Oturum Kaydı 1.0 gereksinimleri ve sınırlamaları

Yeni sayaç kodunun desteği

Varsayılan olarak Yandex.Metrica, Oturum Kaydı 2.0'ı destekleyen yeni sayaç kodunu kullanır. Oturum Kaydı 1.0 ile çalışmak için Eski sayaç kodu seçeneğini etkinleştirin.

Kayıt saklama süresi sınırı
Uyarı. Veriler geçerli gün dahil olmak üzere 15 gün boyunca saklanır.
Sitede önerilen kodlama
Sitede UTF-8 kodlamasının kullanılması halinde Oturum Kaydı kullanıcı eylemlerini doğru kaydeder.
Doğru HTML sayfa düzeni
HTML tasarımında çok fazla sayıda kusur (kapatılmamış etiketler, etiketlerin doğru şekilde iç içe kullanılmaması vb.) bulunan sayfalarda Oturum Kaydı ziyaretleri kayıttan yanlış oynatabilir. Genelde Oturum Kaydı bu tür kusurlara adapte olur; ancak yine de site sayfalarında HTML yapısının doğru olması beklenir.
Esnek sayfa düzeni olan sayfaların kaydı
Kayıt sırasındaki ekran çözünürlüğü ile kayıttan oynatma sırasındaki çözünürlük birbirini tutmasa bile, esnek tasarıma sahip olan sayfalarda ziyaret düzgün olarak oynatılır. Kaydedilen sayfa ile oynatılan sayfadaki öğelerin konumlarındaki olası farklılıklar, oturumun kayıttan oynatılması sırasında küçük imleç atlamalarına neden olabilir.
Tarayıcı desteği

Oturum Kaydı, bilgisayarlar için olan modern tarayıcıların çoğunda oturumları kaydeder: Yandex Browser, Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, Internet Explorer. Beta sürümlerinde ve bazı mobil tarayıcılarda ziyaret kaydı kısıtlı olarak desteklenir.

Oturum Kaydı'nın Safari 12 ve üzerinde düzgün çalışması için tarayıcının Gizlilik ayarlarında Siteler arası takibi engelle seçeneğini devre dışı bırakın.

Farklı tarayıcılar aynı sayfayı farklı yöntemlerle işleyebilir. Bu nedenle, ziyareti en doğru şekilde oynatmak için ziyaretin kaydedildiği tarayıcıyı kullanın.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Kayıttaki sayfa içeriği gerçek içerikten farklı olabilir. Sitede CSS sık sık değişiyor olabilir. Bu durumda stil dosyalarının adlarına içeriğin hash'ini ekleyin. Böylece dosyanın içeriği değiştiğinde dosyanın adı değişir: Örneğin, style.390b32d4d49d5e7d.css adı style.0c573d460df87d4de5a4.css olarak değişir. Bu sayede Oturum Kaydı, ziyaret kaydı sırasında site ziyaretçisinin gördüğü stili kullanabilir.

Aşağıdaki adımları izleyin:

  • Tarayıcının önbelleğini temizleyin.
  • Tarayıcılar için olanlar dahil kurulan tüm eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakın.
  • Tarayıcının çerez dosyalarını silin.
  • Güvenlik Duvarı ayarlarını kontrol edin; ayarlar Metrica sayacı komut dosyasının çalışmasını engelliyor olabilir. Sayacınızın çalışmasını engelleyebilen unsurlardan biri de Adblock Plus uzantısıdır.

Oturum Kaydı'nın çalışmasıyla ilgili başka sorularınız varsa bunları aşağıdaki form üzerinden bize iletin. Burada verilerin yanlış görüntülendiği bir ziyaret örneğini ve tarayıcınızın tam sürümünü belirtin.