Oturum Kaydı 2.0 β gereksinimleri ve sınırlamaları

Eski sayaç kodunun desteği
Varsayılan olarak Yandex.Metrica yeni sayaç kodunu kullanır. Oturum Kaydı 2.0 ile çalışmak için sitenin tüm sayfalarında sayaç kodunu yenisiyle değiştirin. Bu kodu Ayarlar sayfasında bulabilirsiniz. Sitede eski kod kuruluysa ve Oturum Kaydı'nın 1.0 sürümünü kullanmak istiyorsanız Eski sayaç kodu seçeneğini etkinleştirin.
Kayıt saklama süresi sınırı
Veriler geçerli gün dahil olmak üzere 15 gün boyunca saklanır.
Sitede birden fazla sayaç kurulu olduğunda Oturum Kaydı 2.0'ın kullanımı
Bu durumda Oturum Kaydı 2.0'ı kurulu olan sayaçlardan sadece birinde etkinleştirin. Oturum Kaydı 2.0 tüm sayaçlara bağlı olduğunda; sitede kurulu olan sayaçlardan hangisi ilk başlatılırsa, veriler de o sayaçla kaydedilir.
Sitede önerilen kodlama
Sitede UTF-8 kodlamasının kullanılması halinde Oturum Kaydı kullanıcı eylemlerini doğru kaydeder.
Doğru HTML sayfa düzeni
HTML tasarımında çok fazla sayıda kusur (kapatılmamış etiketler, etiketlerin doğru şekilde iç içe kullanılmaması vb.) bulunan sayfalarda Oturum Kaydı ziyaretleri kayıttan yanlış oynatabilir. Genelde Oturum Kaydı bu tür kusurlara adapte olur; ancak yine de site sayfalarında HTML yapısının doğru olması beklenir.
Esnek sayfa düzeni olan sayfaların kaydı
Kayıt sırasındaki ekran çözünürlüğü ile kayıttan oynatma sırasındaki çözünürlük birbirini tutmasa bile, esnek tasarıma sahip olan sayfalarda ziyaret düzgün olarak oynatılır. Kaydedilen sayfa ile oynatılan sayfadaki öğelerin konumlarındaki olası farklılıklar, oturumun kayıttan oynatılması sırasında küçük imleç atlamalarına neden olabilir.
Sık güncellenen CSS dosyalarında Oturum Kaydı 2.0'ın kullanımı

Sitenizde sık sık CSS güncelleniyorsa, bu durumda stil dosyalarının adlarına içeriğin hash'ini ekleyin. Böylece dosyanın içeriği değiştiğinde dosyanın adı değişir: Örneğin, style.390b32d4d49d5e7d.css adı style.0c573d460df87d4de5a4.css olarak değişir. Bu sayede Oturum Kaydı, ziyaret kaydı sırasında site ziyaretçisinin gördüğü stili kullanabilir.

Canvas'lı sayfaların desteği
Oturum Kaydı, canvas öğesi aracılığıyla görüntülenen site içeriğini kaydetmez.
Görüntü ve ses içeriği kaydı
Oturum kaydı, audio ve video HTML öğelerinin içeriğini ve kullanıcıların bunlarla olan etkileşimini kaydetmez (bu öğelerin içerisindeki Audio ve Video objeleri değişiyorsa).
Flash içeriğini kaydetme
Oturum Kaydı, sitenin Flash içeriğini kaydeder, ancak ziyaretçinin bu içerikle olan etkileşimini izlemez.
Shadow DOM desteği

Oturum Kaydı, Shadow DOM teknolojisini desteklemez.

Tarayıcı desteği

Oturum Kaydı özelliği, bilgisayarlarda kullanılan modern tarayıcıların çoğunluğunu kaydeder: Yandex.Browser, Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, Microsoft Edge. Beta sürümlerinde ve bazı mobil tarayıcılarda ziyaret kaydı kısıtlı olarak desteklenir. Aynı şekilde Internet Explorer’ın herhangi bir sürümündeki ziyaretlerin de kaydedilmesi ve yeniden üretilmesi kısıtlanmış olabilir.

Farklı tarayıcılar aynı sayfayı farklı yöntemlerle işleyebilir. Bu nedenle, ziyareti en doğru şekilde oynatmak için ziyaretin kaydedildiği tarayıcıyı kullanın.

Stillerin işlenmesi

Sitede Runtime stilleri (Data Styled Components serisinden olanlar dahil) kullanılıyorsa, Oturum Kaydı, ziyaretleri kaydetmez veya yanlış kaydeder. Klasik stiller kullanmanızı öneririz.

WebP medya dosyalarının işlenmesi

Oturum Kaydı, WebP formatındaki medya dosyalarını işleyemez.

Tarayıcı sekmelerinin gizli modda kaydı
Oturum Kaydı, sekmelerle ilgili bilgileri tarayıcının gizli modunda hatalı kaydedebilir (örneğin, Yandex Browser'daki Gizli Mod).
Sayfa düzeninde hata içeren sayfaların kaydı
Oturum Kaydı, W3C standartlarına uygun olmayan sayfa düzenine sahip sayfalardaki ziyaretleri doğru şekilde kaydedemeyebilir.
Başka bir alan adından iframe içeriğinin kaydı
Oturum Kaydı'nın, adresi site adresinden farklı olan iframe içeriğini kaydetmesi için, sayacı bu duruma özel olarak ayarlayın.
Medya sorgularının işlenmesi
Yandex.Metrica bazı medya sorgularını hatalı işleyebilir.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Kayıttaki sayfa içeriği gerçek içerikten farklı olabilir. Sitede CSS sık sık değişiyor olabilir. Bu durumda stil dosyalarının adlarına içeriğin hash'ini ekleyin. Böylece dosyanın içeriği değiştiğinde dosyanın adı değişir: Örneğin, style.390b32d4d49d5e7d.css adı style.0c573d460df87d4de5a4.css olarak değişir. Bu sayede Oturum Kaydı, ziyaret kaydı sırasında site ziyaretçisinin gördüğü stili kullanabilir.

Aşağıdaki adımları izleyin:

  • Tarayıcının önbelleğini temizleyin.
  • Tarayıcılar için olanlar dahil kurulan tüm eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakın.
  • Tarayıcının çerez dosyalarını silin.
  • Güvenlik Duvarı ayarlarını kontrol edin; ayarlar Metrica sayacı komut dosyasının çalışmasını engelliyor olabilir. Sayacınızın çalışmasını engelleyebilen unsurlardan biri de Adblock Plus uzantısıdır.

Oturum Kaydı'nın çalışmasıyla ilgili başka sorularınız varsa bunları aşağıdaki form üzerinden bize iletin. Burada verilerin yanlış görüntülendiği bir ziyaret örneğini ve tarayıcınızın tam sürümünü belirtin.