“Teknoloji” grubu raporları

Yandex.Metrica sayacı, sitenin ziyaretçilerinin kullandığı cihazlar ve yazılımlar hakkında veri toplar. Bu verileri içeren rapor türleri aşağıda sıralanır. Bu raporlar segmentasyon ve hedef seçme işlevlerini destekler.

Tarayıcılar

Kullanılan tarayıcılar ve tarayıcı sürümleri hakkında raporlar

Ekran çözünürlükleri
Kullanılan monitörlerin çözünürlük verilerini içeren raporlar Ekran türleri (standart ekranlar, geniş ekranlar ve mobil ekranlar) hakkında toplu bilgileri de içerir.
İşletim sistemleri
İşletim sistemleri ve sürümleri hakkında veriler içeren raporlar
Cihazlar
Siteye geçmek için kulanılan cihaz türleri hakkında raporlar Bu tür raporlar siteye gelen mobil cihaz kullanıcıların sayısı ve kullanılan mobil cihaz (bobil telefon, akıllı telefon ya da tablet bilgisayar) modelleri ve bunların üreticileri hakkında bilgi sağlar.
Reklam engelleyici bulunması

Adblock, Adblock Plus, Adguard, uBlock gibi en popüler reklam engelleyicilerin kurulu olduğu kullanıcıların ziyaretleri hakkında rapor. Bu teknolojilerin bazıları Yandex.Metrica sayacını engelleyebildiği için rapordaki istatistikler gerçek verileri yüzde yüz doğru yansıtmayabilir.

Örnek. Siteyi ziyaret kaynakları

Kullanılan reklam engelleyicileri hakkında bilgiler, siteyi ziyaret kaynaklarının analizi için yararlı olabilir. Rapor farklı kaynaklardan gelebilecek olası ziyaretlerin engelleyiciler yüzünden engellenen payını tespit etmeyi sağlar.

Bu tür bir rapor oluşturmak için Raporlar → Standart raporlar → Kaynaklar → Kaynaklar, özet yolunu takip edin ve Metrikler → Teknolojiler → Reklam engelleyicileri metriğini ekleyin.Örnek. Ziyaretçilerin kullandığı işletim sistemleri ve tarayıcılar

Siteye gelen kullanıcıların kullandığı ve reklam engelleyicilerinin uygulandığı işletim sistemleri ve tarayıcılar hakkında bilgiler de yararlı olabilir. Bu tür raporu oluşturmak için Raporlar → Standart raporlar → Teknolojiler → İşletim sistemleri yolunu takip edin ve ardından Boyutlar → Teknolojiler → Tarayıcı boyutunu ve Metrikler → Teknolojiler → reklam engelleyicileri metriğini ekleyin.Çerez kullanımı
Çerezlerin devre dışı olduğu ziyaretler hakkında rapor.
JavaScript kullanımı
JavaScript'in (ECMAScrıpt) devre dışı olduğu ziyaretler hakkında rapor.