Robotlar

Raporda, siteyi ziyaret etmiş olan tüm robot türlerinin eylemleriyle ilgili verileri ve bunların filtreleme kurallarına göre dökümünü görebilirsiniz. Yandex robotlarının listesi için bkz. Yandex.Webmaster Yardım

Raporu görüntüle: Raporlar → Standart raporlar → İzleme → Robotlar.

Raporun nasıl göründüğüne göz atmak için Yandex.Metrica demo sayacındaki örnekten yararlanabilirsiniz.

Rapor ne işe yarar?

Site yükünün artışında robotların etkili olup olmadığını kontrol etmek
Site yavaş yüklenmeye başladıysa ya da sık sık HTTP 500 kodu hatası veriyorsa sorguların çoğunluğunu ziyaretçilerin mi yoksa robotların mı yaptığını öğrenebilirsiniz.
  1. Sitedeki ziyaretçi yükü raporunu açın. Bu rapor, etkinlikte artış olup olmadığını gösterir.

    Örnek


  2. Robotlar raporuna gidin ve artış gördüğünüz tarihi veya periyodu seçin. Bu rapor, siteye gelen robotların yüzdesini ve adlarını gösterir.

    Örnek


Rapor yapısı ve ayarları

Tablo, Yandex.Metrica sayacının sitedeki robot eylemleri hakkında yaptığı veri gönderimlerinin sayısını (Oturum Kaydı veri gönderimleri hariç olmak üzere) gösterir. Bu bilgi, filtreleme kurallarına uygun şekilde dağılmış olarak satırlarda görüntülenir.

İstatistiksel kurallar ayrı satırda yer alır ve somutlaştırılmaz. Sıkı kurallar için, başarılı olmuş bir kural belirtilir. Örneğin, UserAgent yönergesinde kendisi hakkında bilgi veren robotun adı belirtilir.

Satırın “JS ve Referer нokluğuna göre filtrelenmiştir” kuralını içermesi, site ziyaretçisinde JavaScript desteklenmediği ve görsel yükleme sırasında Referer HTTP başlığının (görüntülenen sayfa adresinin) aktarılmadığı anlamına gelir.

Ayrıntılı bilgi

Sayaç kodu, JavaScript kodu ve noscript öğesiyle belirlenmiş görünmez bir görsel öğe olmak üzere iki parçadan oluşur. Site görüntüleme sırasında ziyaretçinin bilgisayarında JavaScript devre dışı olduğunda veya desteklenmediğinde söz konusu görüntülemeye dair bilgi görsel öğe yüklenerek Referer HTTP başlığında aktarılır. HTTP başlığının aktarılmadığı durumlarda ise Yandex.Metrica bu girişin bir robot tarafından yapılmış olduğunu algılar.