Oturum Kaydı 1.0'ın çalıştırılması ve ayarlanması

Çalıştırma

  1. Yandex.Metrica'da Ayarlar (Sayaçlar) bölümüne girin.
  2. Oturum Kaydı, kaydırma haritası, form analizi seçeneğini çalıştırın.
  3. Değişiklikleri kaydedin.
  4. Güncellenmiş sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına yükleyin.
Not. Son 6 ay içinde kayıtları görüntülememeniz halinde Oturum Kaydı devre dışı kalabilir. Ziyaretleri kaydetmeye devam etmek için ilgili seçeneği tekrar etkinleştirin.

Alan içeriğinin kaydedilmesinin ayarlanması

Oturum Kaydı, formların ve sitedeki diğer alanların doldurulması da dahil olmak üzere, ziyaretçilerin sitedeki eylemlerini kaydeder. Yandex.Metrica ise ziyaretçinin sitede adı ve soyadı gibi gizli bilgileri girebileceği alanları tanır. Bu tür alanların içeriği otomatik olarak yıldızlarla değiştirilerek gizlenir.

Oturum Kaydı'nın alan içeriğini kaydetmesini istemiyorsanız Ayarlar sayfasının Oturum Kaydı sekmesinde Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Belirli alanların içeriğinin kaydedilmesini ayrıca CSS sınıfını (class özelliğini) kullanarak da engelleyebilirsiniz.

  1. Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini etkinleştirin.
  2. İçeriği kaydetmek istemediğiniz alanlar için ym-disable-keys CSS sınıfını girin. Bu sınıfı, textarea ve input öğeleri için kullanın.

Oturum Kaydı, ym-disable-keys CSS sınıfıyla işaretlenmiş alanlar hariç tüm alanları kaydedecektir. ym-disable-keys CSS sınıfıyla işaretlenmiş alanların içeriği yıldızlarla değiştirilerek gizlenir.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Kayıttaki sayfa içeriği gerçek içerikten farklı olabilir. Sitede CSS sık sık değişiyor olabilir. Bu durumda stil dosyalarının adlarına içeriğin hash'ini ekleyin. Böylece dosyanın içeriği değiştiğinde dosyanın adı değişir: Örneğin, style.390b32d4d49d5e7d.css adı style.0c573d460df87d4de5a4.css olarak değişir. Bu sayede Oturum Kaydı, ziyaret kaydı sırasında site ziyaretçisinin gördüğü stili kullanabilir.

Aşağıdaki adımları izleyin:

  • Tarayıcının önbelleğini temizleyin.
  • Tarayıcılar için olanlar dahil kurulan tüm eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakın.
  • Tarayıcının çerez dosyalarını silin.
  • Güvenlik Duvarı ayarlarını kontrol edin; ayarlar Metrica sayacı komut dosyasının çalışmasını engelliyor olabilir. Sayacınızın çalışmasını engelleyebilen unsurlardan biri de Adblock Plus uzantısıdır.

Oturum Kaydı'nın çalışmasıyla ilgili başka sorularınız varsa bunları aşağıdaki form üzerinden bize iletin. Burada verilerin yanlış görüntülendiği bir ziyaret örneğini ve tarayıcınızın tam sürümünü belirtin.