“Aramalar (ayrıntılı bilgi)” raporu.

Bu rapor Yandex.Metrica’nın gerçekleşen ziyaretler ve site ziyaretçileri ile ilişkilendirebildiği aramaların sayısını ve ayrıca belirli aramaların tam olarak hangi trafik kaynaklarından, reklam kampanyalarından veya anahtar sözcüklerden kaynaklandığını gösterir. Ardından, daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Aramalar (Ayrıntılı Bilgi)” raporundan arama izleyici sitesine doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Bu rapor ayrıca Yandex.Direct aramaları hakkında bilgi de içerir.

Raporu görüntülemek için Raporlar → Standart raporlar → Aramalar → Aramalar (ayrıntılı bilgi) yolunu takip edin.

  1. Rapor ne işe yarar?
  2. Rapor alma koşulları
  3. Raporun yapısı ve ayarları
  4. Soru-Cevap

Rapor ne işe yarar?

Ziyaretlere ilişkilendirilen aramaların sayısını öğrenmeye

Yandex.Metrica, dinamik yöntemle izlenen aramaları gerçekleşen ziyaretlerle ilişkilendirir.

Reklamların getirdiği aramaları belirlemeye
Bunu yapmak için segment belirlemeniz gerekir: Örneğin reklamınızı Yandex.Direct’te yönetiyorsanız:
  1. Ziyaretler için koşullar adlı koşul grubunda şu butona tıklayın: .
  2. Son anlamlı reklam sistemi → Direct koşulunu seçin. İlişkilendirme modelleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Kaynak ziyaretçinin ziyaretine bağlı olduğu için rapor yalnızca dinamik aramaları içerir.

Rapor alma koşulları

Bu bilgileri alabilmeniz için, gelen aramalar hakkında bilgilerin Yandex.Metrica'ya aktarımını ayarlamanız gerekir. Kampanyanızı Yandex.Direct'te başlattıysanız gerekli ayarları yapın.

Raporun yapısı ve ayarları

Raporda sunulan metrikler segmentasyon koşulu olarak kullanılabilir.

Raporun ayarlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Rapor ayarları bölümünü okuyun.

Soru-Cevap

Yandex.Metrica aramayı ziyaretle ilişkilendirmiyor

Yandex.Metrica, aşağıdaki durumlarda ziyaretçinin telefonuyla siteye yaptığı ziyareti ilişkilendiremez:

  • Yandex.Metrica veritabanında bulunmayan bir kullanıcının veya tıklamanın kimlik belirleyicisinin aktarıldığı durumlar;
  • Ziyaretin, verileri Yandex.Metrica'ya gönderilen aramadan sonra gerçekleştiği veya ziyaret ile verilerin gönderilmesi arasında geçen sürenin 21 günden fazla olduğu durumlar;
  • Dönüşüm izleme özelliği, veriler Metrica’ya iletildikten sonra ve dönüşüm izleme süresi henüz 21 güne ulaşmadığında etkindir.
“Arama” hedefi için neden istatistik yok?

“Arama” hedefine göre istatistiklerin toplanıp raporlarda görüntülenmesi için Yandex.Metrica'nın gelen aramayı belirli ziyarete başarıyla ilişkilendirmesi gerekir.

Belirli bir süre içinde “Aramalar (ayrıntılı bilgi)” raporundaki arama sayısı, aynı süre içinde “Arama” hedefine ulaşmaların sayısından farklı görünüyor

“Aramalar (Ayrıntılı Bilgi)” raporunda bir arama için belirtilen "tarih" ve "saat" değerleri, aramanın gerçekleştiği tarihi ve saati gösterir. Fakat aramanın ilişkilendirildiği ziyaret, bu arama tarihi ile saatinden daha önce gerçekleşmiş olabilir. Örneğin bir ziyaretçinin siteye 11 Mart’ta girdikten sonra şirketi 13 Mart’ta aradığını düşünelim. 13 Mart tarihli “Aramalar (Ayrıntılı Bilgi)” raporuna 1 arama dahil edilirken “Dönüşümler” raporunda “Arama” hedefine ulaşıldığına dair bilgiler olmaz; bunun nedeni, ilgili dönüşümün 11 Mart'ta gerçekleşen ziyarete ilişkilendirilmiş olmasıdır.