almak için Yandex.Anahtar'ı başlatın ve iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini ayarlama esnasında belirlediğiniz PIN kodunu girin. Uygulama 30 saniyede bir şifreleri oluşturmaya başlar.

Lütfen dikkat!

 • Geçerli şifreyi Yandex.Anahtar'dan başka bir uygulamaya kopyalayabilirsiniz. Bunu yapmak için şifrenin yanındaki simgesine tıklayın.

 • Tek kullanımlık şifreleri tarayıcıda veya başka bir yerde kaydetmenizin anlamı yok. Şifreyi hemen kullanmazsanız çok kısa süreden sonra şifrenin geçerliliği sona erecektir.

Yandex.Anahtar girdiğiniz PIN kodunu kontrol etmez, hatalı bir PIN kodu girerseniz bile tek kullanımlık şifreleri oluşturmaya devam eder. Bu durumda oluşturulan şifreler hatalı olup bu şifreleri kullanarak giriş yapamazsınız. Doğru bir PIN kodu girmek için uygulamadan çıkış yapıp uygulamayı tekrar başlatmanız gerekir.

QR kodu kullanarak giriş

Bazı servislerde (örneğin Yandex Ana sayfası, Pasaport ve Mail) fotoğraf makinesini QR kodunun üzerine getirerek Yandex'e giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte Yandex.Anahtar'ın kimlik doğrulama sunucusuna bağlanması için mobil cihazınız internete bağlı olmalıdır.

QR kodu kullanarak giriş yapmak için:

 1. Tarayıcıda QR simgesine tıklayın.

  Serviste giriş formunda böyle bir simge görünmüyorsa bu servise ancak şifreyle giriş yapılabilir. Bu durumda QR kodu kullanarak Pasaport'a giriş yapıp kullanmak istediğiniz servise geçebilirsiniz.

 2. Yandex.Anahtar'da PIN kodunuzu girin ve QR kodu kullanarak giriş yap ifadesine tıklayın.

 3. Cihazınızın fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirin.

Yandex.Anahtar QR kodunu algılar ve Yandex.Pasaport'a kullanıcı adınızı ve tek kullanımlık şifreyi gönderir. Bu verileri kontrolden geçerse tarayıcıda otomatik olarak giriş yapmış olacaksınız. Gönderilen şifre hatalı olursa (örneğin Yandex.Anahtar'da hatalı PIN kodu girmeniz durumunda) tarayıcı hatalı şifreyle ilgili standart mesajı görüntüleyecektir.

Yandex hesabı kullanılarak üçüncü taraf bir uygulamaya veya siteye giriş

Yandex'teki bilgilerinize erişim isteyen uygulamalar veya web siteleri hesaba giriş yapmak için şifre girmenizi isteyebilir. Böyle durumlarda tek kullanımlık şifreler işe yaramaz: böyle uygulamaların her biri için ayrı bir uygulama şifresi oluşturmanız gerekecek.

Uyarı. Yandex uygulama ve servislerine giriş için sadece tek kullanımlık şifreler kullanılır. Dolayısıyla örneğin Yandex.Disk için bir uygulama şifresi oluşturmanız halinde bununla servise giriş yapamayacaksınız.

Yandex.Anahtar aktarımı

Tek kullanımlık şifre oluşturma işlemini başka bir cihaza aktarabilir veya Yandex.Anahtar'ı aynı anda birden fazla cihazda yapılandırabilirsiniz. Bunu yapmak için Erişim yönetimi sayfasını açın ve Cihaz değişimi butonuna tıklayın.

Yandex.Anahtar'da birkaç hesap

Tek kullanımlık şifrelerin uygulandığı birden fazla hesap için tek bir Yandex.Anahtar'ı kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık şifreler ayarlama aşamasında uygulamaya bir hesap daha eklemek için uygulamada 3. adımda simgesine tıklayın. Ayrıca Yandex.Anahtar'ı, bu tür iki aşamalı kimlik doğrulamayı destekleyen diğer servisler için şifreler oluşturmakla görevlendirebilirsiniz. En popüler servisler için gerekli talimatları Yandex dışındaki servisler için kontrol kodları oluştırma sayfasında bulursunuz.

Yandex.Anahtar'a ekli olan hesabı kaldırmak için uygulamada ilgili resme basılı tutarak sağında çarpı işaretinin görüntülenmesini bekleyin. Çarpı işaretine tıkladığınızda hesap Yandex.Anahtar'dan silinecektir.

Uyarı. Tek kullanımlık şifreler oluşturma özelliğinin etkin olduğu hesabı silerseniz Yandex'e giriş yapmak için tek kullanımlık şifreyi alamayacaksınız. Bu durumda erişimi yenilemeniz gerekecektir.

PIN kodu yerine parmak izi kullanımı

Kimlik doğrulama amacıyla PIN kodu yerine parmak izi aşağıdaki cihaz türlerinde kullanabilirsiniz:

 • Android 6.0 tabanlı ve parmak izi tarayıcıya sahip olan akıllı telefonlar,

 • 5s ve üzerindeki iPhone'lar,

 • Air 2 ve üzerindeki iPad'ler.

Not.

iOS tabanlı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda parmak izi kontrolü cihaz şifresi girilerek atlanabilir. Bu duruma karşı bir önlem olarak ana şifre etkinleştirebilir veya Ayarlar uygulamasını açıp Touch ID ve şifre öğesinde daha karmaşık bir şifre oluşturup uygulayabilirsiniz.

Parmak izi kontrolünü etkinleştirmek için:

 1. Yandex.Anahtar'ı başlatın.

 2. simgesine tıklayın.

 3. İlgili kullanıcı hesabını seçin.

 4. Android cihazlarında Parmak izi veya iOS cihazlarında Touch ID seçeneğini işaretleyin.

Ana şifre

Tek kullanımlık şifreleriniz için ek koruma sağlamak üzere ana şifre oluşturun: Ana şifre.

Ana şifre yardımıyla:

 • Parmak izi yerine cihaz kilidi kodunun değil sadece Yandex.Anahtar ana şifresinin girilebilmesini sağlayabilir,

 • Tek kullanımlık şifre gerektiğinde Yandex kullanıcı hesabının PIN kodunu her zaman girmemek için bunu uygulamada kaydedebilirsiniz.

Yandex.Anahtar verilerinin yedeklenmesi

Uygulamanın kurulu olduğu telefonu veya tableti kaybettiğinizde Yandex.Anahtar verilerini kurtarabilmek için bunları Yandex sunucusunda yedekleyebilirsiniz. Yedekleme işlemi sırasında o an itibarıyla Yandex.Anahtar'da kayıtlı olan tüm hesaplara ait veriler sunucuya kopyalanır. Sunucuda sadece tek bir adet yedekleme veri kopyası tutulabilir. Yedekleme işlemi tekrarlandığında eski kopya silinerek yenisiyle değiştirilir.

Yedeklenmiş verilerinizi kurtarmak için;

 • yedekleme işlemi sırasında belirttiğiniz telefon numarasına erişiminiz olmalı

 • ve yedeklenen şifreli veriler için belirttiğiniz anahtar şifresini hatırlamanız gerekir.

Uyarı. Yedeklenen veriler, kullanıcı adları ve tek kullanımlık şifrelerin oluşumunda kullanılacak gizli bilgiler içerir. Yandex'te tek kullanımlık şifre özelliğini etkinleştirdiğinizde belirttiğiniz PIN kodunu aklınızda tutmanız gerekir.

Yeneklenmiş verilerinizi Yandex sunucusundan silmeniz an itibarıyla mümkün değildir. Fakat oluşturulduktan sonraki bir sene içerisinde kullanılmayan veriler sunucudan otomatik silinir.

Verilerin yedeklenmesi

 1. Uygulamanın ayarlar menüsünde Yedek kopya oluştur öğesini seçin.

 2. Yedeklenen veri kopyasının bağlı olacağı telefon numarasını (örneğin “901234567890”) girin ve Devam butonuna tıklayın.

  Yandex girdiğiniz numaraya bir doğrulama kodu gönderecek. Aldığınız kodu uygulamaya girin.

 3. Yedeklenen verilerinizin şifrelenmesinde kullanılacak anahtar şifresini düşünün. Lütfen dikkat! Bu şifreyi unuttuğunuzda bir daha kurtaramayacağınızdan aklınızda kolay tutabileceğiniz bir şifre kullanmanız önerilir.

 4. Şifreyi iki kez girip Bitti butonuna tıklayın. Yandex.Anahtar yedeklen verilerinizi şifreleyip Yandex sunucusuna gönderecek.

Verilerin yedeklenmiş kopyası kullanılarak kurtarılması

 1. Uygulamanın ayarlar menüsünde Yedek kopyadan geri getir öğesini seçin.

 2. Yedek veri kopyasını oluşturmak için kullandığınız telefon numarasını (örneğin “901234567890”) girin ve Devam butonuna tıklayın.

  Girdiğiniz telefon numarası için yedeklenmiş bir Yandex.Anahtar veri kopyası bulunduğunda Yandex bu numaraya bir doğrulama kodu gönderecek. Aldığınız kodu uygulamaya girin.

 3. Lütfen dikkat! Veri kopyasını kullanmadan önce bunun oluşum tarih ve saatinin ve ilgili cihaz adının doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayın. Ardından Geri getir butonuna tıklayın.

 4. Yedek veri kopyasını belirttiğiniz anahtar şifresini girin. Bu şifreyi hatırlamadan yedek kopyasını açmanız maalesef mümkün olmayacaktır.

 5. Şifre çözmeişlemi tamamlandıktan sonra Yandex.Anahtar'dan verilerin kurtarılmış olduğuna dair bir mesaj alırınız.

Tek kullanımlık şifreler için doğru saatin önemi

Tek kullanımlık şifreleri oluştururken Yandex.Anahtar cihazda ayarlanan geçerli saati ve saat dilimini hesaba katar. İnternet bağlantısı mevcut olduğunda Anahtar, sunucudan doğru saat bilgisini alır. Cihazdaki saat yanlışsa uygulama bu bilgilere göre saati düzeltir. Bazı durumlarda saat düzeltildikten sonra PIN kodu doğru girildiğinde bile tek kullanımlık şifre hatalı olabilir.

PIN kodunuzu ve şifreyi doğru olarak girdiğinizden emin olup giriş yapamıyorsanız:

 1. Cihazınızda doğru saat ve saat dilimi ayarının yapıldığından emin olun. Ardından yeni tek kullanımlık şifreyi girerek giriş yapmayı deneyin.

 2. Yandex.Anahtar'ın doğru saat bilgisini alabilmesi için cihazınızı internete bağlayın. Ardından uygulamayı yeniden başlatın ve yeni tek kullanımlık şifreyi girmeyi deneyin.

Sorun çözülmediyse aşağıdaki başvuru formu üzerinden Destek Ekibi'ne başvurun.