Başlarken

1. Adım: Kullanıcı girişi yapın

Yandex.Metrica ile çalışabilmeniz için Yandex'te kullanıcı hesabınızın olması gerekir. Yandex'te kullanıcı hesabınız yoksa lütfen kaydolun.

Ayrıca bir Yandex.Direct reklam kampanyanız varsa veya Yandex.Market ortaklık programı katılımcısı bir internet mağazası sahibiyseniz bu giriş bilgilerinizi kullanmanız daha uygun olur. Böylelikle kullandığınız farklı servisler arasında daha çabuk ve kolay geçiş yapabilirsiniz.

2. Adım: Sayaç oluşturun

Sayaç ekle butonuna tıklayın. Sayacın genel ayarları sayfası açılır.

Burada dikkat etmeniz gereken bölümler şöyle:

Genel

Site adresini belirtmeniz zorunludur.

Ayrıntılı bilgi için Genel bölümüne bakın.

Sayaç kodu

Bu bölüm üzerinden sayaç kodunu oluşturarak Bilgi Sağlayıcı'yı, Oturum Kaydı'nı ve diğer özellikleri çalıştırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi Genel bölümünde bulabilirsiniz.

3. Adım: Sayacı siteye kurun

İpucu. Sayacın siteye kurulması için site yöneticinize veya site desteklenmesinden sorumlu olan başka bir çalışana başvurmanızı öneririz.

Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın. Ardından bu kodu sitenin tüm sayfalarının HTML kodlarına ekleyin. Verilerin tam ve doğru hesaplanması için sayaç kodunu sayfa başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmenizi öneririz. Ayrıntılı bilgi için Sayaç kurma bölümüne bakın.

Kurulum işlemi tamamlanmış sayaca Sayaçlarım sayfasından erişebilirsiniz. Veriler, sayaç kodunun yüklenmesinin hemen ardından toplanmaya başlar. Sayaç kodunun sayfaya yüklenmesini takiben birkaç dakika içerisinde Sayaçlarım sayfasında sayaç kodu yükleme doğruluğu kontrolü işaretini göreceksiniz.

Sorular ve yanıtlar

  1. Sayaç kodu denetleme ve hedef ayarlama
  2. Siteye sayaç kodunu yükleme hatası
  3. Yandex.Reklam Ağı sayacının içindeki istatistikleri alma
  4. Sitenin sayfalarına birden fazla sayaç yükleme
  5. Tek bir sayaç birkaç siteye eklendi

Sayaç kodu denetleme ve hedef ayarlama

Sayaç kodunun yükleme ve ayarlama doğruluğunu kontrol etmek için _ym_debug=1 parametresini kullanın. Ayrıntılı bilgi için Sayaç kodunun oluşturulması ve kurulumu bölümüne bakın.

Siteye sayaç kodunu yükleme hatası

Muhtemelen sayaç kodunun içindeki süslü parantezleri hatalı işleyen Smarty şablon oluşturucusu kullanıyorsunuz.

JavaScript kodunun bu şablon oluşturucusunda doğru işlenmesi için Yandex.Metrica sayaç kodunun önüne ve arkasına özel {literal}{/literal} öğesi eklenmeli (bkz. belgeler) veya sayaç kodunun içinde süslü parantezlerin görüntülenmesi için {ldelim}{rdelim} öğesi kullanılmalıdır (bkz. belgeler).

Yandex.Reklam Ağı sayacının içindeki istatistikleri alma

YRA sayaç kodu, YRA blokları içeren site sayfalarına otomatik yüklenir. Tam istatistikleri almak için Yandex.Metrica sayaç kodunu sitenin tüm sayfalarına ekleyin. Sayaç kodu Sayaç düzenleme sayfasından alınabilir (Sayaç kodu).

Tıklama haritasının ve hemen çıkma oranının görüntülenmesinin yanı sıra servisin diğer ek özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi Sayaç kodu bölümünde bulabilirsiniz.

Uyarı.

http veya https bulunmayan //mc.yandex.ru/metrika/watch.js URL biçimi doğru biçimdir. Bu bir hata değildir.

Sitenin sayfalarına birden fazla sayaç yükleme

Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi Birden fazla sayaç yükleme bölümünde bulabilirsiniz.

Tek bir sayaç birkaç siteye eklendi

Site adresi ve Ek adresler alanlarında belirtilmemiş olsalar bile sayacın bulunduğu tüm siteler için istatistikler toplanır (bilgi için Genel bölümüne geçin). Popüler raporu gibi bazı raporlarda bu tür sitelerin URL'si gri renkle belirginleştirilir.