Browser
Öneriler

Protect: korumalı çalışma modu

Not. Korumalı çalışma modu ancak Windows'ta çalışır.

Elektronik ödeme güvenliğini sağlamak amacıyla Yandex.Browser bankalara ve ödeme sistemlerine ait web sitelerine geçtiğinizde özel korumalı bir çalışma moduna geçer. Bu modun devreye geçeceği sitelerin listesi otomatik oluşmakla birlikte buna istediğiniz siteleri kendiniz de ekleyebilirsiniz.

Korumalı çalışma modu nedir?

Dikkat! Elektronik ödeme yapmadan önce ilgili web sayfasının korumalı modda açıldığından emin olmanızı önemle öneririz.

Korumalı çalışma modu, internet bankacılığı sayfalarına ve çevrimiçi ödeme sistemlerinin web sayfalarına geçildiğinde otomatik çalıştırılır. Bu durumda tarayıcının üst panelinin ve sekmelerinin rengi koyu gri olur ve Akıllı Satır'ın sağında etkin duruma geçen modun adı görüntülenir:

Korumalı çalışma moduna geçen tarayıcınız:

 • LastPass gibi Yandex tarafından güvenirliği kontrol edilen şifre yönetici yazılımları hariç olmak üzere tüm uzantıları devre dışı bırakır. Bu işlemin amacı, uzantının kötü amaçlı bir yazılım barındırması halinde ödeme verilerinizin bu yazılım tarafından çalınmasını veya başka verilerle değiştirilmesini önlemektir.
 • HTTPS sertifikaları için daha sıkı bir kontrol moduna geçer. Bankanın kullandığı sertifikanın çok eski, geçersiz veya güvenilmez olduğu durumlarda ve/veya ayrıca söz konusu web bağlantısında Yandex'in tanımadığı ve sisteme manuel veya yönetici tarafından yüklenerek bu yönetici için kişisel verilerinize erişim sağlayan sertifikalar kullanıldığında korumalı çalışma modu etkinleşmez.

Sayfada korumalı çalışma modunun etkinleştirilmesi

Varsayılan olarak korumalı çalışma modu, internet bankacılığı sayfalarına ve çevrimiçi ödeme sistemlerinin web sayfalarına geçildiğinde otomatik çalıştırılır. Ancak siz de gerektiğinde HTTPS protokolüne göre çalışan istediğiniz herhangi bir sayfayı korumalı sayfalar listesine ekleyebilirsiniz:

 1. Akıllı Satır'daki simgesine tıkalyın.
 2. Açılan içerik menüsünde Korumalı modda aç seçeneğini etkinleştirin.

Sayfada korumalı çalışma modunun devre dışı bırakılması

Dikkat! Bir web sayfasından çevrimiçi ödemeler yapmayı düşünüyorsanız bu işlemi sayfada korumalı çalışma modunu devre dışı bırakmadan yapmanızı öneririz.

Korumalı modu sayfada yanlışlıkla etkinleştirdiyseniz onu kapatmak için şu adımlar yapın:

 1. Akıllı Satır'ın sağındaki Korumalı mod bağlantısına tıklayın.
 2. Ekranda açılan uyarı mesajında Kapat butonuna tıklayın.

Korumalı modun tüm sitelerde devre dışı bırakılması

Dikkat! Korumalı modu tüm sitelerde devre dışı bırakmanız kişisel verilerinizin güvenliği açısından zararlı olabildiğinden bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Korumalı çalışma modunu tamamıyla devre dışı bırakmak için:

 1. Şu simgeye
  [no-highlight[

  Tarayıcının sağ üst köşesinde

  ]no-highlight]
  tıklayın:  Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Sistem menüsünde Bankaların internet bankacılığı sayfalarını ve çevrimiçi ödeme sistemlerini güvenli modda aç seçeneğini devre dışı bırakın.
korumalı çalışma modu
internet ödeme koruması
güvenli web bankacılığı
korumalı banka işlemleri