Telefon numarasına tıklamaların izlenmesi

 1. Kısıtlamalar
Not. Sayaç ayarlarında Otomatik hedefler seçeneği etkinleştirilmişse hedef otomatik olarak oluşturulur.Bu hedefi diğer otomatik hedefler gibi yönetebilirsiniz.

Geri bildirim yolu olarak sitede bağlantı şeklinde bir telefon numarası belirtilmişse ziyaretçilerin bu bağlantıya ne sıklıkla tıkladığını takip edebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin telefon numarasıyla etkileşim sayısını gelen aramaların sayısıyla karşılaştırabilirsiniz. Çağrı takibi kullanmıyorsanız bu tür bilgiler yararlı olabilir.

Yandex.Metrica'da bu verilerin toplanması için özel bir hedef ayarlamanız gerekir. Bu hedefi;
 • sitedeki tüm numaralar için oluşturabilirsiniz. Yandex.Metrica telefon numarasını bağlantıdaki tel parametresine göre tanır. Örneğin:
  <a href="tel:+70123456789">+7 (012) 345-67-89</a>
 • sitedeki belirli bir numara için oluşturabilirsiniz. Bu durumda Yandex.Metrica bağlantılarda tel:<belirtilen telefon numarası> parametresini arar.

Ziyaretçi bağlantıya tıkladığında hedef ulaşılmış sayılır. Hedefe göre istatistikleri görüntülemek için "Dönüşüm" Raporu kullanın ve diğer Metrica raporlarına hedef ekleyin.

Manuel olarak hedef oluşturmak için:
 1. Metrica'da soldaki menüden Hedefler sayfasına gidin.
 2. Hedef ekle butonuna tıklayın.
 3. Oluşturulan hedefin adını İsim alanına yazın.
 4. Hedef türü olarak Telefon numarasına tıklamayı seçin.
 5. Hedefi oluşturmak istediğiniz numaraları seçin. Belirli bir numara seçtiyseniz, bağlantıda nasıl belirtildiyse alanda da aynı şekilde belirtin. Örneğin, +901234567890. Yazılışının doğruluğunu kontrol edin.
 6. Siteyi bilgisayardan görüntülerken daha yüksek bir kesinlikle hedefe ulaşılmasını sağlamak için, telefon numarasının kısmi gizlenmesini etkinleştirin. Bu, sitenin masaüstü sürümü ziyaretçilerinden kaç tanesinin telefon numaranızı öğrenmek istediğini belirlemenize yardımcı olur Telefon numaranızın görünümü değişmez. Numara gizlemenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Web sitenizde nasıl görünür? bağlantısına gidin.
  Gizleme özelliğinin kullanılabilmesi için, bağlantıda yer alan numaranın içerisine etiket koyulmamış olması gerekir. Örneğin, bu numara için gizleme özelliği kullanılabilir:
  <a href="tel:+70123456789">+7 (012) 345-67-89</a>

  Bunun için ise kullanılamaz:

  <div><a href='tel:+70123456789'>+7<span>012</span>345-67-89</a></div>
 7. Hedef ekle butonuna tıklayın. Oluşturulan hedef, hedef listesinde görüntülenir. Metrica, ilgili istatistikleri birkaç dakika içinde toplamaya başlar.
 8. Hedefin çalışıp çalışmadığını Dönüşümler raporunda kontrol edebilirsiniz. İlgili veriler bu raporda yer alır. Kontrol amacıyla sitede bir hedef eylem gerçekleştirmeniz gerekir. Sayaç ayarlarında Ziyaretlerim hesaba katılmasın filtresi belirtilmişse, sitede tarayıcı özel modunda hedeflerin doğruluğunu denetleyin (örneğin, Yandex Browser Gizli modda).

Kısıtlamalar

 • Sayaç ayarlarındaki site adresi, hedefin oluşturulduğu site alan adından farklıysa, numara gizleme etkinleştirildiğinde önizleme kullanılamaz.
 • Sitenizde span öğesi için stiller kurulmuşsa numara gizleme doğru çalışmayabilir.
 • Bu tür hedef toplam hedefte kullanılamaz.
 • Servis, bir sayaçta ziyaretçinin aynı hedefe saniyede en fazla bir kere ulaşmasını kaydeder.
 • Bir ziyaret sırasında servis, sayaç için oluşturulan tüm hedefler için en fazla 400 hedefe ulaşma saptayabilir.
 • Sayaç ya da hedefi düzenlerken bunlardan daha önce toplanmış olan bilgiler değişmez.
 • Hedefi silerseniz, bununla ilgili toplanmış bilgiler raporlarda görüntülenmez.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Yandex.Metrica'daki hedefler tüm kaynaklar için benzer şekilde çalışır. Sizi ilgilendiren bir kaynaktan gelen hiçbir ziyaretçi hedefe ulaşmamış olabilir.


Bu, şu nedenlerden dolayı olabilir:
 • Yandex.Metrica'da hedef koşul tüm olası seçenekleri kapsamayabilir. Örneğin hedef, sipariş onayı sayfasının ziyaret edilmesine ayarlanmışken sitede ayrıca hızlı sipariş vermek de mümkün olabilir.
 • Siteyi ziyaret eden kişinin tarayıcısında, sayacın çalışmasını engelleyen bir eklenti kurulu olabilir.
 • Ziyaretçinin cihazında, yüksek derecede gizlilik sağlaması için ayarlanmış bir antivirüs yazılımı bulunuyorsa.
 • Ziyaretçinin düşük hızlı İnternet bağlantısı varsa ve bu nedenle hedef sayfadaki sayaç yüklenemediyse.