Sayfa yüklenme süresi raporu

Rapor, site sayfalarının yüklenme hızını analiz etme olanağı sağlar. Tarayıcı, sayfaları birkaç aşama olarak yükler. Yükleme hızı aşamalardan herhangi birinde meydana gelmiş olabilir.

Raporu görüntüle: Raporlar → Standart raporlar → İzleme → Sayfaların yüklenme süresi.

Raporun nasıl göründüğüne göz atmak için Yandex.Metrica demo sayacındaki örnekten yararlanabilirsiniz.

Rapor ne işe yarar?

Sitenin ortalama yüklenme süresini öğrenmek

Sayfanın tamamen yüklenme süresi göstergesi DOM yüklenme süresi metriğidir. Sayacın kurulu olduğu tüm site sayfalarının yüklenme sürelerini öğrenmek için Toplam ve ortalama satırına bakın.Farklı sayfaların yüklenme zamanlarını öğrenmek
Sayfanın tamamen yüklenme süresi göstergesi DOM yüklenme süresi metriğidir. Farklı sayfaların yüklenme zamanlarını öğrenmek için dilediğiniz sayfaya ait segmenti seçmeniz gerekir:
 1. Şu koşullara uygun sitelerin yüklenme hızı: grubunda butonuna tıklayın.
 2. URL İzleme koşulunu seçin ve satıra sayfa adresini girin.

Sayfa yüklenme dinamiklerini görmek için “Hatlar” diyagramını seçin.Sitenin Turbo sayfalarının hızını kontrol etmek
Normal sürümde ve normal sürümün Turbo sayfalarında aynı Yandex.Metrica sayacı etkinleştirilmişse segment şöyle seçilir:
 1. Şu koşullara uygun sitelerin yüklenme hızı: grubunda butonuna tıklayın.
 2. Turbo koşulunu seçin.
Dünyanın farklı bölgelerinde sitenin yüklenmek hızını öğrenmek

Bu işlem için ülke seçicisini veya DOM yüklenme süresi gibi bir raporun göstergelerini kullanın.

Rapor yapısı ve ayarları

Raporda veriler sıklık derecesi kullanılarak değerlendirilir. Varsayılan sıklık derecesi %50 olarak seçildi. Bu, olayların %50'sinde sayfaların yüklenme süresinin raporda belirtilen süreden daha uzun olmayacağı anlamına gelir. Sıklık derecesi 90%, olayların %90'ında yüklenme süresinin belirtilen süreden daha uzun olmayacağı anlamına gelir.

Örneğin, sayfanın on rasgele yüklemesi hesaba alındığında, ortalamada dokuz yüklemenin süresi raporda belirtilen süreden daha kısa olup, bir yüklemenin süresi daha uzun olacaktır.

Gerekli sıklık derecesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sıklık derecesi ne kadar yüksekse, ziyaretçinin raporda belirtilen sürede sayfayı yükleme olasılığı o kadar yüksektir.

Rapordaki metrikler, sayfanın yüklenme aşamalarının yanı sıra yükleme sürelerini de kapsar.

 • DNS (DNS'e gönderilen sorguların işlenmesi): sayfa yüklenirken DNS sunucusuna gönderilen sorguların işlenmesi için harcanan süredir. Yalnızca sıfır olmayan zaman değerleri dikkate alınır.

  Sitenin alan adına gönderilen sorguları işleyen DNS sunucularının hızı bu parametreyi etkiler.

 • Yönlendirme işleme süresi: Sayfa yüklendiğinde HTTP yönlendirmelerinin işlenmesi için kullanılan süre. Yalnızca sıfır olmayan zaman değerleri dikkate alınır.
 • Bağlantı kurma süresi: Sayfa içeriği aktarımı sırasında tarayıcının HTTP sunucusuna bağlanmak için kullandığı süre. Yalnızca sıfır olmayan zaman değerleri dikkate alınır.

  Ziyaretçi ve site arasında internet kanallarındaki gecikmeler, ayrıca sitenin gelen sorgularla yüklenme derecesi bu parametreyi etkiler.

 • Sunucu yanıt süresi: Tarayıcıdan HTTP sunucusuna sorgunun gönderilip HTTP sunucusu tarafından sayfa içeriğiyle yanıtlandığı süre. Yalnızca sıfır olmayan zaman değerleri dikkate alınır.

  Web sunucusunun yanıtı oluşturma hızı, sayfa büyüklüğü ve ziyaretçi ile web sunucusu arasındaki internet kanalının hızı bu parametreyi etkiler.

 • HTML yükleme ve analiz süresi: Sayfanın sunucudan yüklenmesinden sonra ve boyamanın başlamadan önce sayfanın içeriğinin tarayıcı tarafından işlendiği süre.

  Bu parametreyi, HTML sayfasının boyutu ve karmaşıklığı (etiket sayısı ve içeriği) etkiler.

 • DOM yüklenmesine kadar kalan süre: Sayfaya geçişin başlanmasından sonra sayfanın tüm içeriğinin yüklenmesine kadar geçen süre (görseller, CSS, komut dosyaları, vs). Bu süre, sayfanın kullanıcıyla etkileşime erişilebilir olma süresidir.
 • Boyamanın tamamlanmasına kadar kalan süre: Sayfaya geçişin başlanması ve tarayıcıda sayfanın boyanmaya başlanması arasındaki süre. Subjektif olarak ziyaretçi, bu değeri sitenin yüklenme hızı olarak algılar. Bu işlem genellikle en fazla iki saniye sürer.

Süre, saniye olarak belirtilir. Yükleme süresi kullanılan tarayıcı türüne göre değiştiği için tarayıcı türüne göre segmentasyon kullanmanızı öneririz. Yükleme süresi optimizasyonu sırasında en çok zaman gerektiren parametreye dikkat edilmeli ve ilk olarak onu optimize etmek gereklidir.

Raporun ayarlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Rapor ayarları bölümünü okuyun.