Raporlar hakkında sorular ve yanıtlar

Raporlarda veriler toplanmıyor

Sayacın veri toplamamasının ana nedenleri:

 • Sayaç sitede kurulu değil.
 • Sayacın yanlış ayarlanmış olması. Sayacın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Sitede başka bir Yandex.Metrica sayacı kurulu.
 • Yandex.Metrica sayacının sitede çalışması diğer komut dosyalarıyla engelleniyor. Bu tespit, tarayıcı konsolu yardımıyla doğrulanabilir.

  Hataları düzeltmek için sitenin destek sorumlusuna başvurun.

 • Sayaç Adblock Plus uzantısı tarafından bloke edildi.
 • mc.yandex.ru alan adı, işletim sisteminizin hosts dosyasında bloke edildi.
Yandex.Metrica verileri diğer sayaçlarının verileriyle uyuşmuyor

Birkaç sayacın istatistiklerinin verileri her zaman farklı olacaktır. Çoğu zaman bu durum aşağıdaki nedenlere bağlıdır:

 1. Sayaçların kodları hatalı kuruldu. Tarayıcıların bir kısmı bu kodu yoksayabilir, diğer kısmı ise onu işleyebilir.

  Sayaçların kodları HTML sayfasının sonunda kuruludur. Kullanıcı, böyle bir sayfanın yüklenmesini durdurursa ve sayfa tam olarak yüklenmezse, sayaçların bir kısmı ziyareti tespit edemeyebilir.

 2. Reklam engelleyiciler, bazı sayaçların yüklenmesini yasaklayabilir.
 3. Sayaçların bir kısmı, istatistik sunucusu çalışmasında oluşan hatalardan veya internet sağlayıcılarının kanalındaki kopmalardan dolayı gösterimi saymayabilir.
 4. Sayaçlar farklı veri işleme algoritmalarını kullanır.
www bulunan ile www bulunmayan alan adı istatistikleri birleştiriliyor

Site adresi hatalı ayarlandığında www ön eki içeren ve içermeyen adresler arama motorları tarafından iki farklı siteye ait adresler olarak algılanır. Bu hatanın sayaç göstergelerine yansımaması için bu tür alan adlarına ait istatistikleri birleştiriyoruz.

Siteyi doğru ayarlamak için sunucunuzda .htaccess dosyasını düzenleyin veya sistem yöneticinize başvurun.

“Reklam sistemleri” raporunda veri yok veya veri yetersiz

Farklı reklam sistemlerinden geçişlerin doğru hesaplanması için UTM veya OpenStat etiketleri kullanılmalıdır.

Rapor ayarlama talimatında etiket kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

“Trafik kaynağı: Siteler” raporlarında benim sitem görüntüleniyor

Site ziyaretçisi, sayaç ayarlarında belirtilen süreden daha uzun süre aktif değilse (Ziyaret zaman aşımı) ve bununla birlikte tarayıcı penceresini kapatmıyorsa, tekrar hareket gösterdiğinde yeni “ziyaret” oluşturulur. Raporda böyle bir ziyaret İç geçiş alanında görüntülenecektir.

JavaScript yönlendirmesi açık olduğunda siteye geçiş kaynağı nasıl tespit edilir?

JavaScript yönlendirmesi kullanıldığında veya HTTP protokolünü kullanan web sitenize HTTPS sitelerinden yapılan geçişlerde geçiş kaynaklarının Yandex.Metrica tarafından doğru belirlenebilmesi için utm_referrer parametresini kullanmanız gerekir (HTTPS protokolüne geçiş hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın).

Etiketin kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için Metrica etiketleri nasıl işler? bölümünü okuyun.

Metrica raporları ve Direct istatistiklerindeki veriler uyuşmuyor

Metrica raporlarının, Yandex.Direct kampanyalarıyla ilgili bilgi göstermesi için, Direct'te Kampanya düzenleme sayfasında Yandex.Metrica sayaçları bloğunda sitenizde kurulu olan sayacı seçin.

Verilerdeki farklılıkların neden ortaya çıktığı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Yandex.Direct raporlarını etkinleştirme bölümünü inceleyin.

Bağlantı haritası sitemde görüntülenmiyor

Yandex.Metrica'dan geçiş yapıldığında bağlantı, tıklama veya scroll haritası yüklenmiyorsa Mozilla Firefox veya Google Chrome için eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu uzantılar, Yandex.Metrica istatistiklerine hızlı geçmenizi ve bağlantı haritasını, tıklama haritasını ya da scroll haritasını başlatmanızı sağlar.

“Toplam ve ortalama” satırındaki ziyaretçi sayısı değerlerdeki toplamdan farklı

Toplam ve ortalama satırındaki toplam ziyaretçi sayısı ziyaretçilerin genel toplamını değil, belirlediğiniz bir süre zarfındaki ziyaretçilerin toplamını ifade eder.

Belirli bir gün için olan raporlarda, siteye gelen ziyaretçilerin sayısı yalnızca o gün için gösterilir. Bu ziyaretçilerin bir kısmı başka bir gün siteye geri dönebilir. Günlük istatistiklerde, bu ziyaretçiler tekrar hesaba katılacaktır, ancak Toplam ve ortalama satırında sadece bir kez dikkate alınacaklardır.

Sonuç olarak,Toplam ve ortalama satırındaki ziyaretçiler genel toplamı, belirli bir dönemin tüm günlerindeki ziyaretçi sayısından daha az olacaktır.

Uyumsuz koşullar nedir?

Rapordan rapora geçiş yapıldığında segmentasyon koşulları kaydedilir. Desteklenen koşullar farklıysa, Metrica'da bunların uyumlu olmadıkları hakkında mesaj görüntülenir. Bu durumda koşulları silin ve yeni segment belirleyin.