İki aşamalı kimlik doğrulamayla giriş

İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirdiyseniz kullanıcı adınızı ve Yandex.Anahtar'ın oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanarak Yandex'in herhangi bir servisine veya uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Birkaç hesap eklediyseniz pin kodu girmeden önce kullanmak istediğiniz hesaba geçiş yapmayı unutmayın.

Bazı web servislerinde ayrıca QR kodunu kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-posta programları, e-posta aktarıcıları ve mesajlaşma programları gibi üçüncü parti uygulamalarında veya programlarında uygulama şifreleri kullanmanız gerekir.

Uyarı. Yandex'te geliştirilmiş uygulamalarda tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekiyor. Doğru oluşturulsa bile uygulama şifreleri çalışmayacaktır.
 1. Tek kullanımlık şifreyle giriş
 2. QR kodu kullanarak giriş
 3. Yandex.Anahtar'da birkaç hesap
 4. Pin kodu yerine Touch ID
 5. Tek kullanımlık şifreler için doğru saatin önemi

Tek kullanımlık şifreyle giriş

Tek kullanımlık şifeyi Yandex'teki herhangi bir giriş formunda veya resmi uygulamalarda girebilirsiniz.

Not.

Tek kullanımlık şifre uygulamada görüntülendiği süreç içinde girilmelidir. Şifrenin yenilenmesine çok az zaman kaldıysa yeni şifre oluşturulmasını bekleyin.

Tek kullanımlık şifreyi almak için Yandex.Anahtar'ı başlatın ve İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini ayarlama esnasında belirlediğiniz pin kodunu girin. Uygulama 30 saniyede bir şifreleri oluşturmaya başlar.

Yandex.Anahtar girdiğiniz pin kodunu kontrol etmez, hatalı bir pin kodu girerseniz bile tek kullanımlık şifreleri oluşturmaya devam eder. Bu durumda oluşturulan şifreler hatalı olup bu şifreleri kullanarak giriş yapamazsınız. Doğru bir pin kodu girmek için uygulamadan çıkış yapıp uygulamayı tekrar başlatmanız gerekir.

Tek kullanımlık şifrelerin özellikleri:

 • Tek kullanımlık şifre girildiğinde boşluklar hesaba katılmaz: “trfu klrt” ve “trfuklrt” şifreleri aynı sayılır.

 • Tek kullanımlık şifreleri tarayıcıda veya başka bir yerde kaydetmenizin anlamı yok. Şifreyi hemen kullanmazsanız bir dakikadan kısa bir süreden sonra şifrenin geçerliliği sona erecektir.

 • Geçerli şifreyi Yandex.Anahtar'dan başka bir uygulamaya kopyalayabilirsiniz. Bunu yapmak için uygulamanın şifrenin kopyalandığını bildirene kadar şifrenin üzerine basılı tutun.

QR kodu kullanarak giriş

Bazı servislerde (örneğin Yandex Ana sayfası, Pasaport ve Mail) fotoğraf makinesini QR kodunun üzerine getirerek Yandex'e giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte Yandex.Anahtar'ın kimlik doğrulama sunucusuna bağlanması için mobil cihazınız internete bağlı olmalıdır.

QR kodu kullanarak giriş yapmak için:

 1. Tarayıcıda QR simgesine tıklayın.

  Serviste giriş formunda böyle bir simge görünmüyorsa bu servise ancak şifreyle giriş yapılabilir. Bu durumda QR kodu kullanarak Pasaport'a giriş yapıp kullanmak istediğiniz servise geçebilirsiniz.

 2. Yandex.Anahtar'da pin kodunuzu girin ve QR kodu kullanarak giriş yap ifadesine tıklayın.

 3. Cihazınızın fotoğraf makinesini tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirin.

Yandex.Anahtar QR kodunu algılar ve Yandex.Pasaport'a kullanıcı adınızı ve tek kullanımlık şifreyi gönderir. Bu verileri kontrolden geçerse tarayıcıda otomatik olarak giriş yapmış olacaksınız. Gönderilen şifre hatalı olursa (örneğin Yandex.Anahtar'da hatalı pin kodu girmeniz durumunda) tarayıcı hatalı şifreyle ilgili standart mesajı görüntüleyecektir.

Yandex.Anahtar'da birkaç hesap

İki aşamalı kimlik doğrulamanın ayarlandığı birkaç hesap için tek bir Yandex.Anahtar'ı kullanabilirsiniz. İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini ayarlama aşamasında uygulamaya bir hesap daha eklemek için uygulamada 3. adımda simgesine tıklayın.

Yandex.Anahtar'a ekli olan hesabı kaldırmak için uygulamada ilgili resme basılı tutarak sağında çarpı işaretinin görüntülenmesini bekleyin. Çarpı işaretine tıkladığınızda hesap Yandex.Anahtar'dan silinecektir.

Uyarı. İki aşamalı kimlik doğrulamanın etkin olduğu hesabı silerseniz Yandex'e giriş yapmak için tek kullanımlık şifreyi alamayacaksınız. Bu durumda erişimi yenilemeniz gerekecektir.

Pin kodu yerine Touch ID

iPhone akıllı telefonlarının 5s ve üst modellerinde ve iPad Air 2 ve üst modellerinde pin kodu yerine parmak izi (Touch ID) kullanılabilir.

Not.

iOS tabanlı cihazlar, parmak izi yerinde cihaz şifresini girmenize olanak sağlar. Şifrenizi daha karmaşık yapmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Touch ID ve şifre öğesini seçin.

Bu özelliği kullanmak için:

 1. Yandex.Anahtar'ı başlatın.

 2. simgesine tıklayın.

 3. İlgili kullanıcı hesabını seçin.

 4. Touch ID seçeneğini etkinleştirin.

Tek kullanımlık şifreler için doğru saatin önemi

Tek kullanımlık şifreleri oluştururken Yandex.Anahtar cihazda ayarlanan geçerli saati ve saat dilimini hesaba katar. İnternet bağlantısı mevcut olduğunda Anahtar, sunucudan doğru saat bilgisini alır. Cihazdaki saat yanlışsa uygulama bu bilgilere göre saati düzeltir. Bazı durumlarda saat düzeltildikten sonra pin kodu doğru girildiğinde bile tek kullanımlık şifre hatalı olabilir.

Pin kodunuzu ve şifreyi doğru olarak girdiğinizden emin olup giriş yapamıyorsanız:

 1. Cihazınızda doğru saat ve saat dilimi ayarının yapıldığından emin olun. Ardından yeni tek kullanımlık şifreyi girmeyi deneyin.

 2. Yandex.Anahtar'ın doğru saat bilgisini alabilmesi için cihazınızı internete bağlayın. Uygulamayı yeniden başlatın ve yeni tek kullanımlık şifreyi girmeyi deneyin.

 3. Sorun çözülmediyse aşağıdaki başvuru formu üzerinden Destek Ekibi'ne başvurun.