Browser
Öneriler

Bağlanabilir eklentiler

Eklenti nedir?

Eklenti (plugin), tarayıcıya entegre edilen ve tarayıcının işlevselliğini genişleten bir uygulamadır. Uzantılardan farklı olarak eklenti genelde bir arayüze sahip değildir. Eklentiler, tarayıcıda video ve sesli dosyaların oynatılması, PDF belgelerinin görüntülenmesi, web hizmetlerinin çalışmasının iyileştirilmesi ve buna benzer diğer amaçlarla kullanılır.

Eklentiyi kurma

Eklenti yükleme ihtiyacı genellikle özel bir içerik bulunan siteleri ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar (örneğin video gibi). Bu içeriğin düzgün görüntülenebilmesi için bir eklenti yüklenmesi gerekir.

Tarayıcı, uygun bir eklentiyi kurmanız gerektiğini bildirir ve bunu yapmanızı önerir; sayfanın üst kısmında bildirim göreceksiniz. Eklentinin son sürümünü geliştiricinin sayfasından indirip yüklemeniz gerekir.

Eklenti nasıl devre dışı bırakılır?

 1. Şu simgeye
  [no-highlight[

  Tarayıcının sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın:  Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Gizlilik sütununda İçerik Ayarları... butonuna basın.

 4. Açılan pencerenin Eklentiler bölümünde Eklentileri ayrı ayrı devre dışı bırak... bağlantısına tıklayın.

 5. Tüm yüklü eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi devre dışı bırakmak için eklenti adının altında Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Eklenti nasıl silinir?

Kurulan eklenti tarayıcı arayüzünde silinemez. Kaldırma işlemi için standart işletim sistemi fonksiyonlarını kullanmak gerekir.

 • Windows için: Yönetim paneliProgramlar ve Özellikler bölümüne girin ve gereksiz eklentiyi silin.
 • Mac OS için: Applications klasörüne gidin ve gereksiz programın simgesini çöp kutusuna sürükleyin.

Eski eklentileri güncelleme

Eklentiler otomatik olarak güncellenmez ve süreleri geçebilir. Tarayıcı eski eklentileri belirler; eklenti eskidiğinde adres satırının altında uyarı göreceksiniz:

 • Eklentinin son sürümünü yüklemek için Eklentiyi güncelle öğesini seçin.
 • İşlemi eklentiyi güncellemeden gerçekleştirmek istiyorsanız Bu seferlik çalıştır öğesine tıklayın. Bu durumda tarayıcının bir sonraki başlatılışında eklentinin engellemesiyle ilgili mesaj görüntülenir.
dahili eklentiler
eklentiler
bağlanabilir eklentiler
plug-ins
plugin