Oturum Kaydı 2.0 β'nın çalıştırılması ve ayarlanması

Çalıştırma

 1. Yandex.Metrica'da Ayarlar sayfasındaki Sayaç sekmesine gidin.
 2. Oturum Kaydı, kaydırma haritası, form analizi seçeneğini çalıştırın.
 3. Oturum Kaydı sekmesinde Oturum Kaydı 2.0 seçeneğini Açık pozisyonuna getirin.
 4. Değişiklikleri kaydedin.
 5. Güncellenmiş sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına yükleyin.
Not. Son 6 ay içinde kayıtları görüntülememeniz halinde Oturum Kaydı devre dışı kalabilir. Ziyaretleri kaydetmeye devam etmek için ilgili seçeneği tekrar etkinleştirin.

Site içeriğinin kayıt ayarları

Sitenin aşağıdaki içerik öğelerinin kaydedilmesini istediğiniz gibi yönetebilirsiniz:

Veri giriş alanlarının kayıt ayarları

Oturum Kaydı, formların ve sitedeki diğer alanların doldurulması da dahil olmak üzere, ziyaretçilerin sitedeki eylemlerini kaydeder. Yandex.Metrica ise ziyaretçinin sitede adı ve soyadı gibi gizli bilgileri girebileceği alanları tanır.

Oturum Kaydı'nın alan içeriğini kaydetmesini istemiyorsanız Ayarlar sayfasının Oturum Kaydı sekmesinde Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini devre dışı bırakın. Bundan sonra tüm alanların içeriği gizlenerek yıldızlar şeklinde gösterilmeye başlar.

Alan kayıtlarını ayrıca CSS sınıflarını (class özelliğini) kullanarak da etkileyebilirsiniz.

CSS sınıfının adı Açıklama
ym-record-keys Alan içeriğinin kaydedilmesine izin verir. Bu sınıfı, textarea ve input öğeleri için kullanın.
ym-disable-keys Alan içeriğinin kaydedilmesini engellemeyi sağlar. Bu sınıfı, textarea ve input öğeleri için kullanın. Alanın içeriği gizlenerek yıldızlar şeklinde gösterilmeye başlar.
Belirli alanların kaydedilmesine izin verme
 1. Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneği devre dışı bırakın.
 2. İçeriği kaydetmek istediğiniz alanlar için ym-record-keys CSS sınıfını girin.

Oturum Kaydı, şifre giriş alanları hariç olmak üzere ym-record-keys CSS sınıfıyla işaretlenmiş tüm alanları kaydeder. ym-record-keys CSS sınıfı ile işaretlenmemiş alanların içeriği yıldızlar olarak gösterilmeye başlar.

Belirli alanların kaydedilmesinin engellenmesi
 1. Tüm alanların içeriğini kaydet seçeneğini etkinleştirin.
 2. İçeriği kaydetmek istemediğiniz alanlar için ym-disable-keys CSS sınıfını girin.

ym-disable-keys CSS sınıfı ile işaretlenmiş alanların içeriği yıldızlar olarak gösterilmeye başlar.

Yandex.Metrica bir alanı yanlışlıkla gizli alan olarak algıladığında hatayı düzeltmek için alanı ym-record-keys CSS sınıfıyla işaretleyin.

Gerektiğinde, kaydedilmesi engellenmiş site öğelerinde bulunan alanların içeriğinin kaydını da istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Diğer site öğelerinin kaydının ayarlanması

Varsayılan olarak Oturum Kaydı, ziyaretçinin adı ve soyadı gibi gizli bilgileri girebileceği alanlar hariç olmak üzere, site sayfalarının tüm içeriğini kaydeder. Site içeriğinin kayıtlarını etkilemek için CSS sınıflarını (class özelliğini) kullanabilirsiniz. Bu şekilde örneğin bir sohbet penceresinin içeriğinin kaydedilmesini engellemeniz mümkün. Aksi belirtilmedikçe, belirli bir sınıf için belirlenen tepki kuralları hem öğenin kendisi hem de bunun tüm alt öğeleri için geçerlidir.

CSS sınıfının adı Açıklama
ym-hide-content İstenen site öğesinin kaydedilmesini engellemeyi sağlar. Grafik öğe gri, metin ise rastgele karakterlerle değiştirilerek bulanık görüntülenir.
ym-show-content İstenen site öğesinin kaydedilmesine izin vermeyi sağlar. Bu sınıf sadece ym-hide-content CSS sınıfı ile işaretlenmiş öğelerin içinde bulunan öğeler için kullanılabilir.
Belirli bir öğenin kaydedilmesinin engellenmesi

Kaydedilmesini istemediğiniz öğe için ym-hide-content CSS sınıfını belirtin.

Oturum kaydı, ym-hide-content CSS sınıfı ile işaretlenenler hariç olmak üzere sitenin tüm öğelerini kaydeder. Sınıfla işaretlenen blok grafik bir blok ise gri görüntülenmeye; metinse rastgele bir karakter setiyle değiştirilerek bulanık gösterilmeye başlar.Ym-hide-content yardımıyla gizlenen bir öğenin içinde bulunan belirli bir öğenin kaydedilmesine izin verme

Bu şekilde, örneğin kullanıcı adı ile görsellerini gizleyip yorum metinlerinin kaydedilmesine izin vererek sitenizdeki kullanıcı yorumları bloğunun kayıtlarını istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Bu durumda kullanıcı görseli gri ve kullanıcı adı rastgele bir karakter setiyle değiştirilerek bulanık görüntülenir, yorum metni ise ziyaretçinin onu ziyareti sırasında gördüğü gibi kaydedilir.

Gizli öğenin içinde bulunan ve veri giriş alanı olmayan istediğiniz bir öğenin kaydına izin vermek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Gizlemek istediğiniz öğe için ym-hide-content CSS sınıfını belirtin.
 2. İçeriğinin kaydedilmesine izin vermek istediğiniz öğe için ym-show-content CSS sınıfını belirtin.
Ym-hide-content yardımıyla gizlenen öğenin içinde bir veri giriş alanı bulunuyorsa

Örneğin kullanıcı yorumları bloğu için ym-hide-content CSS sınıfı belirtilmiş olup bu bloğun içinde yorum girmeye özel bir form olduğunu düşünelim. Bu durumda Oturum Kaydı kullanıcı yorumları bloğunun içeriğini kaydetmez, ilgili alanların içeriği ise yıldızlar olarak görüntülenir.

Oturum Kaydı'nın söz konusu alanın içeriğini kaydetmesi için bu alan için ym-show-content CSS sınıfını belirtin. Ziyaret kaydı sırasında Yandex.Metrica alanı gizli bir olarak algılarsa o alanın içeriği yıldızlar olarak görüntülenir.

Gizli öğenin içinde bulunan alan için ym-record-keys CSS sınıfını belirttiyseniz o alanın içeriği de yıldızlar olarak görüntülenir.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Kayıttaki sayfa içeriği gerçek içerikten farklı olabilir. Sitede CSS sık sık değişiyor olabilir. Bu durumda stil dosyalarının adlarına içeriğin hash'ini ekleyin. Böylece dosyanın içeriği değiştiğinde dosyanın adı değişir: Örneğin, style.390b32d4d49d5e7d.css adı style.0c573d460df87d4de5a4.css olarak değişir. Bu sayede Oturum Kaydı, ziyaret kaydı sırasında site ziyaretçisinin gördüğü stili kullanabilir.

Aşağıdaki adımları izleyin:

 • Tarayıcının önbelleğini temizleyin.
 • Tarayıcılar için olanlar dahil kurulan tüm eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakın.
 • Tarayıcının çerez dosyalarını silin.
 • Güvenlik Duvarı ayarlarını kontrol edin; ayarlar Metrica sayacı komut dosyasının çalışmasını engelliyor olabilir. Sayacınızın çalışmasını engelleyebilen unsurlardan biri de Adblock Plus uzantısıdır.

Oturum Kaydı'nın çalışmasıyla ilgili başka sorularınız varsa bunları aşağıdaki form üzerinden bize iletin. Burada verilerin yanlış görüntülendiği bir ziyaret örneğini ve tarayıcınızın tam sürümünü belirtin.