Oturum Kaydı 1.0'ın çalıştırılması ve ayarlanması

Çalıştırma

 1. Yandex.Metrica arayüzünde Ayarlar bölümüne (Sayaç) geçin.
 2. Oturum Kaydı, kaydırma haritası, form analizi seçeneğini çalıştırın.
 3. Değişiklikleri kaydedin.
 4. Güncellenmiş sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına yükleyin.

Ayarlama

Sayfa içeriklerinin kaydı

Varsayılan olarak Oturum Kaydı yalnızca ziyaretçilerin sayfadaki işlemlerini kaydeder; sayfaların içeriğini kaydetmez.

İçeriği kaydetme özelliğinin çalıştırılmadığı durumlarda eylemler site sayfalarının geçerli sürümlerine dayanarak oynatılır. Bu şekilde oynatılan eylem sürümleri ziyaretçinin gördüğü sürümlerden farklı olabilir.

Sayfa içerikleri, kullanıcı tarafından görüntülemeler sırasında tarayıcıyla veya Yandex.Metrica robotuyla olmak üzere iki yöntemle kaydedilebilir. Bu durumlarda Kullanılan yöntem ne olursa olsun görseller, CSS ve JavaScript öğeleri kaydedilmeden sayfaların sadece HTML kodları kaydedilir. Sayfa kodunun boyutu 185 KB'ı aşmamalıdır.

Kayıt oynatıldığında veriler Yandex proxy sunucusu (*.mtproxy.yandex.net) üzerinden iletilebilir. Siteniz alan adı kontrolü yapıyorsa bir istisna ekleyin (örneğin, düzenli bir ifade aracılığıyla).

/^(.*\.)?mtproxy\.yandex\.net$/i

Örnek:

if (/^(.*\.)?mtproxy\.yandex\.net$/.test(document.domain)) {  [kullanıcı_kodu]}
Ziyaretçi görüntülemeleri sırasında sayfa içeriklerinin kaydedilmesi

Ziyaretçi eylemlerinin yanı sıra sayaç adresleri, Kaydedilecek sayfa listesi alanında belirtilmiş şablonlara uygun olan sayfaların içeriğini de kaydeder. Eylemlerin sadece ziyaretçi tarayıcısının yüklediği sayfa sürümü üzerinde oynatılması garantilidir. Bu seçeneğin, örneğin “Sipariş Sepeti” sayfası gibi, içeriği her ziyaretçi için aynı olan sayfalarda kullanılması önerilir.

Sayfa içeriği iki farklı yöntemle alınabilir:

 • Tarayıcı üzerinden. HTML kodu; sayfanın, ziyaretçi tarayıcısının DOM modelinde halihazırdaki yansımasıyla uyumludur. Sayfayı en doğru şekilde temsil eden bu kod, sayfadaki JavaScript kodunun sayfa üzerinde yaptığı değişiklikleri de yansıtır.
 • Ayrı bir sorguyla sayfa yansımasının HTML kodu, sayfa yüklendiği andaki sayfa HTML koduyla yüzde yüz uyumlu olmakla birlikte sayfada JavaScript kodunun çalışma sonuçlarını yansımaz.

Kaydedilecek sayfa listesi ayrı satırlardaki koşullarla belirlenir. Bu koşul, sayfanın tam URL'si, bunun bir kısmı (alt satırı) veya düzenli ifade (regexp) ile oluşabilir. Normal ifade kullanıldığı durumlarda regexp: göstergesi kullanılmalıdır.

Örnekler:

 • /path?query, /path? satırını içeren: sayfa kaydı.query;
 • regexp:http://example.com/.*: http://example.com/abc ve http://example.com/ab/cd türündeki sayfalar kaydedilir,
 • regexp:.*: Tüm sayfalar kaydedilir.

Sayfaların oynatıcıya yüklenmesi

Ziyaretçi eylemlerinin oynatılması için sayfanın önceden kayıtlı kopyası ya da geçerli sürümü yüklenir. Görüntüleme öncelik sırası: Tarayıcıdan kaydedilen kopya, robotun kaydettiği kopya, sitede mevcut olan sayfa.

Site sayfasının geçerli sürümü iframe yardımıyla oynatıcıya yüklenir. Web sitenizin iframe'de görüntülenmesinin engellenmesi (sunucu ayarlarınızda X-Frame-Options başlığının kullanılması) halinde toplanan veriler görüntülenemez. Site ziyareti verilerinin görüntülenebilmesi için sunucu ayarlarınızda webvisor.com alan adı ile bunun alt alan adları ve ayrıca sitenizin alan adı için bir istisna uygulamanız gerekir. Bu amaçla şöyle bir düzenli ifade (regexp) kullanın:

^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/

NGINX kullanıyorsanız konfigürasyona aşağıdaki istisnaları ekleyin:

location / {
    set $frame_options '';
    if ($http_referer !~ '^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/'){
      set $frame_options 'SAMEORIGIN';
    }
    add_header X-Frame-Options $frame_options;
    ...
  }

Burada yourdomain\.com sitenizin alan adıdır. Not: Sitenizin alan adı uzantısını kullanın (".com"dan farklı olabilir).

Kullanılan sayfa yansıması ne olursa olsun, sayfa şu şekilde yüklenebilir:

 • Sizin adınıza: siteyi ziyaret ederek göreceğiniz sayfanın aynısı oynatıcıya yükleniyor.

  Siteye kullanıcı girişi yaptıysanız aynı kullanıcı yetkiniz oynatıcı için de geçerli olacaktır. Sitede, ürünler koyduğunuz bir kullanıcı sepetiniz varsa oynatırken ziyaretini izlediğiniz kullanıcının sepetini değil kendi kullanıcı sepetinizi göreceksiniz.

 • Anonim kullanıcı adına: siteye ilk kez giriş yapan bir kullanıcının göreceği sayfayı oynatıcınızda göreceksiniz. Sitede kullanıcı girişi olanağı varsa oynatıcıya kullanıcı girişi yapmayan kullanıcıların göreceği bir sayfa sürümü yüklenecek.

  Kullanıcının sitede eylemlerinin oynatılmasının, örneğin, kullanıcının seçtiği ürünlerin sizin kendi sepetinize eklenmesi gibi istenmeyen durumlara karşı bu yöntemi kullanmanızı öneririz.

Alan içeriğinin kaydı

Oturum Kaydı, formların ve sitedeki diğer alanların doldurulması da dahil olmak üzere, ziyaretçilerin sitedeki eylemlerini kaydeder. Yandex.Metrica ise ziyaretçinin sitede adı ve soyadı gibi gizli bilgileri girebileceği alanları tanır. Bu tür alanların içeriği otomatik olarak yıldızlarla değiştirilerek gizlenir.

Oturum Kaydı'nın alan içeriğini kaydetmesini istemiyorsanız Ayar sayfasının Oturum Kaydı sekmesinde Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Belirli alanların içeriğinin kaydedilmesini ayrıca CSS sınıfını (class özelliğini) kullanarak da engelleyebilirsiniz.

 1. Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini etkinleştirin.
 2. İçeriği kaydetmek istemediğiniz alanlar için ym-disable-keys CSS sınıfını girin. Bu sınıfı textarea ve input öğeleri için kullanın.

Oturum Kaydı, ym-disable-keys CSS sınıfıyla işaretlenmiş alanlar hariç tüm alanları kaydedecektir. Ym-disable-keys CSS sınıfıyla işaretlenmiş alanların içeriği yıldızlarla değiştirilerek gizlenmeye başlar.