Robotlar

Raporda, siteyi ziyaret etmiş olan tüm robot türlerinin eylemleriyle ilgili verileri ve bunların filtreleme kurallarına göre dökümünü görebilirsiniz. Tüm Yandex robotlarının listesi için Yandex.Webmaster Yardımı'nın ilgili bölümüne geçin.

Tablo, Yandex.Metrica sayacının sitedeki robot eylemleri hakkında yaptığı veri gönderimlerinin sayısını (Oturum Kaydı veri gönderimleri hariç olmak üzere) gösterir. Bu bilgi, filtreleme kurallarına uygun şekilde dağılmış olarak satırlarda görüntülenir.

İstatistiksel kurallar ayrı satırda yer alır ve somutlaştırılmaz. Sıkı kurallar için, başarılı olmuş bir kural belirtilir. Örneğin, UserAgent yönergesinde kendisi hakkında bilgi veren robotun adı belirtilir.

Satırın “JS ve Referer'in yokluğuna göre filtrelenmiştir” kuralını içermesi; site ziyaretçisinin bilgisayarının JavaScript'i desteklemediği ve görsel yükleme sırasında Referer HTTP başlığının (görüntülenmiş sayfanın adresinin) aktarılmadığı anlamına gelir.

Ayrıntılı bilgi

Sayaç kodu, JavaScript kodu ve noscript öğesiyle belirlenmiş görünmez bir görsel öğe olmak üzere iki parçadan oluşur. Site görüntüleme sırasında ziyaretçinin bilgisayarında JavaScript devre dışı olduğunda veya desteklenmediğinde söz konusu görüntülemeye dair bilgi görsel öğe yüklenerek Referer HTTP başlığında aktarılır. HTTP başlığının aktarılmadığı durumlarda ise Yandex.Metrica bu girişin bir robot tarafından yapılmış olduğunu algılar.

Bu tür görüntülemeleri özel olarak filtremek istemezseniz Ayar sayfasında ( Filtreler sekmesi) Tüm robotların ziyaretlerini hesapla seçeneği etkinleştirin.

İpucu.

Robotlar raporunda olağandışı ani trafik artışları olduğunu görüyorsanız ve benzer bir durumun tekrarlanabileceğini düşünmek için geçerli bir nedeniniz varsa, robotları sıkı kurallara ve davranışa göre filtreleme özelliğini etkinleştirmelisiniz.

Bazı siteler için, sürekli bir robot trafiği hacmi kritik önem oluşturmaz. Bu durumda, filtreleme koşulları seçimi sayaç sahibinin takdirine kalır.