Hedefler

Hedefler aracılığıyla site ziyaretçilerinin sitedeki belirli eylemlerini takip edebiliriz. Bu eylemlerin örnekleri:

Yandex.Metrica'da oluşturulan segmentler Yandex.Direct ve Yandex.Audience'ta kullanılabilir.

Hedef oluşturma

Bir hedef oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Hedef ekle butonuna tıklayın.
 2. İsim alanına oluşturulan hedefin adını yazın.
 3. Yönlendirme hedefi oluşturmak gerekiyorsa Yönlendirme seçeneğini etkinleştirin. Aksi takdirde oluşturulacak hedef, dönüşüm hedefi olur.
 4. Gerekli sekmeye geçin:

  Görüntüleme sayısı

  Bu hedef çerçevesinde ziyaretçinin görüntülediği sayfaların sayısını belirtebilirsiniz. Bir hedef belirlemek için Sayfa görüntüleme alanında 1'in üzerinde tam bir sayı belirtmek yeterlidir.

  Sayfa ziyaretleri

  Bu tür hedef çerçevesinde ziyaretçinin sitedeki istediğiniz sayfayı veya sayfa grubunu ziyaretini hedefe ulaşım olarak belirtebilirsiniz.

  Burada tam URL adresini veya bunun bir kısmını ya da düzenli ifade kullanabilirsiniz.

  Koşul belirtme seçenekleri:

  • “bununla örtüşen url:”. Hedef sayfanın tam URL adresi belirtilir.
  • “bunu içeren url:” URL adresinin bir kısmı belirtilir. Genellikle bu seçenek ortak bir koşulla birleştirilebilen birden fazla hedef sayfa olduğu durumlarda kullanılır. Hedefe sadece istediğiniz sayfalarda ulaşılmasını sağlamak için URL'nin mümkün olduğunca büyük kısmını belirtin.
  • “bununla başlayan url:”. URL adresinin sadece baş kısmı belirtilir. Bu koşul, alt kataloglara yapılan ziyaretlerin izlenmesi gereken durumlarda kullanılır.

   Örneğin “example.com/abc/” şeklindeki koşul belirtildiğinde hedefe ulaşımlar example.com/abc/1, example.com/abc/2 ve example.com/abc/1/2/3 sayfalarında gerçekleşecek.
  • “url: düzenli ifade (regexp)”. Serbest şablonlara uygun URL'leri izlemeye gerek olduğu durumlarda kullanılır.

  Sayfa URL'lerini belirlemek için 1'den 10'a kadar farklı koşul uygulanabilir. Bu koşullar VEYA operatörüyle birleştirilir. Dolayısıyla belirtilen koşullardan en azından birine uyulması halinde hedefe ulaşılmış sayılır.

  Bu tür hedefler yardımıyla dış bağlantılardan yapılan geçişler (dosya yüklemeleri dahil) izlenebilir. Bir örnek inceleyelim:

  “url içeriği: *order*” hedef koşulunun belirtildiğini ve sayaç sahibinin sitesinin http://example.com/order/ sayfasını ve üçüncü taraf bir kaynağa yönlendiren http://external-example.com/order?id şeklinde bir bağlantı içerdiğini düşünelim. Hedefe ulaşımlarının tespiti sırasında Yandex.Metrica hem sayaç sahibinin sitesinden hem de dış bağlantıdan yapılan geçişleri hesaba katar. Bu dış bağlantıdan geçişler nedeniyle hedefe ulaşımların sayısı, sayaç sahibinin order içeren URL'sinin görüntülemelerinin toplamının üzerine çıkacaktır.

  JavaScript eylemi

  Bu tür hedef aracılığıyla sitedeki butonun tıklanması veya formun doldurulması gibi istenilen eylemler takip edilir.

  Bu tür bir hedefe ulaşıldığına dair bilgi Yandex.Metrica'ya JavaScript aracılığıyla iletilir. Bir hedef oluşturulduğunda bunun kimlik belirleyicisi de belirtilir. Hedefe ulaşıldığında reachGoal yöntemi çağrılarak kimlik belirleyici bunun içine aktarılır. E-Ticaret'te hedefin ulaşılması hakkında bilgiler eylem hakkında bilgilerle birlikte ve goal_id alanı aracılığıyla aktarılabilir.

  Bu şekilde istediğiniz her türlü eylemi serbestçe izleyebilirsiniz.

  Sınırlama.

  NOT: URL'sinde site sayfaları içermeyecek kimlik belirleyici değerlerini kullanın.

  Kimlik belirleyici değerleri /, &, #, ?, = simgelerini içermemelidir.

  Toplam hedef (çok adımlı hedef)

  Bu tür hedef yardımıyla ziyaretçinin, hedef işlemi gerçekleştirme yolunda ilerlerken attığı adımların dizisini belirtebilirsiniz. Her bir adım, Sayfa ziyaretleri veya JavaScript eylemi türlerindeki hedeflerle belirlenir.

  Hedef oluştururken dikkate alınacak hususlar şunlardır:

  • Toplam hedef en fazla beş adımdan oluşabilir.
  • Adım dizisi, önceki adım tamamlanmadan sonraki her bir adımı gerçekleştirmenin mümkün olmayacağı şekilde seçilmelidir. Örneğin bir ziyaretçi ilk adımı tamamlamadan ikinci adımı gerçekleştirirse hedefe ulaşılmış sayılmaz.
  • Adımların ardı ardına yapılması zorunlu değildir. Hedefe doğru ilerleyişi sırasında kullanıcı sitenin farklı sayfalarını ziyaret edebilir ve adım hedeflerine yönelik olmayan başka eylemler de yapabilir.
 5. Hedef ekle butonuna tıklayın. Oluşan hedef, hedef listesinde görüntülenir.
 6. Kaydet butonuna tıklayın.

Hedefler bu şekilde ayarlanmışsa ayarlar kaydedildikten birkaç dakika sonra Yandex.Metrica belirtilen hedeflere göre istatistik toplamaya başlar. İstatistikler, Dönüşümler raporu aracılığıyla görüntülenebilir.

Not.
 • Her sayaç için en fazla 200 hedef belirtilebilir.
 • Servis, ziyaretçinin aynı hedefe ulaşmasını tek bir sayaçta en sık saniye başı bir defa kaydeder.
 • Bir ziyaret sırasında servis sayaç için oluşturulan tüm hedefler için en fazla 400 ulaşım saptayabilir.
 • Sayaç düzenlendiğinde ve hedefle ilgili veriler değiştirildiğinde, önceden birikmiş verilerin tümü tekrar hesaplanmaz.
 • Bir hedef silmeniz durumunda bununla ilgili olarak toplanmış bilgiler raporlarda görüntülenmez.
 • Ancak bazı durumlarda ziyaretçilerin hedefe ulaşması site üzerinden değil telefon aramasıyla veya başka yollardan gerçekleşebilir.

 • Hedefe ulaşımın URL'lerinin + simgesini içeren sayfalar için de çalışmasını istiyorsanız şablona + yerine “%2B” simge grubunu yazın.

  Örnek

Hedef kontrolü

Hedefe ulaşım bildirimlerinin gönderiminin kontrolü için sayfa URL'sinde 1 değerindeki _ym_debug parametresi kullanılabilir. Böylece hedefe ulaşım bildirimleri tarayıcı konsolunda görüntülenmeye başlar.

Konsolun açılması için genellikle Ctrl + Shift + J (veya Apple işletim sistemleri için + + J) tuşlar kombinasyonu kullanılır.

http://example.com/?_ym_debug=1

Konsolda veriler olmaması ilgili hedefin Yandex.Metrica tarafından belirli nedenlerden dolayı saptanmadığı anlamına gelir.

Hedefler niçin çalışmıyor?

Hedefe ulaşım Yandex.Metrica tarafından aşağıdaki durumlarda saptanmayabilir:

 • Hedef sayfada sayaç kurulu olmayabilir. Sayaç kuruluysa yapılan kurulum işleminin doğruluğunu kontrol edin. Site içeriğinin bir kısmı iframe'de görüntüleniyorsa hedeflerin çalışabilmesi için sayaç kodunu bu iframe'in içine de eklemeniz gerekir.
 • Sayacın sitede çalışması diğer komut dosyalarıyla engelleniyor olabilir.
 • Sayaç Adblock Plus uzantısı tarafından bloke edilmiş olabilir.
 • Ziyaretçi, sayaç yüklenmeden önce site sayfasını terk etmiş olabilir.

Hedef türüne göre durumun ayrıca şu nedenleri de olabilir:

JavaScript eylemi

 • ReachGoal yönteminde ve hedef ayarlarında belirtilen hedef kimlik belirleyicileri farklıdır.
 • reachGoal yöntemi çağrı kodu eksik.
 • reachGoal yöntemi doğru kurulmuş fakat bu yöntemi çağıracak eylem (örneğin form bilgileri gönderilirken onsubmit eylemi gibi) gerçekleşmiyor.
 • reachGoal eylemi sayaç kodu çalıştırılmadan önce çağrıldı. Bu durumda tarayıcı konsolunda “yaCounterХХХХХХ is not defined” hatası görüntülenir. Sayaç koduna triggerEvent parametresini eklemeniz ve sayaç başlatma kontrolünün ardından hedefe ulaşmaya olanak tanımanız önerilir.

Sayfa ziyaretleri

 • Hedef ayarlarında hedef sayfasının URL adresi belirtilmedi veya yanlış belirtildi.
 • Hedef ayarlarında, “url: içeriyor” yerine “url: çakışıyor” gibi çok sıkı koşullar belirtildi.
 • Sitenin sayfa adreslerinde # simgesi mevcut. Bu durumda başka bir sayfaya geçiş yapıldığında sayfa güncellenmiyorsa veriler sayaca gönderilmez. Sayaç ayarlarında Tarayıcının adres satırında hash'in takip edilmesi seçeneğini çalıştırıp sitenin tüm sayfalarında sayaç kodunu güncellemeniz önerilir.
 • Sayfada döngüsel yönlendirme var.

Toplam hedef (çok adımlı hedef)

 • Hedef adımlarının birine veya birden fazlasına erişilemiyor. Hedef adımları ayarlarının doğruluğunu kontrol etmeniz önerilir.
 • Lütfen bir önceki adım tamamlanmadan bir sonraki adıma geçmenin mümkün olmadığından emin olun.