E-posta adresine tıklamaların izlenmesi

Not. Sayaç ayarlarında Otomatik hedefler seçeneği etkinleştirilmişse hedef otomatik olarak oluşturulur.Bu hedefi diğer otomatik hedefler gibi yönetebilirsiniz.

Geri bildirim yolu olarak sitede bağlantı şeklinde bir e-posta adresi belirtilmişse bu yolun verimliliğini kontrol etmenin yararı olabilir çünkü gelen e-postaların sayısı arklı nedenlerden dolayı kullanıcıların size ileti yazma girişimi sayısından önemli ölçüde farklı olabilir. Örneğin söz konusu adrese yönlendiren bağlantının hatalı ayarını veya ona tıklayan ziyaretçilerin size iletiyi göndermelerini engelleyen diğer durumları bu şekilde algılarsınız.

Yandex.Metrica'da bu amaçla özel bir hedef ayarlamanız gerekir. Bu hedefi;
 • sitedeki tüm e-posta adresleri için oluşturabilirsiniz. Yandex.Metrica e-posta adreslerini bağlantılardaki mailto:<adres> parametresine göre tanır. Örneğin:
  <a href="mailto:mail@example.com">E-posta yaz</a>
 • sitedeki belirli bir adres için oluşturabilirsiniz. Örneğin, şirketin farklı bölümleri için farklı adresleri izlemek üzere bu yöntemi kullanın.

  Bu durumda Yandex.Metrica bağlantılarda tel:<belirtilen adres> parametresini arar.

Ziyaretçi bağlantıya tıkladığında hedef ulaşılmış sayılır. Hedefe göre istatistiği görüntülemek için "Dönüşümler" raporunu kullanın ve hedefi diğer Metrica raporlarına ekleyin.

Manuel olarak hedef oluşturmak için:
 1. Metrica'da soldaki menüden Hedefler sayfasına gidin.
 2. Hedef ekle butonuna tıklayın.
 3. Oluşturulan hedefin adını İsim alanına yazın.
 4. Hedef türü olarak E-posta adresine tıklama'yı seçin.
 5. Hedefi oluşturmak istediğiniz adresleri seçin. Belirli adresi seçtiyseniz, o adresi, bağlantıda tam olarak nasıl belirtiliyorsa ilgili alana aynen yazın. Örneğin mail@example.com. Yazılışının doğruluğunu kontrol edin.
 6. Hedef ekle butonuna tıklayın. Oluşturulan hedef, hedef listesinde görüntülenir. Metrica, ilgili istatistikleri birkaç dakika içinde toplamaya başlar.
 7. Hedefin çalışıp çalışmadığını Dönüşümler raporunda kontrol edebilirsiniz. İlgili veriler bu raporda yer alır. Kontrol amacıyla sitede bir hedef eylem gerçekleştirmeniz gerekir. Sayaç ayarlarında Ziyaretlerim hesaba katılmasın filtresi uygulanmışsa hedeflerin doğruluğunu tarayıcınızı gizli moda alarak kontrol edin.

Kısıtlamalar

 • Bu tür hedef toplam hedefte kullanılamaz.
 • Servis, bir sayaçta ziyaretçinin aynı hedefe saniyede en fazla bir kere ulaşmasını kaydeder.
 • Bir ziyaret sırasında servis, sayaç için oluşturulan tüm hedefler için en fazla 400 hedefe ulaşma saptayabilir.
 • Sayaç ya da hedefi düzenlerken bunlardan daha önce toplanmış olan bilgiler değişmez.
 • Hedefi silerseniz, bununla ilgili toplanmış bilgiler raporlarda görüntülenmez.

Çözüm bulmak için soru seçin.

Yandex.Metrica'daki hedefler tüm kaynaklar için benzer şekilde çalışır. Sizi ilgilendiren bir kaynaktan gelen hiçbir ziyaretçi hedefe ulaşmamış olabilir.


Bu, şu nedenlerden dolayı olabilir:
 • Yandex.Metrica'da hedef koşul tüm olası seçenekleri kapsamayabilir. Örneğin hedef, sipariş onayı sayfasının ziyaret edilmesine ayarlanmışken sitede ayrıca hızlı sipariş vermek de mümkün olabilir.
 • Siteyi ziyaret eden kişinin tarayıcısında, sayacın çalışmasını engelleyen bir eklenti kurulu olabilir.
 • Ziyaretçinin cihazında, yüksek derecede gizlilik sağlaması için ayarlanmış bir antivirüs yazılımı bulunuyorsa.
 • Ziyaretçinin düşük hızlı İnternet bağlantısı varsa ve bu nedenle hedef sayfadaki sayaç yüklenemediyse.